Gdzie zgłosić remont dachu?

 In Publikacje

Remont dachu lub naprawa dachu na budynku gospodarczym to jedno z najczęściej podejmowanych przedsięwzięć przez inwestorów. Może się także zdarzyć, że dysponujemy poddaszem, którego funkcja ma się zmienić, a sam dach wymaga w związku z tym przebudowy. Czy w obu sytuacjach należy dopełnić niezbędnych formalności? Gdzie zgłosić chęć remontu dachu? Wyjaśniamy!

Spis treści:

  • Remont dachu – zgłoszenie budowy
  • Przebudowa dachu – czy konieczne jest pozwolenie?
  • Remont dachu prawo budowlane – wymogi, pozwolenia i ograniczenia
  • Wymiana dachu prawo budowlane
  • Wniosek o wymianę pokrycia dachowego
  • Wniosek o remont dachu – gdzie pobrać dokumenty
  • Pozwolenie na podniesienie dachu
  • Podniesienie dachu bez pozwolenia – jakie może mieć konsekwencje
  • Wniosek o remont dachu – wzór do wypełnienia

Z wpisu dowiesz się, gdzie zgłosić remont dachu oraz czy w przypadku przebudowy dachu jest niezbędne pozwolenie.

Remont dachu – zgłoszenie budowy

zmiana dachu bez pozwolenia jaka kara - zmiana konstrukcji dachu bez pozwolenia

Wymiana dachu remont czy modernizacja

Jeśli remont dachu obejmuje wymianę pokrycia dachowego w związku z przeciekaniem, warto skonsultować się najpierw z odpowiednim specjalistą, czyli rzeczoznawcą. To właśnie on będzie mógł ocenić, czy sam remont dachubędzie obejmował wyłącznie wymianę dachówek, czy jednak uszkodzeniu uległy także elementy konstrukcyjne – więźba dachowa. Ocena stanu sprawi, że będziemy mieć odpowiednią wiedzę odnośnie do tego, czy będą niezbędne bardziej złożone prace, czy jedynie wystarczy zmiana pokrycia dachowego. Obojętnie czy to lub wymiana pokrycia dachowego na budynku gospodarczym czy w domu, zacznijmy od oględzin konstrukcji dachu przez specjalistę.

Sam remont dachu trzeba zgłosić w starostwie bądź urzędzie na prawach powiatu – w wydziale architektoniczno-budowlanym. Każdy inwestor jest zobligowany do takiego zgłoszenia (wniosek o zmianę pokrycia dachowego) co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem prac. W dokumentach, które przekazujemy do urzędu, należy wskazać rodzaj, zakres, termin oraz sposób prowadzonych prac. Do zgłoszenia trzeba także dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania daną nieruchomością na cele budowlane. Prace można rozpocząć, jeśli w ciągu 30 dni nie otrzymaliśmy sprzeciwu. Zgłoszenie ważne jest przez 2 lata. Remont dachu należy zakończyć w ciągu 24 miesięcy od określonej daty jego rozpoczęcia w zgłoszeniu.

Przebudowa dachu – czy konieczne jest pozwolenie?

Interesuje Cię wymiana pokrycia dachowego? Jeśli zamierzamy przeprowadzać bardziej zaawansowane prace budowlane mające związek z dachem, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Dotyczy to w szczególności różnorodnych form przebudowy dachu. Niestety oznacza to, że za każdym razem, gdy dany inwestor zdecyduje się na zmianę konstrukcji, podwyższenie budynku czy także zmianę funkcji poddasza, niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Zgłoszenie nie będzie również wystarczające w przypadku, gdy zechcemy wstawić okna połaciowe. Wniosek o pozwolenie na budowę jest znacznie bardziej rozbudowany niż sama dokumentacja mająca związek ze zgłoszeniem prac budowlanych. Bezwzględnie trzeba do niego dołączyć projekt budowlany, który będzie zgodny z miejscowym planem zagospodarowania lub z decyzją o warunkach zabudowy, w przypadku, gdy pierwszego brak. Projekt dołączamy do wniosku w czterech egzemplarzach. Co więcej, musimy również złożyć oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Remont dachu powinien być wykonywany wyłącznie przez sprawdzonych fachowców. Tylko dzięki temu proces renowacji przebiegnie sprawnie, a samo pokrycie dachowe posłuży nam przez długie lata, ciesząc swoją estetyką i bezawaryjnością.

Remont dachu prawo budowlane – wymogi, pozwolenia i ograniczenia

Zmiana pokrycia dachowego może nie wymagać żadnych formalności, a może również być konieczna do zgłoszenia w starostwie, wszystko zależy od zakresu prowadzonych prac. W niektórych sytuacjach należy uzyskać pozwolenie na budowę, np. w przypadku rozbudowy domu o dodatkowe piętro. Poniżej omówimy, które prace wymagają zgłoszenia, a które mogą się odbyć bez udziału urzędu.

Wymiana dachu prawo budowlane

Jeśli remont obejmuje wykonanie prac zgodnie ze zgłoszonym projektem i obowiązującymi przepisami, wówczas ich przeprowadzenie nie wymaga zgłoszenia do urzędu.
Jeśli chcesz rozbudować dom wolnostojący jednorodzinny, a obszar rozbudowy (zgodnie ze zgłoszonym projektem) mieści się całościowo na działce, czyli nie wpłynie na ograniczenie posesji, które znajdują się w sąsiedztwie, wówczas również zgłoszenie nie jest konieczne. Należy pamiętać jednak, że nie może to być zabudowa zabytkowa, czyli że budynek nie należy do rejestru zabytków.

Wniosek o wymianę pokrycia dachowego

wymiana pokrycia dachowego - wymiana pokrycia dachu, wymiana poszycia dachowegoChcesz wymienić dach, pokrycia dachowe? Jeśli dom jednorodzinny znajduje się przy granicy działki np. w przypadku segmentów czy zabudowy bliźniaczej, wówczas takie zgłoszenie jest konieczne. W takiej sytuacji niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jak mówią przepisy, remont elementów konstrukcyjnych, zewnętrznych przegród (fundamenty, strop, dach, ściany nośne i zewnętrzne) należy zgłosić do urzędu miasta lub w starostwie w odpowiednim wydziale architektoniczno-budowlanym.
Dodatkowo należy pamiętać, że budynki zabytkowe (należące do rejestru zabytków) zawsze wymagają zgłoszenia do odpowiedniego wydziału.

Wniosek o remont dachu – gdzie pobrać dokumenty

Interesuje Cię wymiana pokrycia dachowego i potrzebujesz wniosku? Wniosek o remont dachu znajdziesz na stronie odpowiedniego urzędu. Wystarczy, że go pobierzesz i wydrukujesz. We wniosku musisz wypisać sposób przeprowadzania robót, zakres, rodzaj i oczywiście termin rozpoczęcia. Dodatkowo wymagane jest, żeby do zgłoszenia dołączyć oświadczenie o własności nieruchomości, czyli prawie do przeprowadzania na niej prac budowlanych.

Pozwolenie na podniesienie dachu

Remont dachu to wymiana pokrycia dachowego bez ingerencji w tzw. więźbę dachową, czyli sytuację, kiedy wymieniamy dachówki – ze starej na nową.
Natomiast przebudowa dachu to rodzaj prac, które powodują wymianę całej konstrukcji dachowej, czyli zmianę parametrów technicznych. Wszystko, co wiąże się z wymianą więźby dachowej to kwestia ingerencji w konstrukcję, która zmusza do zgłoszenia tego typu prac w urzędzie lub innej właściwej placówce.
Prace remontowe związane z budynkiem zabytkowym, należącym do rejestru zabytków, wymagają zawsze zgłoszenia do odpowiedniego organu.

Podniesienie dachu bez pozwolenia – jakie może mieć konsekwencje

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, zgłoszenie prac remontowych jest ważne 2 lata, a remont należy zakończyć w czasie 24 miesięcy od zgłoszenia. Prace można rozpocząć w sytuacji, kiedy w czasie 30 dni nie otrzymaliśmy żadnego sprzeciwu – decyzja administracji.
Nie zalecamy wykonywania prac remontowych, które wymagają pozwolenia bez zgłoszenia ich do urzędu – konsekwencje takich działań wiążą się z ogromnymi kosztami karnymi. Dlatego zdecydowanie lepiej wypełnić i złożyć dokumenty. Odpowiednie podanie o remont dachu wzór znajdziecie na stronach urzędu.

Wniosek o remont dachu – podanie o remont dachu wzór do wypełnienia

Remont dachu dość często podejmowany jest nie tylko przez inwestorów, ale zdarza się, że chcemy przerobić poddasze i wtedy przydaje się taki wniosek o remont dachu. Podanie o remont dachu wzór do wypełnienia można otrzymać w zależności od potrzeb. Pozwolenie jest szczególnie ważne, gdy w grę wchodzą bardziej skomplikowane zmiany, które muszą zostać udokumentowane. Wniosek o remont dachu wzór można więc uzyskać wchodząc na stronę odpowiedniego urzędu. Tam zostaniesz też pokierowany dalej. Pamiętaj, żeby remont zlecić fachowcom!

Przeczytaj również inne wpisy na naszym blogu:

Skip to content