Jak obliczyć spadek dachu?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak obliczyć spadek dachu. Wbrew pozorom, nie jest to wcale takie trudne. Trzeba jednak uzmysłowić sobie ważną kwestię. Przeważnie 100% kojarzy nam się z nachyleniem maksymalnym – mówiąc prościej, z połacią pionową. Wystarczy nauczyć się podstawowego przeliczenia, według którego dachu o kącie nachylenia 45 stopni ma spadek 100%. To właśnie procentowy spadek dachu pokazuje, jak obniża się poziom połaci na danym odcinku.

Najlepiej jest zobrazować to sobie na przykładzie. 10% oznacza, że na odcinku 1 metra dach opada o 10 cm, a 100%, że opada 1 metr. Wysokość poddasza mierzona przy ściance kolankowej będzie zatem o 1 metr mniejsza niż ta, mierzona o 1 metr dalej w stronę kalenicy. Procentowe nachylenie dachu pozwala dekarzom rozmierzenie zakładów folii dachowych, arkuszy dachówek czy blachy. Znajomość kąta nachylenia dachu będzie także niezbędna podczas doboru materiału pokryciowego. Minimalne spadki dla typów pokryć są podawane z kolei w stopniach.

Spis treści:

  • Jak obliczyć spadek dachu jednospadowego?
  • Jak obliczyć kąt nachylenia dachu dwuspadowego?
  • Jak obliczyć spadek dachu w procentach?
  • Jak obliczyć spadek dachu w stopniach?
  • Kąt nachylenia dachu 15 stopni – dom szyty na miarę
  • Nachylenie dachu 30 stopni – dom raczej płaski
  • Kąt nachylenia dachu 30 stopni – czy warto?
  • Minimalny spadek dachu płaskiego – czy warto go zastosować?
  • Minimalny spadek dachu dla blachodachówki

Artykuł wyjaśnia, jak obliczyć kąt nachylenia dachu dwuspadowego i jednospadowego. Z poniższego tekstu można się także dowiedzieć, jak obliczyć spadek dachu w procentach i stopniach.

Jak obliczyć spadek dachu jednospadowego?

Dach jednospadowy wyróżnia się zastosowaniem jednej połaci skośnej, osobnymi konstrukcjami dla stropu i dachu, izolacją na płaszczyźnie stropu, sprawnie działającą wentylacją na poddaszu, nieskomplikowaną konstrukcją. Aby obliczyć spadek dachu jednospadowego, postępujemy dokładnie tak samo, jak w przypadku innych dachów. 

Jak obliczyć kąt nachylenia dachu dwuspadowego?

Dachy dwuspadowe mają bardziej skomplikowaną konstrukcję niż jednospadowe, jednak wyznaczenie ich spadku przebiega dokładnie tak samo. Konieczne jest ustalenie wzniesienia dachu. W tym celu na ścianie szczytowej wyznaczamy poziomy odcinek i długości jednego metra i mierzymy odległość od obu jego końców do połaci dachu. Różnica wyników oznacza wzniesienie dachu na długości 1 metra. Na jej podstawie możliwe jest ustalenie kąta nachylenia dachu.

Jak obliczyć spadek dachu w procentach?

Aby przeliczyć stopnie na procenty, trzeba znać tangens kąta nachylenia połaci. Nie ma konieczności przeliczania na radiany.

nachylenie [ % ] = 100 x tg α [ 0 ]

Przykład:

α = 600

nachylenie [%] = 100 x tg 600 = 100 x 1,73 = 173

Dach o kącie nachylenia 600 ma spadek 173%.

Na każdy metr mierzony w poziomie podłogi poddasza połać obniża się o 1,73 m.

Jak obliczyć spadek dachu w stopniach?

Z kolei, gdy chcemy przeliczyć procenty na stopnie, konieczne będzie wykonanie kilku działań matematycznych, gdyż po wygenerowaniu funkcji arcus tangens, trzeba przeliczyć wynik z radianów. Korzystamy z działań:

nachylenie [ 0 ] = arctg ( nachylenie [%] / 100 ) x 180 / π

Przykład:

spadek połaci wynosi 40%

nachylenie [ 0 ] = arctg (40 / 100) x 180 / 3,14 = 0,38 x 57,30 = 220

Dach o spadku 40% ma kąt nachylenia równy 220.

 

Kąt nachylenia dachu 15 stopni – dom szyty na miarę

Jak wiadomo, im większy kąt nachylenia dachu, tym mniej trzeba martwić się o szczelność i odwrotnie – dachy płaskie, gdzie mamy kąt nachylenia dachu 15 stopni, musimy bardziej zabezpieczyć a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Występują trudności z odprowadzeniem wody opadowej i najprawdopodobniej potrzebne jest położenie podkładu pod poszyciem, na przykład z papy dachowej. Jeśli więc zależy Ci na oszczędzaniu, powinieneś poważnie zastanowić się czy kąt nachylenia dachu 15 stopni jest dla Ciebie odpowiedni.

Nachylenie dachu 30 stopni – dom raczej płaski

Nachylenie dachu 30 stopni świadczy raczej o tym, że mamy do czynienia z płaskim dachem, który jest stosowany przede wszystkim w nowoczesnych domach. Nachylenie dachu 30 stopni pozwala nie tylko na zachowanie możliwie płaskiego dachu, ale także na obniżenie kosztów budowy całego domu. Jesteśmy zgodni co do tego, że ostateczna decyzja powinna należeć zawsze do klienta i jeśli taki właśnie dach mu się podoba, powinien się na niego zdecydować. Taki dach może też okazać się praktyczniejszy niż taki o nachyleniu na przykład 15 stopni.

Kąt nachylenia dachu 30 stopni – czy warto?

Kąt nachylenia dachu 30 stopni to bardzo popularne rozwiązanie. Kalkulator nachylenia dachu to przydatne narzędzie, które pomoże Ci szybko ocenić nachylenie dachu i długość krokwi potrzebnych do prac budowlanych – warto więc go zastosować. Kąt nachylenia dachu 30 stopni to tak zwany dach o małym nachyleniu. Nie jest on ani konwencjonalny ani płaski. Dlatego też jest często wybierany jako swoisty złoty środek. Wbrew pozorom, nie ma standardowego kąta nachylenia dachu, który wykonuje się masowo. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję – skontaktuj się z wybraną przez siebie firmą budowlaną, która najlepiej doradzi i wskaże wady oraz zalety każdego rozwiązania.

Minimalny spadek dachu płaskiego – czy warto go zastosować?

Minimalny spadek dachu płaskiego jest bardzo korzystnym rozwiązaniem nie tylko ze względu na cenę jego montażu, ale także na ekologiczność takiego rozwiązania i późniejsze możliwości wprowadzenia funkcji smart. Minimalny spadek dachu płaskiego pozwala na duże zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy. Płaskie dachu stały się więc bardzo modne, gdyż coraz więcej osób marzy o własnym domu, jednak nie zawsze chce wydawać na niego całą fortunę lub woli przeznaczyć pieniądze na wykończenie wnętrz niż na spiczaste dachy, które przestają być praktyczne, jeśli nie mieszka się na terenie zasypowym.

Minimalny spadek dachu dla blachodachówki

Jak wygląda minimalny spadek dachu dla blachodachówki? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w kilku zdaniach. Przede wszystkim należy mieć na uwadze fakt, że im mniejszy spadek dachu, tym bardziej szczelne powinno być pokrycie dachowe. Wybór dachu nie może być więc podyktowany wyłącznie kwestią gustu. Sugerujemy więc, by minimalny spadek dachu dla blachodachówki został wybrany w taki sposób, który pozwoli na optymalne pokrycie dachu oraz zapewnienie bezpieczeństwa osobom, które będą korzystać z budynku w późniejszym czasie.

0
Skip to content