Czym pomalować dach z blachy trapezowej?

 Kategoria Publikacje

Blacha jako materiał na pokrycie dachowe, jest często wybieranym przez inwestorów rozwiązaniem. Niewątpliwą zaletą pokrycia dachowego, jest jego niezwykła lekkość. Dodatkowo blaszany dach to rozwiązanie budżetowe. Blaszany dach, będzie idealnie pasował do projektu nowoczesnego domu na planie prostokąta, do pokrycia dachu budynku gospodarczego lub budynku o przeznaczeniu przemysłowym, takiego jak hala i magazyn. To świetna alternatywa dla tradycyjnej blachodachówki, a samo położenie dachu z blachy trapezowej, jest proste i szybkie do wykonania. Istotne jest, aby dach wykonany z blachy trapezowej odpowiednio zabezpieczyć na kolejne lata użytkowania i odświeżać jego wygląd. Czym pomalować dach z blachy trapezowej? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Co należy wiedzieć na temat malowania dachu z blachy?
  • Kiedy należy pomalować dach z blachy trapezowej?
  • Hydronylon – idealny sposób na zabezpieczenie dachu z blachy trapezowej

We wpisie dowiesz się, co należy wiedzieć na temat dachu wykonanego z blachy trapezowej, kiedy należy pomalować dach z blachy, oraz dlaczego hydronylon to idealne rozwiązanie na dach z blachy.

Co należy wiedzieć na temat malowania dachu z blachy?

Blachę można układać praktycznie na każdym dachu, ponieważ nie wymaga ona wykonania trudnej w konstrukcji więźby. Jest to materiał chętnie stosowany podczas wymiany starego dachu, ze względu na fakt, iż nie wymaga on wzmocnienia poprzedniej podpory dachu. Blachę układa się zarówno na płaskich i prostych, jak i na bardziej skomplikowanych i pochyłych powierzchniach. Aby odpowiednio przygotować dach do malowania należy uprzednio pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, w postaci luźnych płatów łuszczącej się farby, zanieczyszczeń organicznych, kurzu i pyłu. Należy pozbyć się wszelkich ognisk korozji za pomocą narzędzi ręcznych i dokonać ewentualnych uzupełnień w materiale. Dokładnie oczyszczona powierzchnia powinna być także odtłuszczona, aby warstwa farby zabezpieczającej dobrze przylegała do podłoża. Od przygotowania powierzchni dachu, będzie zależała skuteczność i długotrwałość działania warstwy ochronnej.

Kiedy należy pomalować dach z blachy trapezowej?

W strefie geograficznej w której się znajdujemy, dach wykonany z blachy jest narażony na szkodliwe działanie promieniowania UV, zmienne temperatury, opady deszczu i śniegu oraz inne trudne warunki atmosferyczne, których intensywność jest zależna od obecnie panującej pory roku. Najbardziej szkodliwa dla dachu blaszanego jest rdza, która może pojawić się na powłoce uszkodzonej mechanicznie, pozbawionej warstwy ochronnej farby. Wszelkie uszkodzenia powierzchni dachu blaszanego, mogą powodować korozję oraz przeciekanie pokrywy dachowej. Jeżeli zauważymy łuszczącą się farbę, zadrapania lub pojawiające się na poddaszu nieszczelności, musimy zadziałać odpowiednio szybko, aby uniknąć przedostania się wody do wnętrza budynku. Zawilgocenie ścian i stropu niesie za sobą ryzyko rozwoju grzybów i pleśni, które są szkodliwe dla osób użytkujących budynek oraz stanowią zagrożenie dla przechowywanych w budynkach towarów.

Hydronylon – idealny sposób na zabezpieczenie dachu z blachy trapezowej

Występujące na pokrywie dachowej nieszczelności mogą, ale nie muszą być przyczyną całkowitej wymiany pokrywy dachowej lub jej fragmentów. Aby skutecznie pozbyć się przecieków i zabezpieczyć dach przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych, warto zastosować powłokę z hydronylonu. Aplikacja płynnej membrany odbywa się za pomocą metody natryskowej, co sprawia, że powstała powierzchnia cechuje się brakiem łączeń i wysoką szczelnością. Płynna membrana dachowa jest elastyczna i pracuje razem z powierzchnią dachu, zapobiegając powstawaniu nieszczelności spowodowanych rozszerzalnością temperaturową materiałów. Dzięki zamocowanej siatce zbrojącej na łączeniach blachy, powłoka jest trwała i elastyczna. Cechuje się doskonałą przyczepnością do każdego podłoża, gwarantuje pełną ochronę antykorozyjną i wysoką trwałość na warunki zewnętrzne. Zapobiega nagrzewaniu się dachu blaszanego i skutecznie obniża temperaturę wewnątrz budynku. Hydronylon też skutecznie chroni pokrywę dachową z blachy przed wszelkimi zadrapaniami powierzchni, które mogą prowadzić do jej korozji.

Dach z blachy trapezowej – warstwy

Zastanawia Cię dach z blachy trapezowej? Warstwy tego dachu nie będą się wiele różnić od innych. Z pewnością w tym przypadku nie trzeba pełnego deskowania, ponieważ konstrukcja z samymi łatami i kontrłatami doskonale poradzi sobie z utrzymaniem blachy. Na pewno nie powinno tutaj brakować dobrej jakości membrany, która będzie działać niczym ochrona przeciwwilgociowa. Warto zadbać na samym początku o dobre wykonanie dachu, aby w przyszłości nie było z nim problemów i nie trzeba było za kilka lat przystępować do renowacji.

Zobacz również inne wpisy na naszym blogu: ile kosztuje dach?

 

Sprawdź ofertę:

Skip to content