Jak obliczyć spadek dachu?

 In Publikacje

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak obliczyć nachylenie dachu. Wbrew pozorom, nie jest to wcale takie trudne. Trzeba jednak uzmysłowić sobie ważną kwestię. Przeważnie 100% kojarzy nam się z nachyleniem maksymalnym – mówiąc prościej, z połacią pionową. Wystarczy nauczyć się podstawowego przeliczenia, według którego dachu o kącie nachylenia 45 stopni ma spadek 100%. To właśnie procentowy spadek dachu pokazuje, jak obniża się poziom połaci na danym odcinku. Warto wiedzieć jak zmierzyć kąt dachu i jaki jest prawidłowy minimalny kąt nachylenia dachu.

Najlepiej jest zobrazować to sobie na przykładzie. 10% oznacza, że na odcinku 1 metra dach opada o 10 cm, a 100%, że opada 1 metr. Wysokość poddasza mierzona przy ściance kolankowej będzie zatem o 1 metr mniejsza niż ta, mierzona o 1 metr dalej w stronę kalenicy. Procentowe nachylenie dachu pozwala dekarzom rozmierzenie zakładów folii dachowych, arkuszy dachówek czy blachy. Znajomość kąta nachylenia dachu będzie także niezbędna podczas doboru materiału pokryciowego. Minimalne spadki dla typów pokryć są podawane z kolei w stopniach. Jak obliczyć kąt nachylenia dachu? Przydatny będzie kalkulator nachylenia dachu.

Spis treści:

  • Jak obliczyć spadek dachu jednospadowego?
  • Jak obliczyć kąt nachylenia dachu dwuspadowego?
  • Jak obliczyć spadek procentowy dachu?
  • Jak obliczyć spadek dachu w stopniach?
  • Kąt nachylenia dachu 15 stopni – dom szyty na miarę
  • Kąt nachylenia dachu 30 stopni – dom raczej płaski
  • Kąt nachylenia dachu 30 stopni – czy warto?
  • Minimalny kąt nachylenia dachu płaskiego – czy warto go zastosować?
  • Minimalny spadek dachu dla blachodachówki
  • Spadek na dachu płaskim

Artykuł wyjaśnia, jak obliczyć kąt nachylenia dachu dwuspadowego i jednospadowego. Z poniższego tekstu można się także dowiedzieć, jak obliczyć spadek dachu w procentach i stopniach.

Jak obliczyć spadek dachu jednospadowego?

Dach jednospadowy wyróżnia się zastosowaniem jednej połaci skośnej, osobnymi konstrukcjami dla stropu i dachu, izolacją na płaszczyźnie stropu, sprawnie działającą wentylacją na poddaszu, nieskomplikowaną konstrukcją. Aby obliczyć spadek dachu jednospadowego, postępujemy dokładnie tak samo, jak w przypadku innych dachów. 

Jak obliczyć kąt nachylenia dachu dwuspadowego?

Dachy dwuspadowe mają bardziej skomplikowaną konstrukcję niż jednospadowe, jednak wyznaczenie ich spadku przebiega dokładnie tak samo. Konieczne jest ustalenie wzniesienia dachu. W tym celu na ścianie szczytowej wyznaczamy poziomy odcinek i długości jednego metra i mierzymy odległość od obu jego końców do połaci dachu. Różnica wyników oznacza wzniesienie dachu na długości 1 metra. Na jej podstawie możliwe jest ustalenie kąta nachylenia dachu i przeliczenie stopni. Warto wiedzieć ile to jest 3 procent spadku na metrze czy też 2 procent spadku ile to cm.

Jak obliczyć spadek procentowy dachu?

Aby przeliczyć stopnie na procenty, trzeba znać tangens kąta nachylenia połaci. Nie ma konieczności przeliczania na radiany.

​nachylenie [ % ] = 100 x tg α [ 0 ​]

Przykład:

α​ = 600

nachylenie [%] = 100 x​ tg 600 = 100 x 1,73 = 173

Dach o kącie nachylenia 600​ ma spadek 173%.

Na każdy metr mierzony w poziomie podłogi poddasza połać obniża się o 1,73 m.

Teraz już wiesz jak obliczyć spadek procentowy!

Jak obliczyć spadek dachu w stopniach?

Z kolei, gdy chcemy przeliczyć procenty na stopnie, konieczne będzie wykonanie kilku działań matematycznych, gdyż po wygenerowaniu funkcji arcus tangens, trzeba przeliczyć wynik z radianów. Korzystamy z działań:

​nachylenie [ 0​ ] = arctg ( nachylenie [%] / 100 ) x 180 / π

Przykład:

spadek połaci wynosi 40%

nachylenie [ 0 ] = arctg (40 / 100) x 180 / 3,14 = 0,38 x 57,30 = 220

Dach o spadku 40%​ ma kąt nachylenia równy 22​0​.

Jak zmierzyć kąt dachu

Chcesz zmierzyć kąt nachylenia dachu domowym sposobem? To możliwe. Na szczytowej ścianie należy wyznaczyć odcinek długości metra. Następnym krokiem jest zmierzenie odległości od obu jego krańców do połaci. Różnica w tym pomiarze pokazuje jaki jest kąt nachylenia na odcinku metra. Teraz już wiesz jak obliczyć spadek procentowy.

Kąt nachylenia dachu 15 stopni – dom szyty na miarę

Jak wiadomo, im większy kąt nachylenia dachu, tym mniej trzeba martwić się o szczelność i odwrotnie – dachy płaskie, gdzie mamy kąt nachylenia dachu 15 stopni, musimy bardziej zabezpieczyć a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Występują trudności z odprowadzeniem wody opadowej i najprawdopodobniej potrzebne jest położenie podkładu pod poszyciem, na przykład z papy dachowej. Jeśli więc zależy Ci na oszczędzaniu, powinieneś poważnie zastanowić się czy kąt nachylenia dachu 15 stopni jest dla Ciebie odpowiedni.

Nachylenie dachu 30 stopni – dom raczej płaski

Kąt nachylenia dachu 30 stopni świadczy raczej o tym, że mamy do czynienia z płaskim dachem, który jest stosowany przede wszystkim w nowoczesnych domach. Kąt nachylenia 30 stopni pozwala nie tylko na zachowanie możliwie płaskiego dachu, ale także na obniżenie kosztów budowy całego domu. Jesteśmy zgodni co do tego, że ostateczna decyzja powinna należeć zawsze do klienta i jeśli taki właśnie dach mu się podoba, powinien się na niego zdecydować. Taki dach może też okazać się praktyczniejszy niż taki o nachyleniu na przykład 15 stopni (nachylenie dachu 15 stopni).

Kąt nachylenia dachu 30 stopni – czy warto?

Kąt nachylenia dachu 30 stopni to bardzo popularne rozwiązanie. Kalkulator nachylenia dachu to przydatne narzędzie, które pomoże Ci szybko ocenić nachylenie dachu i długość krokwi potrzebnych do prac budowlanych – warto więc go zastosować. Kąt nachylenia dachu 30 stopni to tak zwany dach o małym nachyleniu. Kąt nachylenia dachu 30 stopni często jest dobrym wyborem. Warto jednak nachylenie dachu uzgodnić z architektem. To on pomoże nam określić kąt nachylenia dachu idealny dla naszego domu.

Konstrukcja kąta 30 stopni

Nie jest on ani konwencjonalny ani płaski. Dlatego konstrukcja kąta 30 stopni jest często wybierana jako swoisty złoty środek. Wbrew pozorom, nie ma standardowego kąta nachylenia dachu, który wykonuje się masowo. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję – skontaktuj się z wybraną przez siebie firmą budowlaną, która najlepiej doradzi i wskaże wady oraz zalety każdego rozwiązania.

Minimalny kąt nachylenia dachu płaskiego – czy warto go zastosować?

Minimalny spadek dachu płaskiego jest bardzo korzystnym rozwiązaniem nie tylko ze względu na cenę jego montażu, ale także na ekologiczność takiego rozwiązania i późniejsze możliwości wprowadzenia funkcji smart. Minimalny spadek dachu płaskiego pozwala na duże zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy. Płaskie dachu stały się więc bardzo modne, gdyż coraz więcej osób marzy o własnym domu, jednak nie zawsze chce wydawać na niego całą fortunę lub woli przeznaczyć pieniądze na wykończenie wnętrz niż na spiczaste dachy, które przestają być praktyczne, jeśli nie mieszka się na terenie zasypowym.

Minimalne nachylenie dachu dla blachodachówki

Jak wygląda minimalny spadek dachu dla blachodachówki? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w kilku zdaniach. Przede wszystkim należy mieć na uwadze fakt, że im mniejszy spadek dachu, tym bardziej szczelne powinno być pokrycie dachowe. Wybór dachu nie może być więc podyktowany wyłącznie kwestią gustu. Sugerujemy więc, by minimalny spadek dachu dla blachodachówki został wybrany w taki sposób, który pozwoli na optymalne pokrycie dachu oraz zapewnienie bezpieczeństwa osobom, które będą korzystać z budynku w późniejszym czasie. Właściwie dobrany minimalny kąt nachylenia dachu dla blachodachówki jest bardzo ważny.

Spadek na dachu płaskim

Czy wiesz jaki powinien być maksymalny i minimalny spadek dachu płaskiego? Już wyjaśniamy! Spadek na dachu płaskim nie powinien być mniejszy niż 3 stopnie. Im mniej ma kosztować dach, tym spadek powinien być większy – do 10 stopni. Ciężko wyliczyć optymalny koszt dla płaskiego dachu, ponieważ bardzo dużo zależy od jakości wykorzystanych materiałów podczas budowy. Zalecamy, aby po zapoznaniu się z ofertami, skontaktować się z cieślą, który będzie wykonywał Twój dach. On z pewnością doradzi Ci najbardziej korzystną opcję.

Dach o nachyleniu 45 stopni – czy to dobry wybór?

Zastanawiasz się nad tym, czy dach o nachyleniu 45 stopni to dobry wybór? Z pewnością jesteś właśnie na etapie budowania swojego wymarzonego domu, więc to i inne pytania spędzają Ci sen z powiek. Dach o nachyleniu 45 stopni to bardzo standardowy typ, który można spotkać w wielu polskich, i nie tylko, domach. Jak wiadomo, kąt nachylenia dachu (kąt nachylenia dachu tabela) ma znaczny wpływ na ergonomię całego domu i późniejsze koszty eksploatacyjne. Jeśli chcesz mieć absolutną pewność co do wyboru swojego dachu, warto skonsultować to z ekipą, która będzie ten dom stawiała. Mają oni z pewnością duże doświadczenie w wielu podobnych sytuacjach.

Jak obliczyć spadek terenu w procentach?

Zdarza się, że w dorosłym życiu trzeba coś obliczyć i nie każdy za tym przepada. Nawet jeśli nie jesteś inżynierem budownictwa, to z naszą pomocą powinieneś poradzić sobie z problemem jak obliczyć spadek terenu w procentach. Najlepszym sposobem będzie zmierzenie różnicy w dwóch skrajnych punktach. Wtedy będziesz miał jasność – jaki procent dotyczy Twojego terenu. Nie musisz używać zaawansowanych metod obliczeniowych, by odkryć jak obliczyć wartość spadku terenu w procentach. Wystarczy po prostu wziąć dwa przeciwległe krańce. Na pewno sobie z tym poradzisz.

Czy obliczanie powierzchni dachu z rzutu jest trudne?

Będąc na etapie konstrukcji dachu, często zabieramy się za obliczanie powierzchni dachu z rzutu. Nie jest to trudne zadanie, o ile ten rzut dachu podzielimy sobie na mniejsze figury geometryczne, których pole jest łatwiejsze do policzenia. Nie trzeba denerwować się nad nieznanymi figurami i na siłę obliczać powierzchnię. W takiej sytuacji możemy dojść do wyników, które będą pomyłkami. Podczas takich obliczeń może Ci towarzyszyć kalkulator (kalkulator kąta nachylenia dachu), fachowiec z budowy lub kierownik, który sprawdza każdy etap Twojej inwestycji.

Kąt nachylenia w procentach – ile wynosi stopni?

Bardzo często na planach i rzutach znajdujemy informacje odnośnie kąta nachylenia dachu podane w procentach. Nie dla każdego jest to jasne pojęcie, dlatego często konieczne jest przeliczenie tego na stopnie. Można tego dokonać samodzielnie, z pomocą fachowców lub specjalistycznych kalkulatorów dostępnych w Internecie. Co ciekawe – w sieci istnieją nie tylko kalkulatory (kalkulator nachylenia dachu), ale również specjalne tabelki podające, ile wynosi dany procent nachylenia. Kąt nachylenia dachu w procentach nie jest więc tak straszny, jak go malują. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać minimalny kąt nachylenia dachu dla blachodachówki jak i wykonanego z innych materiałów.

Jak przeliczyć procenty na stopnie?

Na projektach i w planach kąt nachylenia różnych powierzchni podawany jest w dwojaki sposób. Bardzo często otrzymujemy go w procentach, więc w tej sytuacji zastanawiać się możemy, ile to wynosi w stopniach. Jak przeliczyć procenty na stopnie? Można śmiało wykorzystać do tego pomoc fachowca, który się na tym zna, albo skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów. Taki przelicznik może przydać się podczas obliczania stopni nachylenia dachu lub terenu. Nie trzeba się więc bać tych dwóch różnych zagadnień, ponieważ sprawa w rzeczywistości jest znacznie prostsza.

Dach płaski – do ilu stopni?

Marzysz o pięknym, nowoczesnym domu? Zastanawiasz się nad konkretnym sposobem konstrukcji dachu? Wiele osób zadaje pytania odnośnie nachylenia, jeśli w grę wchodzi dach płaski. Do ilu stopni może mieć taki dach, aby był zaliczony do względnie płaskich? Kryteria pokazują, że dach płaski może mieć nawet do 30 stopni nachylenia. Najczęściej jednak można spotkać dachy, które mają od 3 do 10 stopni. Są one najbardziej optymalne w konstrukcji, a ponadto wyglądają naprawdę dobrze. Nie ma możliwości wykonania całkowicie płaskiego dachu, ponieważ stałaby na nim woda, co jest niebezpieczne.

Minimalne nachylenie dachu dla blachodachówki

Czy dla konkretnego pokrycia dachowego wyznaczane są minimalne spadki? Owszem, architekci i inżynierowie wykorzystują takie normy, ponieważ od nich zależy, czy materiał na pokrycia dachu utrzyma się odpowiednio, czy będą potrzebne dodatkowe rozwiązania. Otóż, jeśli chodzi o pokrycie dachowe, istotne jest tutaj, aby woda nie dostawała się pod blachodachówkę. Im mniejszy kąt nachylenia, tym szczelniejsze musi być pokrycie dachowe. Zaś minimalne nachylenie dachu dla blachodachówki to kwestia, którą należy rozważyć w wykwalifikowanym gronie.

Nachylenie terenu w procentach

Dorosłe życie nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza, kiedy podejmujemy się samodzielnej budowy domu. Niejednokrotnie trzeba coś wtedy obliczyć. Przykładem jest chociażby nachylenie terenu w procentach. Nie każdy może liczyć na doskonale płaską działkę, na której wystarczy wytyczyć osie budynku i można zabierać się do pracy. Nachylenie procentowe terenu to istotny aspekt zwłaszcza w południowej Polsce, gdzie tereny są bardziej górzyste i nie da się wręcz wybudować domu bez obliczania różnych spadków, odległości (odległość pozioma) i wielu podobnych rzeczy.

Wzór na spadek terenu

Budowanie na terenach górzystych, czy choćby pagórkowatych nie jest proste. Zanim dojdzie do jakiegokolwiek projektowania, warto znać konkretne parametry, takie jak chociażby spadek terenu. Obliczenie go jest w miarę proste, ponieważ wzór na spadek terenu można śmiało znaleźć w sieci, a jeśli nie, to geodeta czy kierownik budowy powinien taki wzór znać i pomóc przy obliczeniach. Jest to potrzebne, ponieważ projektowanie fundamentów na takich terenach odbywa się nieco inaczej i zazwyczaj korzysta się z fundamentów schodkowych.

Kąty nachylenia dachu nie mają już teraz dla Ciebie tajemnic!

Zobacz również inne wpisy na naszym blogu:

Skip to content