Co daje remont dachu?
Zupełnie niesłusznie wiele osób rezygnuje z remontu dachu w obawie przed ogromnym kosztem. Wydaje się, że to zbyt skomplikowane przedsięwzięcie, więc renowację pokrycia dachowego przeciągamy w nieskończoność. Inwestorzy próbują uniknąć remontu, stawiając na doraźne naprawy. To błąd. Zanim podejmiemy decyzję, trzeba zastanowić się nad tym, czy doraźne naprawianie nie sprawi, że w przyszłości będziemy musieli ponieść jeszcze większe koszty.
Spis treści:
- Całkowita renowacja dachu
- Przegląd dachu
- Naprawa dachu
Z poradnika dowiesz się, kiedy niezbędny jest gruntowny remont dachu, kiedy zdecydować się na przegląd przed remontem, a kiedy postawić na naprawę.
Całkowita renowacja dachu
Nie da się ukryć, że całkowita renowacja dachu wiąże się z dość wysokim kosztem. Dodatkowo często trzeba się przygotować na wyprowadzkę z poddasza, jego odpowiednie zabezpieczenie przed opadami, wywóz materiałów. To dlatego wielu inwestorów po prostu odwleka remont. Innowacyjnym rozwiązaniem są płynne membrany dachowe. Można je zastosować na prawie każde pokrycie dachowe, a renowacja dachu nie jest tak wymagająca jak w przypadku metod tradycyjnych.
Przegląd dachu
Przegląd dachu powinien być wykonywany przez fachowca. O pomoc możemy poprosić konstruktora lub dekarza. Dzięki temu będziemy wiedzieć, gdzie przecieka dach – zaobserwujemy zacieki na skosach czy suficie poddasza, zlokalizujemy uszkodzenia pokrycia, np. pogiętą blachę dachową czy połamane dachówki. Możliwe będzie zauważenie uszkodzenia rynien, różnego przebarwień, zabrudzeń pokrycia. Przy dachu z papy bardzo ciężko zlokalizować źródło przecieku, dlatego warto zdecydować się na renowację całego pokrycia.
Fachowiec powinien także sprawdzić pękanie, skręcenie drewnianych elementów więźby dachowej oraz stan obróbek blacharskich. Dekarz zbada szczelność samej przestrzeni wentylacyjnej pod pokryciem. Pomoże także odpowiednio zlokalizować miejsce ewentualnego przecieku. Z kolei konstruktor pozwoli na wychwycenie wszelkich mankamentów więźby oraz wyda odpowiednią opinię konstrukcyjną. To właśnie w niej oceni, czy stara więźba odpowiednio zachowuje nośność i czy będzie w stanie udźwignąć nowe pokrycie, które może mieć większy ciężar.
Naprawa dachu
Czasami wystarczy rozmontowanie części pokrycia w celu dostania się do obróbek blacharskich. Później należy je wymienić bądź zdemontować i ułożyć ponownie z zachowaniem najwyższej staranności. Zabieg ten może skutecznie rozwiązać problemy z przeciekającym dachem. Nie trzeba wtedy wymieniać pokrycia na nowe. W przypadku, gdy dach jest wykończony dachówkami, można stosunkowo łatwo wymienić kilka zniszczonych dachówek na nowe. Trzeba jednak mieć na uwadze, że mogą się one wyróżniać na tle pozostałych, które są zabrudzone czy wyblakłe.
Pokrycie z blachy można prowizorycznie załatać. Dach można wyczyścić i pomalować, jeśli zachodzi taka potrzeba. Warto dodatkowo wzmocnić więźbę bez demontażu pokrycia, jednak nie jest to najprostsza rzecz. Podczas renowacji dachu korzystamy wyłącznie z usług sprawdzonych, rzetelnych fachowców, którzy udzielają gwarancji na przeprowadzone przez siebie prace.
Przeczytaj również inne wpisy na naszym blogu:
Sprawdź ofertę: