Jaka papa na dach z desek?

Nie ulega wątpliwości, że papa na dach z desek jest tradycyjnym poszyciem. Jest zalecana przez wielu dekarzy. Przede wszystkim papa termozgrzewalna może przetrwać kilka lat zanim ułożymy ostateczne pokrycie dachu. Z czego i w jaki sposób zrobić sztywne poszycie, aby dach nie przeciekał?

Deskowanie pokryte papą

Wiele osób decyduje się na rozpięcie na krokwiach folii wysokoparoprzepuszczalnej, co także jest dobrym rozwiązaniem. Warto jednak dodać, że papa wierzchniego krycia na deskowaniu jest alternatywą często zalecaną. Plusem deskowania jest przede wszystkim to, że cała konstrukcja jest usztywniona, co jest wskazane szczególnie na dachach o nietypowych kształtach i terenach, w których wieją silne wiatry, np. w górach czy nad morzem. Więźba dachowa jest stabilna i mniej się odkształca. Papa dachowa układana na skosach poddasza użytkowego będzie także mniej narażona na pękanie.

Składnikiem papy jest bitum. To właśnie on jest barierą przeciwwilgociową. Papa podkładowa na deskowaniu to rozwiązanie, które poleca się pod dachówki czy blachodachówki tam, gdzie dach ma spadek minimalny. Efektem jest to, że migrująca para wodna przez połać dachową zatrzyma się na tej warstwie, a w momencie, gdy powietrze się schłodzi, wykropli się na spodzie desek i może zawilgocić wełnę mineralną na połaciach. By do tego nie doszło, należy zostawić 2-3 centymetrową drożną szczelinę wentylacyjną pod deskami.

Wybór desek na deskowanie

Deskowanie powinno być sztywne i wytrzymałe, aby się nie uginało pod własnym ciężarem oraz ciężarem osób po nim chodzących. Możemy w tym celu wykorzystać płyty drewnopochodne lub deski. Warto zaznaczyć, że nie ma konieczności kupowania nowych desek. W końcu na każdej budowie znajdziemy deski, które się do tego nadadzą. Ważny jest jednak fakt, że jeśli docelowe pokrycie nie będzie układane na ruszcie z łat i kontrłat, lecz bezpośrednio na poszyciu i papie, musimy uzyskać równą powierzchnię połaci. Miękkie pokrycie może odwzorować wszelkie nierówności podłoża. W takim przypadku trzeba wybrać deski łączone na pióro i wpust lub płyty drewnopochodne.

Pod sztywne pokrycia deski można układać ażurowo, pamiętając o kilkucentymetrowych odstępach. Gdy zdecydujemy się na deski, wybierzmy te, których szerokość wynosi ok. 12-15 centymetrów, a grubość ok. 2,5 cm. W przypadku, gdy kupujemy deski ze świeżego drewna, lepiej kupić te węższe, np. o szerokości 10 centymetrów, gdyż po wysychaniu mniej pracują na dachu oraz mniej się wypaczają. Najtańsze są deski z drewna świerkowego i sosnowego. Należy je zaimpregnować przed ułożeniem na dachu, np. impregnatem solnym. Deski układamy prostopadle do krokwi. W kalenicy pozostawiamy ok. 2-centymetrową szparę.

Papy termozgrzewalne na dach z desek

To właśnie papa i precyzja jej nałożenia będzie mieć kluczowy wpływ na szczelność pokrycia dachowego. Jeśli źle dobierzemy jej rodzaj, może się pofałdować na deskach. To dlatego wiele osób zastanawia się nad tym, jaka papa na dach będzie najbardziej odpowiednia. Jeśli papa termozgrzewalna nawierzchniowa ma chronić dach przez kilka sezonów, bo chcemy początkowo wykończyć dom od wewnątrz, trzeba ułożyć ją w dwóch warstwach. Pierwszą jest papa podkładowa, która jest mocowana do desek papiakami. Druga to przygrzana do podkładu papa termozgrzewalna – cena będzie się różnić w zależności od producenta. Pierwszą warstwę układa się równolegle do okapu, z kolei drugą prostopadle. Jeśli prace są wykonane poprawnie to jest to dość trwałe rozwiązanie. Jeśli jednak po paru sezonach okazuje się, że dach przecieka warto rozważyć jego pokrycie ekologiczną, 100% szczelną membraną polskiego wyrobu HYDRONYLON®. Jest to nowoczesne sposób renowacji dachów z papy bez konieczności jej zrywania. 3 mm warstwa membrany zabezpieczy dach przed warunkami atmosferycznymi oraz jest bezpieczna dla środowiska.

Papa na dach cena

Ceny papy są różne w zależności od jej rodzaju. Koszt papy termozgrzewalnej wynosi ok. 13 zł za jeden metr kwadratowy. Jest to więc rozwiązanie bardzo korzystne cenowo. Oczywiście zdarzają się tańsze i droższe papy. Warto kierować się tutaj jakością. Zastanawiając się nad tym, jaka papa na dach z desek, odpowiednim wyborem będzie papa termozgrzewalna.

Dach z desek – kiedy najlepiej się sprawdzi?

Dach z desek z pewnością należy do bardzo tradycyjnych rozwiązań. Papa na taki dach z desek jest również zalecana przez doświadczonych dekarzy. Wybór desek powinien być podyktowany przede wszystkim funkcjonalnością, a samo deskowanie sztywne i wytrzymałe. Mamy więc do wyboru płyty drewnopochodne albo deski, a decyzja między jednym a drugim powinna być skonsultowana ze specjalistą. Dach z desek nie jest trudnym przedsięwzięciem, ale – jak zwykle na budowie – warto poradzić się doświadczonych specjalistów.

Deski na deskowanie dachu – jakie wybrać?

Deski na deskowanie dachu mogą być naturalnie drewniane lub drewnopodobne. Według niektórych tradycyjne deskowanie odchodzi już do lamusa i zamiast niego używane są wodoodporne płyty MFP lub wiórowe, a czasem wodoodporną sklejkę. Jeśli jednak chcesz zdecydować się na tradycyjne deski na deskowanie dachu, postaw na te z drewna sosnowego lub świerkowego, ponieważ są one bardzo wytrzymałe na czas i zmiany temperatur. Warto też posłuchać ekspertów, którzy będą brali udział w konstruowaniu Twojego dachu.

0
Skip to content