Jaka dachówka sprawdzi się najlepiej?

 In Publikacje

Dachówka jest niezwykle popularnym rodzajem pokrycia dachowego. Wpływ na zainteresowanie dachówką ma m.in. to, że do wyboru jest wiele kształtów, kolorów. Możemy dowolnie zaaranżować dach, nie decydując się na żadne kompromisy. Jaka dachówka sprawdzi się najlepiej? 

Spis treści:

  • Dachówka ceramiczna czy betonowa?
  • Wybór kształtu i koloru dachówki
  • Dachówki a kąt nachylenia połaci

Z wpisu dowiesz się, jak wybrać odpowiednią dachówkę, jakie wady i zalety mają poszczególne rozwiązania oraz jak kąt nachylenia połaci wpływa na wybór konkretnego rozwiązania.

Dachówka ceramiczna czy betonowa?

Tak naprawdę nowoczesne dachówki betonowe i ceramiczne niewiele się różnią. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj jest odporny na zabrudzenia i trwały. Ważne jest jednak to, aby wybierać dachówki od cenionych producentów, zamiast kierować się niską ceną, kupując dachówki niewiadomego pochodzenia. Różnice można natomiast dostrzec w wyglądzie dachówek. Ceramiczne mają gładszą powierzchnię. Mają także nieco inne gąsiory, co zauważymy na gotowym dachu. Istotną kwestią jest także sama kolorystyka. Wybierając dachówki ceramiczne, mamy do dyspozycji znacznie szerszą paletę barw. W przypadku dachówek betonowych dominują klasyczne kolory: czerń, czerwień, grafit, ceglasty. Coraz więcej osób decyduje się na wyraziste, oryginalne kolory pokryć. Wtedy warto poszukać odcieni wśród wariantów ceramicznych. 

Z kolei plusem dachówek betonowych jest to, że są bardziej ekologiczne oraz zapewniają lepszą izolację akustyczną. Dachówka betonowa jest także tańsza z uwagi na to, że w procesie produkcji, pakowania, wysyłki zużywa się jedynie 30% energii, która potrzebna jest w przypadku dachówki ceramicznej. 

Wybór kształtu i koloru dachówki

Jak zostało już wspomniane, na rynku znajdziemy dachówki w wielu rozmaitych barwach. Oczywiście nadal prym wiedzie klasyka, czyli kolory brązowe, grafitowe, ceglane. Warto kierować się przede wszystkim własnymi upodobaniami. Do wyboru jest też kilka kształtów dachówek. Wyróżniamy dachówki płaskie i profilowane. Te drugie cieszą się rosnącą popularnością z uwagi na fakt, że sprawdzają się w budynkach nowoczesnych i tradycyjnych. Wybierając te odpowiednie dla siebie, należy pamiętać, że kolor i kształt dachówki musi być zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego. Aby sam dach zaprezentował się efektownie, musimy uwzględnić styl domu, kolor elewacji, otoczenie. 

Dachówki a kąt nachylenia połaci

Im bardziej skomplikowany jest sam dach, tym lepiej sprawdzi się małoformatowa dachówka. Cenną informacją będą również wytyczne producentów dachówek. Zwracamy uwagę na dostosowanie się do zalecanego kąta nachylenia połaci. Dachówki płaskie będą wymagać większego kąta nachylenia połaci – co najmniej 25 stopni. Są one bardziej narażone na przenikanie wody pod pokrycie. Możemy położyć taką dachówkę na dachu o mniejszym nachyleniu, jednak warstwa wstępnego krycia musi być wówczas zabudowana w odpowiedni sposób, np. w formie deskowania pokrytego papą. 

Jaką dachówkę wybrać na dach?

Inwestorzy decydujący się na swój własny dom bardzo często zadają pytanie, który materiał na pokrycie dachu będzie najlepszy? Wielu fachowców odpowie, że lepszym wyborem jest dachówka, aniżeli blacha czy blachodachówka. Jaką dachówkę wybrać na dach? Wybór najczęściej pada pomiędzy betonową a ceramiczną. Jest to wybór trudny, ponieważ obydwa rodzaje dachówek są wytrzymałe i doskonale prezentują się na dachu. Wśród nich można znaleźć wiele wspaniałych kolorów. Kształt też może być kwestią wyboru, ponieważ wśród nich są falowane, ale też płaskie.

Zobacz również inne wpisy na naszym blogu:

 

Skip to content