Hydroizolacja dachu płaskiego a płynna membrana

 In Publikacje

Rzut dachu płaskiego jest szczególnie narażony na wilgoć będącą skutkiem nieprawidłowej hydroizolacji. Dachy z papy – ze względu na jej specyfikę i tracone stopniowo właściwości – wymagają szczególnie skutecznego zabezpieczenia obejmującego nie tylko powierzchnię, ale i wszelkie łączenia i spoiny.

W te założenia doskonale wpisują się bezszwowe membrany hydroizolacyjne stosowane na płaskich zadaszeniach wymagających zarówno modernizacji, jak i całkowitej wymiany. Płynna hydroizolacja dachu płaskiego zastygająca na powierzchni doskonale sprawdzi się zarówno na dachach starszych, jak i w obiektach nowych i dopiero wznoszonych. Popularność tego rozwiązania to połączenie czynników ekonomicznych oraz łatwości zastosowania i efektów: braku spoin i osiągnięcia doskonałego stopnia przylegania do podłoża.

Działanie płynnej membrany dachowej

Nakładane na zimno powłoki charakteryzują się wyjątkową rozciągliwością oraz elastycznością. Dzięki temu osiągnięta ostatecznie warstwa nie tylko zabezpiecza pęknięcia i rysy, ale też detale – połączenia, spoiny, łączenia przykrawędziowe. Właśnie te lokalizacje zazwyczaj są źródłem problemów na dachu – zbierająca się w nich wilgoć prowadzi do przecieków. Stosowanie membrany hydroizolacyjnej w pełni ogranicza możliwość uszkodzenia dachu na skutek wody.

Membrany hydroizolacyjne nakładane w płynie prowadzą do pełnej hydroizolacyjnej integracji z powierzchnią poddaną zabezpieczeniu. Łatwość zastosowania w połączeniu z elastycznością substancji oraz jej rozciągłością powodują, że zastygnięta struktura obejmuje każdy – również ten niewidoczny na pierwszy rzut oka – fragment zadaszenia. Co szczególnie istotne – nakładanie jej w stanie ciekłym pozwala na dostosowanie warstwy również do nietypowych kształtów.

W przypadku ewentualnych napraw, które są rzadkością, nie jest konieczna renowacja całego podłoża. Trwałość płynnej hydroizolacji sięga przeciętnie ponad 20 lat. Wystarcza do tego miejscowe działanie poprawiające jednolitość warstwy.

Jak odbywa się hydroizolacja dachu płaskiego?

Szczelność uzyskiwana dzięki aplikacji płynnej membrany uzyskiwana jest po jej aplikacji. Proces bywa poprzedzany nałożeniem odpowiedniego podkładu, który podwyższa trwałość tworzonej hydroizolacji. Sama membrana nakładana na dach powinna być dostosowana do konkretnych warunków dachu – ewentualnego większego narażenia na nasłonecznienie lub ponadprzeciętnego popękania obecnej warstwy. Płynna membrana hydroizolacyjna może być więc dodatkowo zabezpieczona wierzchnią strukturą podnoszącą jej właściwości w przypadku ekspozycji na promienie słoneczne.

Zalety hydroizolacji dachu płaskiego

Tego typu rozwiązanie zapewnia nie tylko pełną wodoszczelność – co jest szczególnym priorytetem wobec płaskiego zadaszenia, które naturalnie ma ograniczone możliwości szybkiego odprowadzenia nadmiaru wody. Membrany hydroizolacyjne to również m.in.:

  • niska waga systemu uszczelniającego, który nie przekracza 3 kg na m2
  • wysoka odporność na warunki atmosferyczne – temperaturę, promieniowanie świetlne czy szybkie zmiany pogody
  • łatwość montażu obniżająca koszty prac związanych z nałożeniem membrany
  • możliwość zastosowania na istniejącym już pokryciu, co nie tylko daje oszczędności związane z ewentualną
    utylizacją, ale podwyższa skuteczność ochrony poprzez dwie warstwy
  • wieloletnia trwałość połączona z bezobsługowością; membrany dachowe nie wymagają konserwacji
  • uniwersalność zastosowania
  • zgodność z standardami ekologicznymi.

Dzięki temu membrany dachowe – np. membrana m proof HYDRONYLON® – charakteryzują się szczególnie szerokim zakresem zastosowania. Może tworzyć warstwę hydroizolacyjną na dachach użytkowych jak i stanowić ostateczne pokrycie zadaszenia nieużytkowego.

Równie istotna jest możliwość zastosowania hydroizolacji na punktach instalacji technicznej. W przypadku standardowych rozwiązań pokryć dachowych elementy takie jak anteny, panele słoneczne czy urządzenia do klimatyzacji wnętrz stają się miejscami o ponadprzeciętnym ryzyku przecieku i zawilgocenia. Tworzona poprzez HYDRONYLON® membrana zabezpiecza zarówno dach jak i wszelkie miejsca i punkty ulokowane na jej powierzchni.

 

Polecane artykuły na blogu:

Skip to content