Koszt wymiany dachu – jak obniżyć wydatki na robociznę

 Kategoria Publikacje

Wymiana pokrycia dachowego bywa często postrzegana wyłącznie przez pryzmat kosztów. To błąd – należy pamiętać, że modernizacja zadaszenia bezpośrednio przekłada się na stan całej konstrukcji budynku. Warto też zwrócić uwagę na nowoczesne rozwiązania sprawiające, że naprawa lub wymiana jest skuteczna już po zaledwie kilku dniach od rozpoczęcia prac. To rozwiązania, które pozwalają np. ograniczyć koszty związane z robocizną.

To, ile kosztuje wymiana dachu, w dużej mierze zależy od wybranej technologii, ale również właściwości budynku – powierzchni zadaszenia, jego nachylenia czy chociażby lokalizacji, która ma wpływ na koszty pracy. Przed ich rozpoczęciem trzeba jednak przede wszystkim prawidłowo oszacować stan pokrycia w kontekście niezbędnych zadań. Taka ekspertyza wykonywana przez fachowca pozwoli określić kierunek prac oraz wykonanie wstępnego kosztorysu. Dzięki temu można przeanalizować, czy niezbędna będzie wymiana lub impregnacja więźby dachowej czy zweryfikować jego stan pod kątem izolacji.

Postrzeganie wymiany dachu wyłącznie przez pryzmat pokrycia dachowego to powszechny błąd. Na zadaszenie należy patrzeć kompleksowo. Stąd istotne jest np. zweryfikowanie zadaszenia pod kątem jego poszycia. O ile np. gonty czy dach z blachy wymaga sztywnego, dach z dachówki czy blachodachówki może być zmodernizowany w oparciu o łaty i kontrłaty. Trzeba być jednak gotowym na to, że koszt dachu powiązany będzie z dużymi różnicami cenowymi.

Dachówka ceramiczna może okazać się nawet kilka razy droższa niż blachodachówka. Cena – zdecydowanie niższa – to nie jedyna zaleta tej drugiej. Trwałość – nawet do kilkudziesięciu lat – oraz wodoodporność, nierdzewność czy lekkość powstałej konstrukcji sprawiają, że blachodachówki od lat cieszą się niezmienną popularnością wśród osób planujących remont lub wymianę zadaszenia.

Ile kosztuje demontaż i nałożenie pokrycia dachowego

Pod względem demontażu, najmniej kosztowne będzie zdjęcie zwykłych dachówek ceramicznych oraz arkuszy blachodachówki – to mniej niż 8 zł za m2. Im bardziej specyficzne poszycie – np. wykonane z przestarzałej papy czy płyt – może być nawet dwa razy droższy. Demontaż nie obejmuje dodatkowo utylizacji materiałów oraz zakupu nowych. Metr pokrycia dachowego z blachodachówki rozpoczyna się od 25 zł, ale już np. efektowna karpiówka będzie nawet trzy razy droższa. Wahania mogą być tu bardzo wysokie – trudno też o ujednolicenie cen ze względu na różnice kosztowe między poszczególnymi regionami kraju. O ile w 2018 r. montaż pokrycia dachowego z blachodachówki w województwie dolnośląskim można umówić za ok. 45-46 zł za m2, w Warszawie takie usługi będą nawet o 10 zł droższe. Koszty robocizny podczas wymiany dachu – np. z blachy trapezowej – mogą być ważną składową dla całej inwestycji.

Alternatywa dla tradycyjnej naprawy

Koszty modernizacji zadaszenia, długi czas oczekiwania na fachowców oraz formalności związane z pracami – np. utylizacja elementów – sprawiają, że rośnie zainteresowanie rozwiązaniami alternatywnymi. To m.in. płynne membrany, które przeważnie używane są do tworzenia nowego zadaszenia, ale skutecznie działają również w przypadku modernizacji. HYDRONYLON® nakładany w postaci płynnej konsystencji tworzy – po zastygnięciu – trwałą powłokę, w której nie ma załamań, szczelin i innych elementów podatnych na pęknięcia czy zbieranie wilgoci.

W ten sposób można ograniczyć nie tylko koszt robocizny. Płynna membrana na dachu nakładana jest znacznie szybciej niż standardowe rozwiązania. Nie wymaga często demontażu pokrycia. Może być aplikowana na dotychczasowe podłoże co rozwiązuje problem utylizacji. Sama warstwa nakładana jest na tyle szybko, że koszty prac związanych z wymianą pokrycia dachowego stają się znacząco ograniczone.

HYDRONYLON®, co szczególnie istotne, nie budzi zastrzeżeń technicznych w kontekście specyfiki konstrukcyjnej budynków. Może być używany zarówno na starszych pokryciach dachowych jak i w przypadku blachy stosunkowo nowszej, ale już wyeksploatowanej na skutek np. nadmiernej ekspozycji słonecznej.

Zobacz również inne wpisy na naszym blogu: ile kosztuje wymiana dachu dwuspadowego?

Skip to content