Czym uszczelnić dach przy kominie?

Komin, który znajduje się na dachu praktycznie każdego domu, przechodzi przez jego połać powodując przerwanie ciągłości warstw zadaszenia. To newralgiczne miejsce wokół komina, może być najbardziej narażone na przeciekanie. Gdy zaobserwujemy wilgoć lub zacieki z wody w obrębie poddasza, ich najczęstszym powodem może być właśnie osłabienie kołnierza wokół komina. Jeżeli chcemy zapobiec przedostawaniu się wody opadowej do wnętrza domu i zawilgocenia konstrukcji dachowej, należy szczelnie zabezpieczyć wszelkie połączenia dachu z kominami. Jest to niezwykle ważne tak na etapie budowy domu, jak i w późniejszej konserwacji pokrywy dachowej. Nieszczelności staną się szczególnie uciążliwe w okresie jesienno-zimowym, gdy pojawią się częste opady i zalegający śnieg. Czym uszczelnić dach przy kominie? Jak zadbać o szczelny komin? Wyjaśniamy.


Spis treści:

  • Jak zadbać o szczelny komin na etapie budowy?
  • Nieszczelny komin – jak uniknąć?
  • Czym uszczelnić komin na zewnątrz?
  • Co ułożyć wokół komina?
  • Praktyczne zadaszenia kominów w Twoim domu

 

We wpisie dowiesz się, jak zadbać o szczelność komina na etapie budowy, jak uniknąć powstawania nieszczelności wokół komina, oraz czym uszczelnić przeciekający komin.

Jak zadbać o szczelny komin na etapie budowy?

Najbardziej popularnym rozwiązaniem na uszczelnienie komina, jest zastosowanie blaszanego kołnierza czyli obróbki wokół komina, która docelowo ma zakrywać wyrwę między powierzchnią dachu a ścianami komina. Na połączeniach pionowych i poziomych powierzchni dachu, najczęściej dochodzi do rozszczelnień. Kołnierz wokół komina wykonuje się z ocynkowanej blachy, blachy cynkowej, aluminiowej lub miedzianej. Połączenie blachy oraz ścian komina jest zadaniem trudnym, ponieważ materiały z których są zbudowane poszczególne części łączeń, odkształcają się w innych sposób pod wpływem temperatury. Stąd nietrudno o powstawanie nieszczelności. Blaszany kołnierz można zastąpić specjalnie do tego przeznaczoną taśmą dekarską, która ma właściwości izolacyjne. Zastosowanie specjalistycznej taśmy dekarskiej z warstwą klejącą, znacząco skraca czas wykonania uszczelnienia i nie wymaga użycia specjalnych narzędzi.

Nieszczelny komin – jak uniknąć?

Ważne jest, aby materiał łączący dach z kominem był elastyczny i miał wysokie właściwości wodoodporne. Sprawdzi się tutaj materiał taki jak silikon, a jako ochronę zewnętrzną połączenia komina z dachem, z powodzeniem można zastosować płynną membranę. Szczelina nie może być zabezpieczona sztywnymi i twardymi materiałami jak np. zaprawa cementowa, ponieważ pod wpływem działania temperatury oraz wody, będzie ona ulegać pękaniu. Aby zastosowanie taśmy dekarskiej było wysoce skuteczne, istotna jest kolejność aplikacji taśmy, na połączenie dachu z kominem. Taśmę układa się najpierw od dołu łączenia, następnie po bokach ścian komina, a na końcu z tyłu komina. Zachowanie tej kolejności gwarantuje niższe ryzyko powstawania nieszczelności. Ważne jest, aby odpowiednio dopasować długość taśmy, która znajdzie się poza kominem. Powinna ona wystawać około 10-15 cm po obu stronach konstrukcji komina, a jej krawędzie z każdej strony znajdowały się na tej samej wysokości względem płaszczyzny dachu.

Czym uszczelnić komin na zewnątrz?

Aby uszczelnić połączenie komina z dachem od zewnątrz, warto sięgnąć po płynną membranę. Za jej pomocą można zabezpieczyć nie tylko newralgiczne miejsca grożące przeciekaniem, ale także całą powierzchnię dachu. Do tego celu niezbędne będzie zatrudnienie fachowców, którzy ocenią stan pokrywy dachowej i odpowiednio dobiorą rodzaj hydroizolacji. Zastosowanie na połączenie komina płynnej membrany, będzie gwarantować dużą elastyczność łączenia podczas pracy pokrywy dachowej i wysoką odporność na wodę. System Hydronylon z zastosowaną siatką zbrojącą na całej powierzchni dachu gwarantuje trwałość i szczelność powłoki. Sam proces nakładania Hydronylonu odbywa się w sposób natryskowy, co gwarantuje dotarcie substancji do każdej, najmniejszej szczeliny wokół komina. Aplikacja płynnej membrany jest szybka, a samo utrzymanie płynnej membrany w dobrym stanie, jest bezkosztowe. Bezspoinowa powłoka dokładnie otacza kołnierz komina, nie dopuszczając do przedostawania się wilgoci do wnętrza budynku. Hydronylon nadaje się do aplikacji na wszelkie typy dachów: od płaskiego dachu z papy, przez skośne dachy blaszane czy wykonane z folii PCV.

Co ułożyć wokół komina?

Komin jest bardzo ważną częścią każdego domu i co do tego nie ma najmniejszej wątpliwości. Co więc ułożyć wokół komina, by służył jak najdłużej, nie przeciekał oraz nie doznawał uszkodzeń? Odpowiednio dobrany kołnierz wokół komina może pomóc rozwiązać wszelkie problemy związane z przeciekaniem. Dobry kołnierz wokół komina odpowiednio uszczelni komin, a także zapobiegnie przeciekaniu dachu. Na początku jednak warto właściwie połączyć go z membraną dachową, co dodatkowo zabezpieczy całą instalację.

Praktyczne zadaszenia kominów w Twoim domu
Czy wiesz czym uszczelnić dach przy kominie? Może przydadzą Ci się praktyczne i szeroko polecane zadaszenia kominów? Obecnie, jadąc pomiędzy domami, w większości można napotkać na domy, które posiadają własne zadaszenia kominów, a coraz rzadziej widać łyse kominy, które są już dość przestarzałe. Zadaszenia kominów są praktycznie konieczne chyba, że postanowisz zainstalować wentylację mechaniczną. Zadaszenia kominów doskonale chronią wloty przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Możesz wybrać spośród różnych typów daszków na kominy, dzięki czemu z pewnością znajdziesz odpowiedni do swojego domu.

Skip to content