Jak pokryć dach blachą trapezową?

 Kategoria Publikacje

Blacha trapezowa jest jednym z rodzajów blach profilowanych. Tego rodzaju pokrycia dachowe obecnie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Przede wszystkim ma to związek z tym, że blacha na dach jest po prostu tania, prosta w montażu, estetycznie wygląda i dobrze się sprawdza. Posiada wszystkie najważniejsze cechy, jakie powinna mieć idealna blachodachówka. Warto przyjrzeć się jej bliżej, by wiedzieć, na jakich dachach się sprawdzi.

Tanie pokrycie dachowe, czyli blachy trapezowe

Jak podają producenci pokryć dachowych z blachy trapezowej, materiał ma wytrzymać w dobrej kondycji co najmniej przez 25 lat. Dłuższą żywotnością, bo wynoszącą ok. 40-50 lat, wyróżniają się blachy wielowarstwowe z powłoką poliuretanową. Jak na blachy dachowe jest to bardzo wysoka trwałość. Jednocześnie blachy trapezowe są dostępne w bardzo korzystnych cenach, dlatego można śmiało powiedzieć, że jest to ekonomiczne pokrycie dachowe.

Blacha trapezowa cena

Koszt zakupu metra kwadratowego ocynkowanej blachy trapezowej to ok. 22-25 złotych. Podobnie zapłacimy za fachowe ułożenie metra kwadratowego tego rodzaju pokrycia.

Zalety i wady blachy trapezowej

Tego rodzaju blacha dachowa jest lekkim i wytrzymałym materiałem. Blacha jest wysoce odporna na uszkodzenia mechaniczne. jest niekorodująca i ekonomiczna. Nie ma się czemu dziwić, że jest tak chętnie stosowana w budownictwie. Blachę trapezową można wykorzystać do krycia dachów domów jednorodzinnych, a także innych budynków, np. obiektów magazynowych czy hal. Najbardziej opłacalne jest krycie blachą trapezową prostych i dużych połaci dachowych.

Ze względu na to, że blacha trapezowa posiada niewielki ciężar pokrycia, stosuje się ją na konstrukcjach, w których obciążenie dachówkami cementowymi czy ceramicznymi jest niemożliwe. Blacha trapezowa mimo swojej lekkości, wyróżnia się ogromną wytrzymałością. Niezwykle trudno jest uszkodzić trapezową blachę, dlatego nie niszczy się ona podczas silnego wiatru czy gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Jeśli poprawnie zamontujemy blachę na dachu, zapewni ona skuteczną ochronę na długie lata. Blachę trapezową wykonuje się z ocynkowanej stali. Jest ona odporna na wodę i wilgoć, dlatego nie rdzewieje.

Rozwiązanie to ma jednak pewne wady. Minusem może być hałas, który powstaje na skutek spadającego deszczu. Efekt ten nie ma jednak większego znaczenia w przypadku domów z poddaszem. Można także zredukować hałas, wykonując ocieplenie z wełny mineralnej.

Montaż blachy trapezowej

Montaż blachy trapezowej nie jest prosty. To dlatego warto to zadanie powierzyć fachowcom. Arkusze z blachy trapezowej układa się na drewnianym ruszcie z łat i kontrłat. Pokrycie nie wymaga wykonywania sztywnego poszycia. Jednak pod pokryciem jest wskazane zamontowanie membrany, która będzie umożliwiała prawidłową wentylację dachu.

Blachę trapezową przykręcamy do łat przy pomocy specjalnych wkrętów farmerskich. To wkręty, które posiadają gumowe uszczelki. Dzięki temu zostaje zachowana szczelność pokrycia. Stosowanie zwykłych wkrętów nie może mieć racji bytu, gdyż w ten sposób powstają przecieki.

Blacha trapezowa wymaga układania węższymi rowkami ku górze. Wyłącznie taki układ zapewni prawidłowe odprowadzenie wody z powierzchni dachu. Niezbędne jest także wykonanie zakładów pomiędzy arkuszami na szerokość co najmniej jednego tłoczenia. W przypadku blach z rowkiem kapilarnym, rowek przykrywa się sąsiednim arkuszem materiału.

Trzeba pamiętać, aby podczas montażu blachy trapezowej, uważać na newralgiczny kosz dachowy. Kosz jest jednym z najtrudniejszych w obróbce elementów dachu. Nie może on być zbyt wąski, gdyż uniemożliwia to prawidłowe odbieranie spływającej wody. Jeśli kosz ma szerokość 30 centymetrów, odstęp pomiędzy krawędziami pokrycia zbiegających się połaci nie może mieć mniej niż 20 centymetrów. Koniecznie musimy o tym pamiętać lub powierzyć pracę specjalistom, którzy profesjonalnie wykonają dla nas pokrycie z blachy trapezowej. Warto to przemyśleć, zwłaszcza, że koszt robocizny nie jest wysoki, a samodzielne prace mogą być ryzykowne.

Przykręcanie blachy trapezowej – jak pokryć nią dach?

Zanim powiemy na czym poleca przykręcanie blachy trapezowej warto najpierw wyjaśnić czym ona jest. To jeden z rodzajów blach profilowanych, które zdobywają coraz większą popularność dzięki niskiej cenie, prostocie montażu oraz funkcjonalnemu i estetycznemu wyglądowi. Samo przykręcanie blachy trapezowej nie należy do najtrudniejszych, o ile zleci się to fachowcom. Montaż powinien być więc dokładnie przemyślany, ponieważ koszty robocizny nie są wygórowane, a samemu można sporo narozrabiać.

Jak kłaść blachę trapezową – podpowiadamy

Jeśli planujesz tanio, ale efektywnie wybudować dom, na pewno zastanawiałeś się jak kłaść blachę trapezową. Jest ona nie tylko tania, ale także łatwa w montażu, wygląda estetycznie i ogólnie sprawdza się nie najgorzej. Blacha trapezowa powinna wytrzymać w dobrej kondycji co najmniej 25 lat. Poza tym, że rozwiązanie to ma wiele zalet, ma również pewne wady. Zalicza się do nich na pewno hałas, który powstaje przy spadającym deszczu. Jeśli nie wiesz jak kłaść blachę trapezową, powierz to też specjalistom.

Jak przykręcać blachę trapezową – podpowiadamy

Zastanawiasz się jak przykręcać blachę trapezową tak, by trzymała się stabilnie przez długi czas? Mamy na to odpowiedź! Zanim przystąpisz do samodzielnej pracy weź pod uwagę to, że nie każdy jest złotą rączką i jeśli nie czujesz się na siłach – zatrudnij w tym celu specjalną ekipę, która zrobi to w odpowiedni sposób. Jeśli jednak masz ten fach w ręku, to na pewno wiesz jak przykręcać blachę trapezową. Wykonuje się to bowiem poprzez przykręcanie blachy do łat przy pomocy specjalnych wkrętów farmerskich.

Krycie dachu blachą trapezową krok po kroku

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak przebiega krycie dachu blachą trapezową krok po kroku, to z pewnością jesteś na etapie renowacji swojego domu lub budowania go całkiem na nowo. Oczywiście, aby dowiedzieć się jak przebiega krycie dachu blachą trapezową krok po kroku wystarczy przejrzeć kilka stron internetowych, jednak my gorąco zachęcamy do konsultacji z profesjonalistami, którzy dadzą Ci wiele cennych wskazówek względem właśnie Twojego domu, który może być przecież zupełnie inny niż ten opisywany na różnych stronach. Możesz dowiedzieć się jednak wielu rzeczy, by móc skontrolować ekipę dekarską.

Blacha trapezowa – jak kłaść?

Jeśli w grę nie wchodzi dachówka, ani blachodachówka, poza blachą płaską na rąbek, wielu osobom serce skrada blacha trapezowa. Jak kłaść, aby wyglądała dobrze, a przy okazji chroniła budynek przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych? Taką czynność warto poświęcić fachowcom, którzy znają się na rzeczy i w swoim życiu mieli nieraz do czynienia z blachą trapezową. Jeśli jednak nie masz na to funduszy i musisz kłaść ją sam, warto zagłębić się w dobre poradniki, zanim przystąpisz do działania.

Krycie dachu dachówką krok po kroku

Dachówka uchodzi za jeden z lepszych materiałów na dach domu. Nic w tym dziwnego – jest mocna, solidna, znacznie cięższa od zwykłej blachy. Można więc śmiało oczekiwać, że przetrwa długie lata, zanim będzie potrzebowała wymiany. Krycie dachu dachówką krok po kroku to nie lada wyzwanie, nawet dla osób, które doskonale się na tym znają. Wpierw trzeba dobrze przygotować dach, a następnie rozdysponować wszystkie pakiety dachówki, by były pod ręką podczas pracy. Trzeba również podzielić całość na gąsiory oraz standardowe elementy.

Polecane wpisy na blogu:

Ważne linki
Skip to content