Ile kosztuje wymiana dachu dwuspadowego

 In Publikacje

Nie ulega wątpliwości, że to dach jest jednym z najważniejszych etapów podczas budowy domu. Jeśli stary dach nie nadaje się już do remontu, a jego jakość pozostawia wiele do życzenia, czasami niezbędna będzie jego wymiana. To właśnie wtedy zastanawiamy się nad tym, z jakim kosztem przyjdzie nam się mierzyć. Ile kosztuje wymiana dachu dwuspadowego? Przedstawiamy najbardziej prawdopodobne przedziały cenowe na 2019 rok.

Remont dachu dwuspadowego cennik

To jaka jest cena wymiany dachu robocizną zależy między innymi od konstrukcja dachu i jakie będzie pokrycie dachowe Cena wymiany dachu dwuspadowego będzie zależna w dużej mierze od stopnia skomplikowania całej konstrukcji oraz powierzchni dachu. Kosztorys wymiany dachu najczęściej podaje się za metr kwadratowy. Najprostszą konstrukcją jest klasyczny dach dwuspadowy. Choć cennik usług dekarskich bywa naprawdę zróżnicowany, ceny dachu dwuspadowego nie będą należeć do najniższych.

Warto także wspomnieć, że wszelkie dodatkowe załamania połaci czy wykonanie dodatkowych lukarn lub modnych oczek będą wpływać na zwiększenie kosztów prac dekarskich. Wymagają one dodatkowej pracy specjalistów, co podwyższa cenę robocizny.

Koszt wymiany dachu dwuspadowego 200m2

Aby obliczyć koszt wymiany dachu dwuspadowego 200m2, koniecznie trzeba uwzględnić niezbędne wydatki za m2 dachu. Należą do nich:

 • koszt materiałów – przeważnie materiały, które są niezbędne do położenia dachu, są droższe niż ceny prac dekarskich. Ważne jednak jest to, że nie warto na nich oszczędzać. Przy wyborze materiałów wysokiej jakości, cena za m2 dachu będzie wyższa, jednak pamiętajmy, że remont dachu jest inwestycją na wiele lat. Jeśli wybierzemy solidne pokrycie dachu, będzie on trwały i nie będą konieczne ciągłe wymiany (wymiana pokrycia dachowego).
 • koszt robocizny dachu – ceny usług dekarskich mogą znacznie się różnić. Zależy to od wielu czynników, np. regionu, doświadczenia fachowców, stopnia skomplikowania.

Jeśli chcemy obliczyć, ile kosztuje dach dwuspadowy 200m2, musimy wziąć pod uwagę koszt pokrycia dachu dobrej jakości materiałami. Koniecznie trzeba zakupić:

 • drewno z tartaku na krokwie – ok. 1000 zł/m3,
 • więźbę dachową – ok. 50 zł/m2,
 • folię dachową, czyli membranę – ok. 4 zł/m2,
 • rynny PCV – ok. 75 zł/mb,
 • okna dachowe – ok. 1200 zł/sztuka,
 • wyłaz dachowy – ok. 450 zł/sztuka,
 • materiały do docieplenia dachu po stropie drewnianym – ok. 45 zł/m2,
 • materiały na podbitkę okapu – ok. 35 zł/m2.

Jeśli chcemy obliczyć całkowity koszt wymiany dachu, zauważymy, że suma wynosi kilka tysięcy. Wymienione ceny obejmują wyłącznie koszt zakupu materiałów. Koniecznie trzeba doliczyć także koszt usług dekarskich. W tym celu warto zapytać o wycenę kilku fachowców, a dopiero później podjąć decyzję. Biorąc pod uwagę podane ceny można wyliczyć ile kosztuje wymiana dachu 100m2, albo oszacować koszt wymiany blachy na dachu.

Ile kosztuje remont dachu dwuspadowego

wymiana dachu 100m2 koszt dachówki ceramicznej, wymiana dachowki koszt

Cena wymiany dachu robocizna zależy rodzaju pokrycia dachowego

Dach dwuspadowy zwany jest także dachem dwupołaciowym, szczytowym lub siodłowym. Posiada dwie przeciwległe połacie, połączone w kalenicy. Cieszy się on sporą popularnością, a jego charakterystyczną cechą jest występowanie trójkątnych ścian bocznych. To właśnie one zamykają bryłę dachu w prostopadłych płaszczyznach.

Dwuspadowy dach jest najprostszym i najtańszym rodzajem dachów. Głównie ze względu na niską cenę jest także bardzo popularny. Jeśli zdecydujemy się na dodatkowe lukarny lub wole oczka, musimy liczyć się z większym kosztem inwestycji. Przełożenie dachu cena zależna jest od kilku elementów.

Jeśli chodzi o etapy wznoszenia dachu dwuspadowego od podstaw, można je podzielić w następujący sposób:

 • osadzenie szpil w ścianach i przymocowanie murłaty,
 • wzniesienie, montaż więźby dachowej,
 • foliowanie, czyli obicie dachu folią lub deskowanie,
 • łacenie – położenie kontrłat i łat,
 • montaż rynien, komina, okien dachowych, okapu dachu, pasa nadrynnowego, itd.,
 • ułożenie pokrycia dachowego – przeważnie jest to dachówka lub blachodachówka,
 • ocieplenie poddasza – do tego celu często wybiera się styropian lub wełnę mineralną.

Jak widać, wymiana dachu dwuspadowego to cały szereg działań. To dlatego koszt nie należy do najniższych, jednak wybierając materiały wysokiej jakości, możemy liczyć się z tym, że jest to inwestycja raz na długi czas. Jeśli chcemy cieszyć się przepięknie wykonanym dachem, skorzystajmy wyłącznie z oferty sprawdzonych fachowców. Przed rozpoczęciem prac związanych z wymianą dachu warto skonsultować się ze specjalistą czy nie jest możliwa jego renowacja. Nowy dach na starym domu cena zawiera również demontaż. Wymiana więźby dachowej i wymiana dachu koszty zależą do kilku czynników.
Teraz już wiesz ile kosztuje wymiana pokrycia dachowego i na jakie koszty nastawiać się podczas remontu dachu.

Zobacz również inne wpisy na naszym blogu: ile kosztuje dach.

 

Polecane wpisy na blogu:

Skip to content