Jaka papa na dach z desek?

 In Publikacje

Nie ulega wątpliwości, że papa na dach z desek to tradycyjne pokrycie dachowe. Jest zalecana przez wielu dekarzy. Przede wszystkim papa na dach termozgrzewalna może przetrwać kilka lat zanim ułożymy ostateczne pokrycie dachowe (pokrycie dachu), może również być tymczasowe pokrycie dachowe gdy planujemy remont dachu. Z czego i w jaki sposób zrobić sztywne poszycie, aby dach nie przeciekał?

Deskowanie pokryte papą

Wiele osób decyduje się na rozpięcie na krokwiach folii wysokoparoprzepuszczalnej, co także jest dobrym rozwiązaniem. Warto jednak dodać, że papa wierzchniego krycia na deskowaniu jest alternatywą często zalecaną. Plusem deskowania jest przede wszystkim to, że cała konstrukcja jest usztywniona, co jest wskazane szczególnie na dachach o nietypowych kształtach i terenach, w których wieją silne wiatry, np. w górach czy nad morzem. Więźba dachowa jest stabilna i mniej się odkształca. Papa dachowa układana na skosach poddasza użytkowego będzie także mniej narażona na pękanie. Należy jednak znać sposób przybijania papy. WArto również znać technikę jak kłaść papę podkładową i wiedzieć papa wzdłuż czy w poprzek powinna być układana.

Składnikiem papy jest bitum. To właśnie on jest barierą przeciwwilgociową. Papa podkładowa (papa termozgrzewalna podkładowa) na deskowaniu to rozwiązanie, które poleca się pod dachówki czy blachodachówki tam, gdzie dach ma spadek minimalny. Efektem jest to, że migrująca para wodna przez połać dachową zatrzyma się na tej warstwie, a w momencie, gdy powietrze się schłodzi, wykropli się na spodzie desek i może zawilgocić wełnę mineralną na połaciach. By do tego nie doszło, należy zostawić 2-3 centymetrową drożną szczelinę wentylacyjną pod deskami.

Wybór desek na deskowanie

Deskowanie jako pokrycie dachu powinno być sztywne i wytrzymałe, aby się nie uginało pod własnym ciężarem oraz ciężarem osób po nim chodzących. Możemy w tym celu wykorzystać płyty drewnopochodne lub deski. Warto zaznaczyć, że nie ma konieczności kupowania nowych desek. W końcu na każdej budowie znajdziemy deski, które się do tego nadadzą. Ważny jest jednak fakt, że jeśli docelowe pokrycie nie będzie układane na ruszcie z łat i kontrłat, lecz bezpośrednio na poszyciu i papie, musimy uzyskać równą powierzchnię połaci. Miękkie pokrycie może odwzorować wszelkie nierówności podłoża. W takim przypadku trzeba wybrać deski łączone na pióro i wpust lub płyty drewnopochodne.

Pod sztywne pokrycia dachowe deski można układać ażurowo, pamiętając o kilkucentymetrowych odstępach. Gdy zdecydujemy się na deski, wybierzmy te, których szerokość wynosi ok. 12-15 centymetrów, a grubość ok. 2,5 cm. W przypadku, gdy kupujemy deski (deski na dach pod papę) ze świeżego drewna, lepiej kupić te węższe, np. o szerokości 10 centymetrów, gdyż po wysychaniu mniej pracują na dachu oraz mniej się wypaczają. Najtańsze są deski z drewna świerkowego i sosnowego. Należy je zaimpregnować przed ułożeniem na dachu, np. impregnatem solnym. Deski układamy prostopadle do krokwi. W kalenicy pozostawiamy ok. 2-centymetrową szparę.

Papa termozgrzewalna na dach z desek

To właśnie papa na dach termozgrzewalna i precyzja jej nałożenia będzie mieć kluczowy wpływ na szczelność pokrycia dachowego. Jeśli źle dobierzemy jej rodzaj, może się pofałdować na deskach. To dlatego wiele osób zastanawia się nad tym, jaka papa termozgrzewalna (papa tradycyjna)będzie najbardziej odpowiednia oraz czy przybijanie papy termozgrzewalnej jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli papa termozgrzewalna nawierzchniowa ma chronić dach przez kilka sezonów, bo chcemy początkowo wykończyć dom od wewnątrz, trzeba ułożyć ją w dwóch warstwach. Pierwszą jest papa termozgrzewalna podkładowa, która jest mocowana do desek papiakami. Druga to przygrzana do podkładu papa termozgrzewalna – cena papy będzie się różnić w zależności od producenta. Pierwszą warstwę układa się równolegle do okapu, z kolei drugą prostopadle. Warto wiedzieć jaka jest najtańsza papa na dach.

Papa izolacyjna na dach – rozwiązanie na lata

Jeśli prace są wykonane poprawnie to jest to dość trwałe rozwiązanie. Jeśli jednak po paru sezonach okazuje się, że dach przecieka warto rozważyć jego pokrycie ekologiczną, 100% szczelną membraną polskiego wyrobu HYDRONYLON®. Jest to nowoczesne sposób renowacji dachów z papy bez konieczności jej zrywania. 3 mm warstwa membrany zabezpieczy dach przed warunkami atmosferycznymi oraz jest bezpieczna dla środowiska.

Papa na dach cena – ile kosztuje rolka papy termozgrzewalnej

Ceny papy są różne w zależności od jej rodzaju. Cena papy (papy termozgrzewalnej) wynosi ok. 13 zł za jeden metr kwadratowy. Jest to więc rozwiązanie bardzo korzystne cenowo. Oczywiście zdarzają się tańsze i droższe papy termozgrzewalne. Warto kierować się tutaj jakością. Zastanawiając się nad tym, jaka papa na dach z desek, odpowiednim wyborem będzie papa termozgrzewalna. To ile kosztuje najgrubsza papa termozgrzewalna nie powinno być jedynym kryterium wyboru materiału.

Dach z desek – kiedy najlepiej się sprawdzi?

Dach z desek z pewnością należy do bardzo tradycyjnych rozwiązań. Papa na dach z desek jest również zalecana przez doświadczonych dekarzy. Wybór desek powinien być podyktowany przede wszystkim funkcjonalnością, a samo deskowanie sztywne i wytrzymałe. Mamy więc do wyboru płyty drewnopochodne albo deski, a decyzja między jednym a drugim powinna być skonsultowana ze specjalistą. Dach z desek nie jest trudnym przedsięwzięciem, ale – jak zwykle na budowie – warto poradzić się doświadczonych specjalistów. To również rozwiązuje problem co na dach drewutni.

Deski na deskowanie dachu – jakie wybrać?

Deski na deskowanie dachu mogą być naturalnie drewniane lub drewnopodobne. Według niektórych tradycyjne deskowanie odchodzi już do lamusa i zamiast niego używane są wodoodporne płyty MFP lub wiórowe, a czasem wodoodporną sklejkę. Jeśli jednak chcesz zdecydować się na tradycyjne deski na deskowanie dachu, postaw na te z drewna sosnowego lub świerkowego, ponieważ są one bardzo wytrzymałe na czas i zmiany temperatur. Warto też posłuchać ekspertów, którzy będą brali udział w konstruowaniu Twojego dachu.

Deskowanie dachu – grubość deski

Jeśli chodzi o deskowanie dachu, grubość deski oczywiście ma znaczenie. Ogólnie przyjmuje się, że deska powinna mieć grubość między 24 a 25 mm, a szerokość między 12 a 15 cm. Oczywiście, warto wziąć pod uwagę nieznaczne odstępstwa od tej normy, choć nie są one zbyt częste. Aby dobrze przeprowadzić deskowanie dachu, grubość deski powinna być ustalona zanim przystąpi się do pracy. Najlepiej od razu wszystko wymierzyć i sprawdzić, na co pozwala dach. Warto poradzić się w tej sprawie ekipy, która ma wykonać to zadanie, ponieważ z pewnością ma już doświadczenie.

Czy zrywać folię z papy termozgrzewalnej?

Jedną z najczęściej wybieranych pap dostępnych dla każdego jest papa termozgrzewalna. Jej fenomen tkwi w tym, że rozpuszcza się nieco przy użyciu wysokiej temperatury, a naszym zadaniem jest jej przylepienie do kolejnej warstwy. Tworzy się wtedy dobrej jakości powłoka, która chroni elementy konstrukcyjne przed wilgocią. Wiele osób pyta jednak, czy zrywać folię z papy termozgrzewalnej? Owszem, papa termozgrzewalna podkładowa posiada folię z tej strony, którą trzeba ją przykleić do podłoża, dlatego jej zdjęcie jest wręcz niezbędne, aby prawidłowo wykonać hydroizolację. Warto również wiedzieć, co pod papę termozgrzewalną.

Papy podkładowe do pokryć dachowych – ciężar, który ma znaczenie

Każdy element budynku przekłada swój ciężar na kolejny. Wbrew pozorom, nawet waga papy podkładowej może mieć znaczenie. Trzeba do niej dobrać sposób deskowania, ponieważ ma ono za zadanie przenieść jej ciężar dalej. Tak więc nie tylko cena papy, jej rodzaj ma znaczenie, ale także waga. Papa podkładowa – ciężar zależy od grubości, jednak przyjmuje się, że 1 m2 papy o grubości ok. 5 waży ok. 5,5 kg. Papy podkładowe, z racji swojego składu, są dosyć ciężkim materiałem. Trzeba wziąć to pod uwagę, decydując się na izolację z tego materiału. Jednym z elementów układania jest przybijanie papy.

Papa wierzchniego krycia – grubość

Papa wierzchniego krycia na dach to jeden z tradycyjnych materiałów, jaki można spotkać na budowach, niezależnie od tego, jaki budynek się buduje. Jest to często wykorzystywany materiał zarówno przy okazji fundamentów, jak i także przy konstrukcji dachowej. Bardzo istotnym składnikiem papy jest bitum, który sprawia, że całość stanowi doskonałą barierę przeciwwilgociową. W przypadku krycia dachu istotna jest również papa nawierzchniowa (papy nawierzchniowe do pokryć dachowych). Grubość tego materiału waha się od 3 do 5 mm. Oczywiście konkretne parametry zależą od producenta oraz wielu innych rzeczy.

Deskowanie pod blachodachówkę

Dach to konstrukcja niezbyt skomplikowana, jednak wymagająca zachowania pewnej kolejności warstw. W tym przypadku ważne są wszystkie warstwy izolacyjne – termoizolacja, paroizolacja, izolacja przeciwwodna. Ponadto, dach wymaga deskowania, zanim położymy na nim dachówkę. Deskowanie pod blachodachówkę również się przyda, choć wiadomo, że ten materiał jest połączeniem zalet blachy oraz dachówki. Nie jest to materiał bardzo ciężko, ale też nie tak lekki, jak tradycyjna blacha. Jeśli nie wiesz, jak powinno wyglądać deskowanie, koniecznie sięgnij po radę fachowców.

Płyty na dach zamiast desek

Deskowanie dachu jest bardzo ważne, ponieważ to na nim później osiądzie ciężar pokrycia dachowego, a następnie zostanie przeniesiony na krokwie i całą więźbę. Wiele osób zastanawia się nad innymi rozwiązaniami na deskowanie niż właśnie deski. Na myśl przychodzą płyty na dach zamiast desek. Jest to z pewnością ciekawa opcja, zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie mamy skąd wziąć drewna, a jest tak drogie, jak obecnie. Dzięki płytom cała konstrukcja zostaje doskonale usztywniona, nie ma więc żadnych obaw dla elementów konstrukcyjnych dachu czy jego nośności.

Papa dachowa na zimno

Dla niektórych papa na dach kojarzy się wyłącznie z kładzeniem na gorąco. Jednak obecnie, przy różnych rodzajach technologii, możliwe jest również kładzenie papy na zimno, a dokładniej smarowanie dachów taką substancją. Czym jest papa dachowa na zimno? Lepik na zimno to nic innego, jak papa, którą stosuje się zwykle w temperaturze od 5 do 30 stopni Celsjusza. Przechowywanie takiej papy powinno odbywać się w temperaturze pokojowej, wtedy produkt jest w stanie zachować swoje właściwości. Jest to idealny wybór dla wielu elementów, nie tylko dachu.

Wiele osób się zastanawia czy zwykła papa na dach z drewna będzie dobra. Tak,dobra papa wierzchniego krycia bez problemu pokryje dach z drewna.
Wcześniej należy zastosować impregnat do desek na dach i można robić pokrycia dachu.

Papa samoprzylepna na zimno

Ciekawym wynalazkiem, który ostatnio zyskuje na popularności jest papa samoprzylepna na zimno. Nie wymaga ona używania palników, więc jest idealnym rozwiązaniem tam, gdzie nie można z nich korzystać. Montaż tego rodzaju papy jest bardzo szybki i prosty. Może odbywać się praktycznie bez narzędzi. Papa na dach samoprzylepna skonstruowana jest tak, iż na wewnętrznej stronie znajduje się samoprzylepny bitum. Jest to gwarancja doskonałego połączenia, przy minimalnej pracy i wysiłku. Świetnie sprawdza się na dachu i nie tylko.

Jaka papa do lepiku na zimno? Do lepienia na zimno najlepiej używać papy bitumicznej, która jest elastyczną i trwałą opcją. Istnieją także papy samoprzylepne, które ułatwiają aplikację bez konieczności użycia kleju.

Jak sie kladzie pape na dachu

Teraz już wiesz jak sie kladzie pape na dachu, jaka papa na dach płaski będzie najlepsza.

 

Zobacz również inne wpisy na naszym blogu:

Może zainteresuje Cię również:

Skip to content