Docieplanie stropów piwnic

Docieplenie stropów piwnic było dotychczas zadaniem trudnym a przez to nierzadko pomijanym w procesie kompleksowej termomodernizacji lub odsuwanym na dalszy plan

Metody docieplenia stropów piwnic

Nowoczesna metoda natrysku materiału izolacyjnego gwarantuje sprawny przebieg prac dociepleniowych.

System BIAŁE CIEPLO składa się z granulatu
wełny mineralnej oraz kleju dwuskładnikowego.

Materiał izolacyjny może być nakładany w trudnodostępnych miejscach niezależnie od przebiegających instalacji, a nakładanie izolacji przez natrysk materiału zapewnia ciągłość i szczelność izolacji termicznej, a tym samym jej wysoką skuteczność.

Właściwości stosowanych materiałów

BARDZO DOBRE WŁAŚCIWOŚCI CIEPLNE LABDA =0,034 W/mK

ULTRALEKKI MATERIAŁ (45-55 kg/m3)

BARWA ŚNIEŻNOBIAŁA

SYSTEM MINERALNY I EKOLOGICZNY

MATERIAŁ NIEPALNY (KLASA A1)

MATERIAŁ WYCISZAJĄCY I PAROPRZEPUSZCZALNY

BRAK MOSTKÓW TERMICZNYCH

SZYBKA APLIKACJA 50 – 100 m2 DZIENNIE

MOZLIWOŚĆ WYKONANIE JEDNEJ WARSTWY DO 25CM GRUBOŚCI

KORZYSTNA CENA

OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII – Ok 10%

Etapy renowacji dociepleń stropów piwnic

01.

Przygotowanie podłoża:

Należy usunąć mechanicznie wszelkie powłoki malarskie pokrywające powierzchnię sufitu. Powłoki emulsyjne mogą być usuwane szczotką drucianą natomiast powłoki z farb kredowych należy zwilżyć wodą i usunąć szpachelką. W przypadku zatłuszczeń powierzchnię należy zmyć ciepłą wodą pod ciśnieniem.

02.

Natrysk materiału termoizolacyjnego:

Materiał izolacyjny należy nanieść bezpośrednio na oczyszczone podłoże. Zaprawa nanoszona jest przy pomocy specjalnego agregatu, w którym następuje zmieszanie całej suchej mieszanki z klejem dwuskładnikowym. Po zmieszaniu materiał jest natryskiwany na podłoże sufitu.

03.

Wyrównanie powierzchni:

Zaprawa izolacyjna po jej nałożeniu na powierzchnię sufitu posiada strukturę baranka. W celu uzyskania równej powierzchni sufitu należy wygładzić powierzchnię nałożonej warstwy izolacyjnej przy pomocy twardego wałka gumowego, pacy stalowej lub pacy z folią bąbelkową.

Przykładowe realizacje

BUDMIX – system ocieplania budynków technologią Blow-in, przy zastosowaniu sypkich materiałów izolacyjnych.

Zapewniamy renowację ścian wewnętrznych, świadcząc pełną usługę – począwszy od przygotowania podłoża aż po oddanie prac i okres gwarancji. Kolorystyka ścian może być dowolna. Posiadamy obszerną paletę barw i gęstości gramatury, zależnie od Państwa preferencji.  

Informacje dotyczące technologii

Szybko rosnące ceny nośników energii, w tym energii cieplnej oraz bardzo rygorystyczne normy budowlane sprawiają, że rośnie zainteresowanie oszczędzaniem energii, a co za tym idzie technologią i materiałami służącymi do ocieplania.

Mając to na uwadze przedstawiamy Państwu nową w Polsce, lecz powszechnie stosowaną i uznaną w świecie technologię w systemie blow-in (wdmuchiwania) przy użyciu sypkich materiałów termoizolacyjnych.

Metoda ta umożliwia dotarcie ocieplenia do każdej, nawet trudno dostępnej przestrzeni, tworząc równomierną szczelną warstwę izolacyjną, zapobiega to tworzeniu tzw. mostków termicznych.

Informujemy, iż wszystkie wykorzystywane przez naszą firmę materiały termoizolacyjne wraz z technologią wdmuchiwania uzyskał niezbędne atesty i aprobaty zezwalające na stosowanie ich w polskim budownictwie.

Opis  technologii

Metoda wdmuchiwania wykorzystywana jest do izolacji trudnodostępnych przestrzeni, najczęściej stropodachów wentylowanych, materiałami izolacyjnymi w postaci granulatów.

W technologii wdmuchiwania tradycyjny transport pionowy materiału został zastąpiony przez podawanie granulatu elastycznymi rurami za pomocą agregatu i sprężonego powietrza.

W przestrzeni międzystropowej operator rozkłada materiał termoizolacyjny na wymaganą grubość, kontrolując jednocześnie równomierność rozłożonej warstwy izolacyjnej.

Technologia ta pozwala na izolowanie powierzchni ok. 80 m2/h.

PRZED OCIEPLENIEM

Piwnica przed ociepleniem

PO OCIEPLENIU

Piwnica po ociepleniu

Maszyny i urządzenia

Do wdmuchiwania materiału izolacyjnego wykorzystujemy agregaty napędzane silnikami elektrycznymi o mocy 3-5 kW. Zdolność podawania materiału w pionie ok. 50 m.

Otwory technologiczne

W trakcie prowadzenia prac wykonywane są otwory włazowe z klatek schodowych w bocznej osłonie wyłazu dachowego. W przypadku braku takiej możliwości (np. wyłaz dachowy położony jest w niższej części stropodachu) otwór włazowy wykonywany jest w górnej części dachu w płytach dachowych.

Wykonujemy także otwory komunikacyjne w ściankach ażurowych w celu wykonania docieplenia całego obiektu z jednego otworu włazowego. W przypadku małej wysokości przestrzeni stropodachu,

przestrzenie te są również wypełniane materiałem termoizolacyjnym poprzez otwory w ściankach ażurowych.

W przypadku bardzo niskich przestrzeni stropodachu (10-15 cm) instalacja materiału termoizolacyjnego następuje poprzez małe otwory (10 cm) wykute w płytach dachowych.

W tym przypadku następuje wypełnienie przestrzeni najczęściej w całości.

W niektórych przypadkach wskazana jest instalacja materiału termoizolacyjnego poprzez kratki wentylacyjne umieszczone w bocznych ścianach budynku.

Materiały termoizolacyjne

Granulat wełny mineralnej (Granrock) – posiada niski współczynnik przewodzenia ciepła l = 0,041 W/m·K. Produkt ten przez cały okres eksploatacji obiektów zachowuje wszystkie właściwości fizyczne i chemiczne. Wytworzony z materiału nieorganicznego jest odporny na działanie wody. Skutecznie więc zabezpiecza przed gromadzeniem się wilgoci.

Z tego też powodu nie występują warunki do rozwoju mikroorganizmów i procesów gnilnych. Niepalna wełna mineralna stanowi doskonałą ochronę przeciwpożarową.

Zapobiega także rozprzestrzenianiu się ognia, przez co chroni ludzkie życie oraz zapobiega poważnym stratom materialnym. Produkty izolacyjne techniczne mogą być stosowane w temperaturze eksploatacyjnej do 750°C

Granulaty wełny szklanej (Ursa, Gullul) – posiadają również niskie współczynniki przewodzenia ciepła l = 0,034÷0,042 W/m·K oraz dobre właściwości dźwiękochłonne.

Są to materiały niehigroskopijne, niepalne, lekkie, gęstość wynosi ok. 20÷25 kg/m3. Są również materiałami odpornymi na działanie gryzoni. Luźna wełna szklana osiada minimalnie.

Granulaty włókna celulozy (Warmcel, Ekofiber) – współczynnik przewodzenia ciepła l = 0,041÷0,043 W/m·K. Są materiałami sypkimi, włóknistymi, bez lepiszcza (rozdrobnione i impregnowane włókna celulozowe). Włókna celulozowe są impregnowane związkami boru w celu zabezpieczenia ich przed rozwojem grzybów domowych i pleśniowych oraz nadania im cech materiału uodpornionego na ogień zewnętrzny. Gęstość objętościowa materiałów w granicach od 30 do 65 kg/m3 (w zależności od przegrody).

Miejsca zastosowania metody wdmuchiwania

– stropodachy wentylowane

– ściany warstwowe

– piony z instalacjami co i cw

– połacie dachowe

– konstrukcje szkieletowe

– podłogi na legarach

Zalety metody wydmuchiwania

– umożliwia dotarcie materiału termoizolacyjnego do każdej przestrzeni

– szczelnie wypełnia izolowaną przestrzeń

– tworzy równomierną zamkniętą warstwę izolacyjną

– zapobiega tworzeniu tzw. mostków termicznych zapewniając ciągłość izolacji

– umożliwia stosowanie z dużą wydajnością (ok. 80 m /h)

– jest nieinwazyjna – nie zakłóca warunków użytkowania budynków

– obniżenie kosztów poprzez brak odpadów

Zapraszamy do kontaktu

Ważne linki
Skip to content