Jaki dach do drewnianego domu?

Jaki dach do drewnianego domu? To jedno z bardzo częstych pytań. I nie ma się czemu dziwić. Aby dom z drewna prezentował się bardzo efektownie, musimy zadbać o każdy jego element – w tym także o odpowiednio dopasowane pokrycie dachowe. Ogromne znaczenie ma zarówno kolorystyka dachu, jak i dobór materiału. Na co się zdecydować? Omawiamy najpopularniejsze rozwiązania.

Spis treści:

  • Dach ze strzechy
  • Gonty na dach
  • Pozostałe materiały na pokrycie dachowe

Z poradnika dowiesz się, jakie pokrycie dachowe sprawdzi się najlepiej, jeśli chodzi o drewniany dom. Przedstawiamy najpopularniejsze dachy domów z drewna.

Dach ze strzechy

Dlaczego właściwie decydujemy się na drewniane domy? Jednym z głównych aspektów jest to, że wyróżniają się naturalnym pięknem. Domy z drewna zapewniają także niebanalną atmosferę, są przytulne, rodzinne. Jednym z najlepszych wyborów, jeśli chodzi o dopełnienie tego typu budynków, będzie pokrycie dachowe z naturalnych materiałów. Jeśli powrócimy do przeszłości, zauważymy, że tradycyjnie domy z drewna wykańczano w Polsce strzechą. Jest ona typowa dla wiejskich chat. Współcześnie raczej rzadko sięgamy po strzechę. Co ciekawe, może ona chronić skutecznie dach przez ponad 80 lat. Latem zapewnia chłód, z kolei zimą ciepło. To dachowe pokrycie jest także wodoszczelne oraz dźwiękochłonne. Być może warto rozważyć jego zastosowanie?

Gonty na dach

Alternatywą na pokrycie dachowe są gonty. To niewielkie deski cięte lub łupane, które wykonuje się z drewna wysokiej jakości. Ich zaletą jest to, że są bardzo trwałe. Mogą być wykonane z jodły bądź modrzewia. W dobrym stanie potrafią przetrwać nawet 100 lat. Często także na pokrycie dachowe wybiera się wióry. Wykańczanie dachów wiórami jest popularne szczególnie na Suwalszczyźnie. To strugane elementy, które wykonuje się przeważnie z drewna osiki. Są one odporne na szkodniki, miękkie, a jednocześnie wytrzymałe.

Pozostałe materiały na pokrycie dachowe

Oczywiście do wyboru mamy także inne materiały na pokrycie dachowe. Wybierając te odpowiednie, zwracamy uwagę zarówno na kolorystykę, jak i kształt elementów. W przypadku domów drewnianych najlepiej prezentują się dachy w odcieniach szarości. To nawiązanie do tradycyjnie wykorzystywanych materiałów, czyli gontów, strzechy i wiórów. Dobrym wyborem będą dachówki ceramiczne lub betonowe ze względu na to, że ich ciężar odpowiednio podkreśla charakter drewnianego domu. Możemy także zdecydować się na gonty bitumiczne lub blachodachówkę.

Unikamy pokryć odtwarzających karpiówkę oraz też samej karpiówki. Nie zaprezentują się one dobrze na dachach drewnianych domów. Z kolei na willach, które swoim stylem nawiązują do architektury letniskowej, możemy rozważyć wykorzystanie blachy płaskiej, np. cynkowo-tytanowej lub stalowej.

Jak widać, drewniane domy mogą posiadać najróżniejsze pokrycia dachowe. Wiele zależy od indywidualnych preferencji domowników. Trzeba jednak zaznaczyć, że dach i dom muszą tworzyć spójną całość – zarówno kolorystyczną, jak i stylistyczną. To w dużej mierze będzie determinować, na jakie dachy się zdecydujemy.

0
Skip to content