Co lepsze na dach papa czy blacha?
Nie ulega wątpliwości, że zarówno fundament, jak i dach, stanowią najważniejsze elementy domu. Pewne jest, że na odpowiednie pokrycie dachowe nie możemy decydować się bez odpowiedniej wiedzy. Dach wpływa na trwałość konstrukcji oraz jej wygląd i komfort. Nie powinniśmy na nim oszczędzać. Pora przyjrzeć się temu, jakie warianty mamy do wyboru.
Spis treści:
- Pokrycie dachowe z papy
- Blachodachówka na dach
Z wpisu dowiesz się, czy lepszym wyborem będzie papa, czy blacha na dach oraz jakie są wady i zalety obu rozwiązań.
Pokrycie dachowe z papy
Jednym z najtańszych, a zarazem najbardziej powszechnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o pokrycia dachowe, jest papa. Co istotne, jeśli to właśnie papa ma być pokryciem docelowym, zaleca się położenie dwóch warstw. Pierwszą warstwą jest warstwa podkładowa, zaś drugą – warstwa wierzchniego krycia. Do wyboru są papy mocowane mechanicznie oraz papy termozgrzewalne. Te drugie są grubsze, jednak są nieco trudniejsze w montażu, gdyż wymagają zgrzania. Można zdecydować się na papy w różnych kolorach i grubościach. Przyjmuje się, że im grubsza papa, tym większa trwałość, jednak nie jest to regułą. Papa na welonie szklanym będzie bardziej wytrzymała niż papa na tekturze budowlanej.
Papy termozgrzewalne można porównać do gontów bitumicznych pod kątem jakości. Różnią się głównie wyglądem. Jeśli chodzi o trwałość dachu, który jest pokryty papą, będzie zależna ona od jakości użytego materiału. Nie decydujemy się na najtańsze, najbardziej ekonomiczne rozwiązania, gdyż taka papa po miesiącu może przestać spełniać swoją najważniejszą funkcję. Papy ze średniej półki cenowej wytrzymują ok 3-5 lat, papy termozgrzewalne gorszej jakości sprawdzą się na ok. 5-10 lat, z kolei papa dobrej jakości powinna posłużyć ok. 8 lat. Należy pamiętać, że nie jest to ekologiczne ani łatwe rozwiązanie. Położenie papy na dachu wymaga doświadczenia i precyzji.
Blachodachówka na dach
Alternatywą jest blachodachówka. Jeśli decydujemy się na tego typu pokrycie dachowe, należy zwrócić uwagę na długość gwarancji. Istotna będzie również sama grubość blachy. Niestety, ale najtańsze rozwiązania gną się już nawet na etapie montażu. Cenną wskazówką będzie jakość i grubość lakieru-farby. Można zdecydować się na lakiery poliestrowe lub lakiery poliuretanowe. Im większa będzie liczba warstw lakieru, tym lepiej. Dodatkowo zwracamy uwagę na wysokość przetłoczenia. Im będzie większa, tym bardziej sztywny będzie dach. Ważne jest to, że jeśli nie mamy doświadczenia, nie należy kłaść dachówki na własną rękę. Przy montażu lub odbiorze prac sprawdzamy, czy blacha jest ściśle ze sobą połączona, czy się nie unosi. Warto zwrócić uwagę, czy nie zostały dziury po blachowkrętach. W przypadku, gdy dach ma kominy oraz okna dachowe, sprawdzamy obróbki, które są newralgicznymi punktami dachu. Konieczne jest zamontowanie systemu wentylacyjnego dachu, jeśli połać ma więcej niż 50 metrów kwadratowych.
Wśród popularnych pokryć dachowych można także wymienić gonty bitumiczne, drewniane, dachówki ceramiczne, betonowe, strzechy słomiane, zielone dachy. Każdy może wybrać odpowiednie rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb.
Zobacz również inne wpisy na naszym blogu:
- jaka papa na dach z desek?
- ile kosztuje dach?
- rodzaje i zastosowanie papy bitumicznej
- czym pomalować dach z blachy trapezowej
Sprawdź ofertę: