Czy wymiana dachu to termomodernizacja ?

 In Publikacje

Każdy właściciel domu musi się zmagać z różnymi problemami i zadaniami, jakie wiążą się z utrzymaniem jego dobrej kondycji. Jednym z zadań, jakie czekają nas w kwestii dbania o dom, jest cykliczna naprawa dachu. Czy wiesz, jak powinna ona prawidłowo przebiegać? W zależności od tego, jakie działania podejmujesz, mogą być konieczne inne zadania i stosowne pozwolenia. Zobacz, jak przygotować się m.in. do realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Pamiętaj: celem termomodernizacji jest podniesienie użyteczności budynku, a nie nowe pokrycie dachowe. Sprawdź, jak uzyskać ten efekt i czy za wymianę pokrycia dachowego możesz uzyskać jakieś profity.

 

Spis treści

Wymiana dachu – o czym musisz pamiętać?

Czy potrzebne jest pozwolenie na zmianę dachu?

Ulga termomodernizacyjna

Jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Ile kosztuje wymiana dachu?

Na co zwracać uwagę przed wymianą pokrycia dachowego?

Jak uniknąć wysokiej ceny za remont dachu?

Kiedy wymienić pokrycie dachowe?

Pokrycia dachowe – rodzaje

Hydronylon – płynna membrana dachowa

Wymiana dachu a więźba dachowa

Wymiana dachu – podsumowanie

 

Wymiana dachu – o czym musisz pamiętać?

Mieszkając w domu, z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak ważne są nie tylko kwestie estetyczne, ale i komfort i bezpieczeństwo. Dach jest jednym z elementów konstrukcji, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo domowników i komfort przebywania wewnątrz domu. Niezależnie od tego, czy jesteś współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego czy posiadasz dom bliźniaczy – dach jest rzeczą, o którą musisz koniecznie zadbać. Jeżeli pokrycie dachowe wymaga remontu, to należy wykonać go jak najszybciej. Warto przemyśleć również wymianą starej stolarki okiennej na nową.

Będąc właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego musisz liczyć się z kosztami takiego remontu i wszelkimi prawnymi wymaganiami i przepisami, do których należy w takiej sytuacji się zastosować. Budynek mieszkalny jednorodzinny może być tak naprawdę studnią bez dna. Warto więc regularnie dokonywać przeglądów i na bieżąco reagować na różne sytuacje.

Nie jest tajemnicą, że dach można pokryć różnymi materiałami. Materiały budowlane powszechnie dostępne są przydatne, jeśli planujesz wymianę pokrycia dachowego. Musisz wiedzieć, że przede wszystkim od tych materiałów zależeć będzie ostateczny koszt dachu w budynku mieszkalnym.

 

Czy potrzebne jest pozwolenie na zmianę dachu?

Nie wiesz, jakie kroki związane z realizacją przedsięwzięcia wymiany dachu należy podjąć? Nie jesteś pewny, czy konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na zmianę dachu? Prace, które podejmujesz na swojej działce i w swoim budynku mieszkalnym bezpośrednio wpływają na fakt, czy pozwolenie będzie wymagane, czy nie. Co to oznacza? Że poniesione wydatki, pozwolenia czy inne niezbędne elementy i kwestie prawne będą zależeć przede wszystkim od tego, jak bardzo zaawansowane będą prace i czy będą one ingerować w konstrukcję budynków mieszkalnych.

Zatem kiedy będzie potrzebne pozwolenie na budowę? Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, wszelkie czynności, które polegają na odtworzeniu stanu pierwotnego lokalu użytkowego lub budynków zbiorowego zamieszkania czy budynków mieszkalnych to remont. Zatem jeśli w budynku mieszkalnym jednorodzinnym lub w konstrukcji lokali mieszkalnych będziesz wykonywał prace bez ingerencji w konstrukcję to będziesz przeprowadzać remont dachu Jako właściciel lub właścicielka domu jednorodzinnego musisz wiedzieć, że do remontu zaliczy się także wymiana stolarki zewnętrznej np. wymiana okien, bram garażowych czy balkonowych. Także remontem nazwiemy wymianę dachu. Ważne jest, aby prace nie ingerowały w więźbę dachową.

 

Ulga termomodernizacyjna

Zastanawiasz się ile zapłacisz za wymianę pokrycia dachowego? Ile będą wynosiły wydatki poniesione w wyniku remontu dachu, ocieplenia przegrody budowlanej, czy inne zmiany, jakie przechodzi budynek mieszkalny jednorodzinny? Ostateczna cena jest zmienna. Ważne jest, aby pamiętać, ze istnieje możliwość odliczenia kosztów od podatku dochodowego.

Ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie kosztów od przychodów ewidencjonowanych wydatków związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego („podatnik podatku dochodowego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku”). W uldze zawierają się także: wymiana źródeł ogrzewania oraz instalacji odnawialnych źródeł energii w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.

Ulga przysługuje wszystkim osobom (podatnicy podatku dochodowego) od przychodów ewidencjonowanych, które rozliczają się według skali podatkowej (17% lub 32%), 19% stawki podatku liniowego lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Mamy kilka możliwości rozliczenia kosztów związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Podstawą prawną ulgi termomodernizacyjnej jest w tym przypadku art 26h ust 1-10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Art 26h ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że „Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem”. Odliczenie przysługuje podatnikowi będącemu właścicielem lub współwłaścicielem (art 26h ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika podatnika podatku dochodowego podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek (art 26h ust 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Co więcej, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że wydatki na materiały udokumentowane fakturami VAT, a także koszty transportu tych materiałów mieszczą się w uldze.

 

Jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Zatem pojawia się pytanie, jak skorzystać z tego odliczenia? Co musisz zrobić? Przede wszystkim z ulgi termomodernizacyjnej możesz skorzystać tylko w przypadku, gdy budynek istnieje. Co więcej, czas na realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego nie może wynosić dłużej niż 3 lata.

Ponoszący wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych, aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej muszą być także właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Musisz wiedzieć, że zgodnie z treścią rozporządzenia ministra inwestycji i rozwoju doszło do określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych i usług, które związane z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Ta lista określa, co można odliczyć od podatku. Zatem co wpisuje się na listę materiałów i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych? Przede wszystkim:

 • węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury,
 • materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów,
 • kocioł gazowy, kocioł olejowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem i kocioł olejowy,
 • przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej,
 • materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej, systemu ogrzewania elektrycznego i instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej,
 • pompa ciepła, kolektor słoneczny wraz w osprzętem,
 • wykonanie dokumentacji projektowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi,
 • wymiana stolarki zewnętrznej,
 • wykonanie audytu energetycznego budynku,
 • montaż instalacji fotowoltaicznej.

Jak widać, na przedsięwzięcie termomodernizacyjne składa się wiele elementów. Jednak odliczenie przysługuje na wiele z nich. Ponoszący wydatki związane z realizacją przedsięwzięcia może odliczyć sobie część wydatków z roku podatkowego w którym poniesiono opłaty.

 

Ile kosztuje wymiana dachu?

Zastanawiasz się, ile zapłacisz za wymianę pokrycia dachowego? Nie ma jednej zadowalającej wypowiedzi. Ponieważ całkowity koszt usług zależeć będzie między innymi od materiałów budowlanych urządzeń i usług, na które się zdecydujesz (jak np. dodatkowo wymiana rynien i rur spustowych). Jednak warto pamiętać, że w ramach ulgi termomodernizacyjnej możliwe jest odliczenie kosztów za materiały i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Na cenę wpływać będą zarówno:

 • wybór ekipy remontowej,
 • wybór materiałów.

Aby przeprowadzić przedsięwzięcie termomodernizacyjne konieczne jest przygotowanie. Wydatki na usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego mogą być różne. Dlatego warto zorientować się co do ceny na rynku. W sklepach budowlanych znajdziemy szeroki wybór produktów, które przydatne będą przy wymianie dachu. Jakie materiały wybrać? Cennik tańszych materiałów rozpoczyna już od około 30 zł za metr kwadratowy pokrycia dachowego. Koszt tych materiałów z pewnością wpłynie na ostateczny wydatek. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że dzięki użyciu lepszej jakości materiałów, dach będzie dłużej służyć i zabezpieczać dom przed czynnikami atmosferycznymi, jak np. działanie promieni słonecznych.

Co więcej, remont dachu wiąże się z koniecznością usunięcia starych elementów. Cena za taką usługę zaczyna się od około 10 zł za metr kwadratowy (w przypadku blachodachówki). Więcej będziemy musieli zapłacić jeśli na naszym dachu jest papa – będzie to koszt około 20 zł za metr kwadratowy.

Warto jednak zapoznać się z rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usługi związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Ponieważ w ramach ulgi termomodernizacyjnej w podatku dochodowym można ten koszt odliczyć. Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli kwota odliczenia nie ma pokrycia w rocznym dochodzie płatnika, to możesz odliczać go przez kolejnych 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek na przedsięwzięcie termomodernizacyjne.

Wymiana pokrycia dachowego wraz z wymianą starych okien dachowych na nowe plus docieplenia przegród budynku przyniesie wymierne efekty i oszczędności.

 

Na co zwracać uwagę przed wymianą pokrycia dachowego?

Aby być w pełni zadowolonym z remontu dachu podatnik będący właścicielem domu powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim:

 • wybrać rodzaj pokrycia dachowego,
 • kształt połaci dachowej,
 • konieczność (lub nie) wymiany rynien i rur spustowych,
 • całkowita powierzchnia zabudowy,
 • wymiana lub montaż nowej więźby dachowej.

Warto zdać sobie sprawę, że wszelkie dodatkowe usługi, jak np. docieplenie przegród budowlanych, wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania, montaż kotła gazowego kondensacyjnego czy instalacji służącej do podgrzewania wody użytkowej mogą wpływać na ostateczną cenę za usługę.

 

Jak uniknąć wysokiej ceny za remont dachu?

Nie jest tajemnicą, że dach to ważny element każdego domu. W związku z tym jego kondycja i jakość są niesamowicie ważne. Mając na uwadze dobro i komfort domowników niekiedy konieczne będzie przeprowadzenie remontu. Zaplanowanie remontu i wydatków z tym związanych ma ogromne znaczenie.

Należy zdać sobie sprawę z tego, że koszt remontu jest ceną zmienną i płynną, na którą wpływa wiele czynników. Dlatego warto przemyśleć kwestię usług, materiałów i dodatkowych rozwiązań. Warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która poprawnie ułoży dachówkę ceramiczną lub inny rodzaj pokrycia, pamiętając o dobrym stanie pierwotnym. Dzięki temu będziesz mógł przez długi czas cieszyć się funkcjonalnym dachem i zabezpieczeniem.

 

Kiedy wymienić pokrycie dachowe?

Budynek stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych musi być bezpieczny. Dlatego należy skrupulatnie weryfikować kondycję budynku. Przede wszystkim konieczne to jest w zakresie oszczędności energii. Dzięki wspieraniu termomodernizacji możesz zapewnić sobie i swoim mieszkańcom wysoki komfort i bezpieczeństwo. Wydatki poniesione w tym celu będą usprawiedliwione.

 

Pokrycia dachowe – rodzaje

Wymiana dachu to liczne czynności, z którymi należy się liczyć. Oprócz wymiany pokrycia dachowe konieczne może być np. zastanowienie się nad dociepleniem dachu styropianem, ewentualną wymianą uszkodzonych desek, czy wprowadzenie rozwiązań, których celem jest zmniejszenie strat energii pierwotnej.

Budynek służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych musi być komfortowy i bezpieczny. Dlatego podatnik będący właścicielem domu powinien przemyśleć kwestię materiałów budowlanych urządzeń i usług, które będą wpływać na wymianę dachu.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pokryć dachowych. Różnią się one między sobą nie tylko wyglądem, ale także ceną, zastosowaniem, funkcjonalnością czy nawet cechami wyróżniającymi. Najczęściej wymianę dachu z ułożeniem nowego pokrycia dachu przeprowadza się z użyciem:

 • dachówki ceramicznej,
 • papy,
 • blachy płaskiej,
 • dachówki betonowej.

 

Hydronylon – płynna membrana dachowa

Wśród wielu rodzajów pokryć dachowych jest także hydronylon. Co go wyróżnia? Materiał ten doskonale sprawdzi się na tradycyjnych dachach, ale także można używać go tam, gdzie dach zawiera trudno dostępne miejsca czy szczeliny.

Hydronylon wyróżnia się także sposobem aplikacji. To z kolei sprawia, że będzie on świetnym rozwiązaniem dla wielu powierzchni. Pozwala wyeliminować powstawanie źródeł nieszczelności, zadbać o jakość wykończenia i pokrycia dachowego.

 

Wymiana dachu a więźba dachowa

Czeka Cię wymiana pokrycia dachowego wraz z podwyższeniem? Konieczna jest wymiana więźby dachowej? Musisz pamiętać, że taki remont dachu wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Dlaczego? Zgodnie z literą prawa budowlanego takie prace są zmianą parametrów użytkowych i technicznych istniejącego obiektu.

Musisz wiedzieć jednak, że dopuszczalne są w ustawie modyfikacje w pewnych parametrach, jak np.:

 • kubatura,
 • powierzchnia zabudowy,
 • wysokość,
 • długość,
 • szerokość,
 • liczba kondygnacji.

Wymiana dachu – podsumowanie

Prawo budowlane jasno określa definiuje remontu dachu i kiedy będzie potrzebne pozwolenie na budowę. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem jednego lokalu mieszkalnego, dwóch lokali mieszkalnych, domu jednorodzinnego czy bliźniaczego – musisz wiedzieć jak powinny wyglądać prace, aby cieszyć się sprawnym procesem i remontem.

Będąc właścicielem lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych masz prawo odliczyć wydatki od podstawy obliczenia podatku. Warunkiem zakończenia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego jest termin do 3 lat od roku pierwszych kosztów.

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej musisz zastanowić się, jakie działania, zostały podjęte i czy wydatek wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Musisz jednak pamiętać, że przedsięwzięcie termomodernizacyjne musi zostać zakończone w ciągu trzech lat licząc od końca roku podatkowego w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Pamiętaj, jeśli chcesz, aby Twoje prace były ważnym elementem we wspieraniu termomodernizacji musisz zastanowić się, jak przeprowadzić remont i wybrać odpowiednie materiały budowlane.

Zobacz również inne wpisy na naszym blogu:

Skip to content