Remont dachu – jakie dokumenty są potrzebne?

 In Publikacje

Nie jest tajemnicą, że remonty zarówno w domu, jak i wokół niego czy na zewnątrz są po jakimś czasie konieczne. Jednym z elementów, które wymagają odnowienia może być dach. I choć wiąże się to z dużym kosztem, to jest to inwestycja, na którą warto postawić. Jeśli chcesz cieszyć się szczelnym dachem przez długie lata musisz prawidłowo zaplanować jego remont i zadbać o odpowiednią termoizolację konstrukcji. Dzięki firmie Proof-Tech będziesz mógł zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

 

Remont dachu – opis

Jak powinien wyglądać remont dachu? Wymiana pokrycia dachu powinna być odpowiednio zaplanowana. Warto pamiętać, że wymiana dachu w domu lub na innym budynku może wymagać zgłoszenia do odpowiedniego urzędu, czy nawet rejestru zabytków. Wszystko zależy od tego, jakie cele budowlane będą podejmowane.

W przypadku, gdy planujesz nie tylko przeprowadzenie remontu dachu, ale chcesz również podwyższyć jego poziom, będziesz wymagać pozwolenia na budowę. Podobna sytuacja będzie miała miejsce wtedy, gdy planowane jest powiększenie obszaru oddziaływania budynku.

W przebudowie dachu lub jego renowacji konieczne będzie nie tylko pozwolenie na budowę, ale także prawidłowo zaplanowane prace remontowe czy odpowiednio zmierzone parametry techniczne remontu.

 

Remont dachu – zgłoszenie

Zastanawiasz się, gdzie zgłosić wymianę pokrycia dachu? Wszystko zależy od tego, jakie prace remontowe planujesz. Jeśli chcesz zmienić kolor dachu czy nowe pokrycie nie będzie potrzebne Ci pozwolenie na budowę.

Pamiętaj jednak! W sytuacji gdy w planach masz nową adaptację poddasza, podnoszenie poziomu dachu, czy powiększenie obszaru dachu konieczne będzie uzyskanie pozwolenia w odpowiednim urzędzie. W niektórych przypadkach, bez odpowiednich dokumentów nie można będzie przeprowadzić remontu dachu.

Termin rozpoczęcia remontu powinien zostać zaplanowany dopiero na czas gdy uda Ci się uzyskać pozwolenie w wydziale architektoniczno – budowlanym czy starostwie.

 

Remont dachu – zgłoszenie 2021

Prawo budowlane jasno określa, kiedy konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na wymianę dachu. Kluczowe tutaj będzie rozróżnienie, które z prac są remontem, a które nie.

Mianowicie – prawo rozróżnia, że remontem nazwiemy wszystkie czynności (jak np. prace mające na celu wymianę pokrycia dachowego), które nie ingerują w rzeźbę dachu. Z kolei przebudowa dachu, prace budowlane, które polegają na odtworzeniu stanu pierwotnego dachu (przy użyciu również innych materiałów) wymagają uzyskania pozwolenia i zgłoszenia w urzędzie przed rozpoczęciem prac.

Jeśli jednak remontowany dom (zgodnie z przepisami planu zagospodarowania przestrzennego) można by wybudować o tzw. zgłoszenie z projektem, nie jest konieczne zgłaszanie wtedy przebudowy dachu, czy prac, których celem są nowe pokrycia dachowe.

 

Remont dachu – pozwolenie

Jeśli mieszkasz w domu i wymiana dachu czeka Cię w najbliższych miesiącach, to musisz wiedzieć czy wymiana pokrycia dachowego wymaga zgłaszania i wydanie pozwolenia na te prace.

Gdy dom znajduje się przy granicy działki, aby rozpocząć remont niestety będziesz musiał starać się o odpowiednie pozwolenie. Dlaczego? Ponieważ w większości domów jednorodzinnych lub segmentowych, budowa budynku wymagałaby pozwolenia.

Kierując się przepisami o warunkach zabudowy, w takiej sytuacji konieczne jest zgłoszenie planowanej przebudowy dachu w starostwie lub adekwatnym urzędzie.

Jeśli planujesz roboty budowlane polegające nadbudowie dachu, przebudowie jego konstrukcji nie tylko będzie potrzebne pozwolenie. W takich przypadkach do urzędu czy starostwa konieczne będzie dołączenie także planu i projektu planowanej wymiany porycia dachu i remontu.

 

Remont dachu – przetarg

Przebudowa dachu powinna być odpowiednio zaplanowana. W tym również kluczowe są materiały. Warto sięgać po wysokiej jakości surowce, które sprawią, że dach będzie w dobrym stanie przez długi, długi czas.

Firma Proof Tech wychodzi do swoich klientów z ekologicznym i trwałym rozwiązaniem, które pozytywnie wpływa na jakość i żywotność pokrycia dachowego. Co wyróżnia to rozwiązanie? Przede wszystkim:

  • ekologiczne materiały,
  • wysoka hydroizolacja dachu,
  • bezpieczeństwo dla ludzi i środowiska.

Dzięki niskiej zawartości lotnych związków organicznych możliwe jest zadbanie o bezpieczeństwo zarówno ludzi, jak i środowiska. Stosowanie akrylanów w tej technologii ogranicza obecność surowców bitumicznych i tworzywowych.

 

Remont dachu – dofinansowanie

Nie jest tajemnicą, że wymiana pokrycia dachowego w domu wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie staranie się o uzyskanie dofinansowania. Dzięki licznym projektom rządowym, gminnym czy unijnym koszty związane ze zamianami pokrycia dachu mogą być niższe.

Jak uzyskać dofinansowanie? Chcesz zmienić odnowić konstrukcję dachu, ale koszty z tym związane przewyższają Twoje możliwości? Rozwiązaniem będą programy i dofinansowania, których celem jest ułatwienie prowadzenia takich remontów.

Na rynku dostępnych jest wiele programów i dofinansowań, których celem jest bezpośrednio ochrona środowiska czy promowanie źródeł odnawialnych. Wykorzystując właśnie te programy możliwe jest zmniejszenie kosztów związanych z wymianą pokrycia dachowego. Programy często również skupiają się na usunięciu niebezpiecznych elementów (np. azbestu), który może być szkodliwy dla środowiska i ludzi.

Choć wymiana dachu to koszt duży i nie każdy może sobie na niego pozwolić, to warto pamiętać, że dzięki dofinansowaniom możliwe będzie założenie nowego pokrycia dachowego. Co więcej, nowy dach, odpowiednia termoizolacja konstrukcji przełoży się bezpośrednio na rachunki między innymi za ogrzewanie. Niższe rachunki to ulga dla domowego budżetu i co ważniejsze – dzięki temu możliwe będzie zadbanie o środowisko i sprawienie, że dom będzie maksymalnie energooszczędny.

Przeczytaj również inne wpisy na naszym blogu: ile kosztuje wymiana dachu dwuspadowego?

 

Sprawdź również ofertę:

Polecane wpisy na blogu:

Skip to content