Jak pokryć dach blachą trapezową?

Blacha trapezowa jest jednym z rodzajów blach profilowanych. Tego rodzaju pokrycia dachowe obecnie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Przede wszystkim ma to związek z tym, że blacha na dach jest po prostu tania, prosta w montażu, estetycznie wygląda i dobrze się sprawdza. Posiada wszystkie najważniejsze cechy, jakie powinna mieć idealna blachodachówka. Warto przyjrzeć się jej bliżej, by wiedzieć, na jakich dachach się sprawdzi.

Tanie pokrycie dachowe, czyli blachy trapezowe

Jak podają producenci pokryć dachowych z blachy trapezowej, materiał ma wytrzymać w dobrej kondycji co najmniej przez 25 lat. Dłuższą żywotnością, bo wynoszącą ok. 40-50 lat, wyróżniają się blachy wielowarstwowe z powłoką poliuretanową. Jak na blachy dachowe jest to bardzo wysoka trwałość. Jednocześnie blachy trapezowe są dostępne w bardzo korzystnych cenach, dlatego można śmiało powiedzieć, że jest to ekonomiczne pokrycie dachowe.

Blacha trapezowa cena

Koszt zakupu metra kwadratowego ocynkowanej blachy trapezowej to ok. 22-25 złotych. Podobnie zapłacimy za fachowe ułożenie metra kwadratowego tego rodzaju pokrycia.

Zalety i wady blachy trapezowej

Tego rodzaju blacha dachowa jest lekkim i wytrzymałym materiałem. Blacha jest wysoce odporna na uszkodzenia mechaniczne. jest niekorodująca i ekonomiczna. Nie ma się czemu dziwić, że jest tak chętnie stosowana w budownictwie. Blachę trapezową można wykorzystać do krycia dachów domów jednorodzinnych, a także innych budynków, np. obiektów magazynowych czy hal. Najbardziej opłacalne jest krycie blachą trapezową prostych i dużych połaci dachowych.

Ze względu na to, że blacha trapezowa posiada niewielki ciężar pokrycia, stosuje się ją na konstrukcjach, w których obciążenie dachówkami cementowymi czy ceramicznymi jest niemożliwe. Blacha trapezowa mimo swojej lekkości, wyróżnia się ogromną wytrzymałością. Niezwykle trudno jest uszkodzić trapezową blachę, dlatego nie niszczy się ona podczas silnego wiatru czy gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Jeśli poprawnie zamontujemy blachę na dachu, zapewni ona skuteczną ochronę na długie lata. Blachę trapezową wykonuje się z ocynkowanej stali. Jest ona odporna na wodę i wilgoć, dlatego nie rdzewieje.

Rozwiązanie to ma jednak pewne wady. Minusem może być hałas, który powstaje na skutek spadającego deszczu. Efekt ten nie ma jednak większego znaczenia w przypadku domów z poddaszem. Można także zredukować hałas, wykonując ocieplenie z wełny mineralnej.

Montaż blachy trapezowej

Montaż blachy trapezowej nie jest prosty. To dlatego warto to zadanie powierzyć fachowcom. Arkusze z blachy trapezowej układa się na drewnianym ruszcie z łat i kontrłat. Pokrycie nie wymaga wykonywania sztywnego poszycia. Jednak pod pokryciem jest wskazane zamontowanie membrany, która będzie umożliwiała prawidłową wentylację dachu.

Blachę trapezową przykręcamy do łat przy pomocy specjalnych wkrętów farmerskich. To wkręty, które posiadają gumowe uszczelki. Dzięki temu zostaje zachowana szczelność pokrycia. Stosowanie zwykłych wkrętów nie może mieć racji bytu, gdyż w ten sposób powstają przecieki.

Blacha trapezowa wymaga układania węższymi rowkami ku górze. Wyłącznie taki układ zapewni prawidłowe odprowadzenie wody z powierzchni dachu. Niezbędne jest także wykonanie zakładów pomiędzy arkuszami na szerokość co najmniej jednego tłoczenia. W przypadku blach z rowkiem kapilarnym, rowek przykrywa się sąsiednim arkuszem materiału.

Trzeba pamiętać, aby podczas montażu blachy trapezowej, uważać na newralgiczny kosz dachowy. Kosz jest jednym z najtrudniejszych w obróbce elementów dachu. Nie może on być zbyt wąski, gdyż uniemożliwia to prawidłowe odbieranie spływającej wody. Jeśli kosz ma szerokość 30 centymetrów, odstęp pomiędzy krawędziami pokrycia zbiegających się połaci nie może mieć mniej niż 20 centymetrów. Koniecznie musimy o tym pamiętać lub powierzyć pracę specjalistom, którzy profesjonalnie wykonają dla nas pokrycie z blachy trapezowej. Warto to przemyśleć, zwłaszcza, że koszt robocizny nie jest wysoki, a samodzielne prace mogą być ryzykowne.

0
Skip to content