Dlaczego dach skrzypi?
Nierzadko, podczas wyboru materiału, który ma być przeznaczony na budowę konstrukcji i pokrycie dachu, stajemy przed wieloma dylematami. To moment, w którym trzeba wziąć pod uwagę mocne i słabsze strony danego materiału. Dzięki temu, że poznamy cechy dachówki ceramicznej, dachówki cementowej, drewna, blachy, nie będziemy narażeni na przykre niespodzianki. Niestety, często domownicy skarżą się na hałasy i skrzypienie dachu. Zatem, dlaczego dach skrzypi? Czy ten problem da się rozwiązać?
Spis treści:
Skrzypiący dach – przyczyny
Kiedy skorzystać z porady dekarza?
Dobry projekt dachu podstawą sukcesu
Jakie pokrycie dachowe wybrać?
Skuteczne zabezpieczenie dachówki przed wiatrem
Z wpisu dowiesz się, jakie są przyczyny skrzypienia dachu, kiedy pomoc dekarza okazuje się niezbędna, jeśli chodzi o skrzypienie dachu, a także jakie elementy składają się na solidne i trwałe pokrycie dachowe.
Skrzypiący dach – przyczyny
Skrzypiący dach to problem, który dotyczy zarówno właścicieli nowych, jak i wieloletnich domów. Hałaśliwe dachy bywają powodem prawdziwego dyskomfortu. Jedną z najczęstszych przyczyn jest zmiana temperatury, która bezpośrednio oddziałuje na materiał, z którego został wykonany dach. Jak powszechnie wiadomo, materiały, które są wykorzystywane do krycia dachu, nie są obojętne na zmianę temperatury. Naturalną reakcją jest kurczenie się bądź rozszerzanie. Właśnie tym reakcjom towarzyszy charakterystyczny trzeszczący dźwięk. Warto dodać, że blachodachówka ma większe skłonności do rozszerzania się niż dachówki ceramiczne czy cementowe.
Inną przyczyną skrzypiącego dachu jest stan drewnianej konstrukcji. Przykładowo, do budowy konstrukcji dachu mogło zostać użyte zbyt wilgotne drewno. W czasie schnięcia zaczyna ono pracować, a w efekcie pękać. To wtedy słyszymy nieprzyjemne skrzypiące hałasy. Drewniane elementy, które nierzadko tworzą dach starego domu, także mogą z czasem stać się dokuczliwe. W takich przypadkach nie musimy się jednak niepokoić. Materiał, jakim jest drewno, ma to do siebie, że pracuje zarówno w czasie wysokich, jak i niskich temperatur. Z podobną sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy dach jest nieszczelny i wilgotnieje podczas ulewy lub śnieżycy.
Kiedy skorzystać z porady dekarza?
Istnieją przypadki, w których pomoc dekarza jest niezbędna. Przede wszystkim, gdy zauważymy, że skrzypienie jest niezwykle intensywne i zaczynamy się niepokoić, warto zgłosić się do fachowca. To właśnie profesjonalista oceni, czy konieczny jest remont dachu. Dekarz dokonuje dokładnego przeglądu, podczas którego ocenia m.in. czy grubość oraz gęstość materiału kryjącego dach jest odpowiednia, czy konstrukcja dachu spełnia wszelkie normy, czy rynny, kominy wymagają wymiany.
Bardzo często do usterek dochodzi w czasie porywistych wiatrów. Najczęściej są to pęknięcia wzdłuż płyt kartonowo-gipsowych, zła budowa więźby czy poluzowanie śrub, które mocują krokwie. Niestety, czasami zbyt późno zaczynamy zastanawiać się nad tym, czy nasz dach jest wytrzymały. Wichury mogą poważnie go uszkodzić. Jeśli jesteśmy na etapie planowania budowy domu lub mamy w planach remont dachu, warto pamiętać o kilku informacjach.
Dobry projekt dachu podstawą sukcesu
Absolutną podstawą jest dobry projekt dachu. Powinien on zawierać wszelkie szczegóły, m.in. schemat mocowania dachówek. Takie projekty są droższe, dlatego niesłusznie się z nich rezygnuje, chcąc zaoszczędzić. Projekt musi być także dopasowany do terenu. Ogromne znaczenie w takich przypadkach ma położenie domu. Polskę można podzielić na trzy strefy obciążenia wiatrem. Jak wskazują normy, najbardziej narażone na działanie wiatru są południowe części województwa śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, dolnośląskiego, a także północne części województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. Profesjonalista powinien opierać się na tej normie i dokonać odpowiednich obliczeń dla konkretnego dachu w konkretnej lokalizacji i dla określonego modelu dachówki.
Jakie pokrycie dachowe wybrać?
W przypadku terenów, które są wysoce narażone na wiatr, dobrze sprawdza się dachówka. Wszystko ze względu na to, że ma niewielki format i jest ciężka. Siła wiatru nie będzie w stanie jej podnieść. W najgorszym przypadku dojdzie do uniesienia bądź uszkodzenia kilku dachówek. Pokrycie wielkoformatowe może zostać zdjęte w całości i to nawet z więźbą. Naprawa pokryć wielkoformatowych to często także większy koszt.
Skuteczne zabezpieczenie dachówki przed wiatrem
W wielu przypadkach dachówki na połaciach nie są mocowane. Mocowanie dotyczy dachówek szczytowych, w obszarze brzegowym, dachówek ciętych na grzbietach czy koszach, ciętych przy oknach połaciowych i przy kominach. Dachówka na połaciach utrzymuje się wyłącznie pod wpływem własnego ciężaru. Coraz częściej można się jednak spotkać z sytuacją, gdy dekarze zalecają mocowanie dachówek w połaciach. Wszystko ze względu na to, aby ich nie podwiewało podczas silnych wiatrów. W takich przypadkach stosuje się spinki do dachówek, klamry do gąsiorów, które świetnie nadają się jako zabezpieczenie dachu. Bardzo istotne jest jednak to, że aby zabezpieczenie było skuteczne, niezbędne jest dokładne zaprojektowanie liczby i rozmieszczenia klamer. Wpływ na to będzie mieć kąt nachylenia połaci, fragment połaci, sam rodzaj konstrukcji dachu oraz wysokość danego budynku.
Jeśli mamy do czynienia z dużym nachyleniem dachu, konieczne jest mocowanie każdej dachówki połaciowej. Wielu producentów oferuje własne klamry, które są dedykowane do konkretnego rodzaju dachówki.
Jak podkreślają klimatolodzy, z uwagi na globalne ocieplenie może zwiększyć się liczba gwałtownych zjawisk pogodowych. Choć trąby powietrzne czy wichury nie są częstym zjawiskiem w naszym kraju, może się to zmienić. To dlatego tym bardziej dobrze jest zainwestować w dachy, które będą odporne na silne wiatry. W końcu każdemu zależy na tym, aby pokrycie dachowe wyróżniało się trwałością na lata. Nie wahajmy się zatem wydać więcej na dobry projekt, klamry zabezpieczające czy fachowców, którzy zapewnią nam bezpieczeństwo i zadbają o dach nad głową.
Zobacz również inne wpisy na naszym blogu: