Biały dach – informacje ogólne

 Kategoria Publikacje

Czy dach w jasnym kolorze może rzeczywiście tak wiele zmienić w jakości życia i codziennym funkcjonowaniu w domu lub biurze? Czy faktycznie jest aktualnie jednym z najprostszych i najskuteczniejszych rozwiązań na powierzchnie dachowe hal i magazynów? Wysokie temperatury dają się w ostatnich latach we znaki wszystkim. I nawet w umiarkowanym klimacie rzadko już zdarzają się lata bez bicia rekordów temperaturowych. Takie ekstremalne ciepło znacząco wpływa na komfort ludzi i zwierząt.

Samopoczucie to jednak tylko jeden z aspektów. Wiele osób decyduje się na montaż klimatyzacji, dzięki temu funkcjonowanie w domach czy biurach jest mniej uciążliwe. Efekt używania klimatyzacji widoczny jest jednak na rachunkach za prąd, dlatego pomysł, by tradycyjny dach budynku został zastąpiony przez białe pokrycie dachowe wydaje się być idealnym sposobem dla nowo budowanych i już istniejących obiektów.

Na potwierdzenie mamy przykłady ze świata i z Polski. Przede wszystkim jednak kilkanaście lat doświadczenia oraz setki realizacji i zadowolonych klientów. Z tekstu dowiesz się między innymi:

  1. Jakie powierzchnie lepiej odbijają promieniowanie.
  2. Jaki wpływ może mieć kolor dachu na temperaturę w budynku.
  3. Jakie oszczędności oprócz energii elektrycznej może przynieść malowanie dachów na biało.

Biały dach – sposób na upały

Dotkliwe działanie upałów, zwłaszcza w mieście, Europejczycy odczuwają szczególnie w ostatnich latach. Temperatura wzrasta do poziomów, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni. Stosujemy rolety odbijające światło, wiatraki, klimatyzatory, ale to nie zawsze wystarcza. Spada wówczas nasza produktywność w ciągu dnia, a dyskomfort nie ustępuje również w nocy, ponieważ nagrzane ściany bardzo wolno oddają ciepło. W rezultacie zdarza się, że całymi tygodniami jesteśmy zmęczeni i rozdrażnieni. Przyszłość, przed którą ostrzegają naukowcy, to coraz wyższe temperatury.

Jasny dach – światowe rozwiązania

Z takimi skutkami upałów od dawna zmagają się mieszkańcy innych rejonów świata. Aby przeciwdziałać nieprzyjemnym konsekwencjom, wprowadzane są w różnych krajach nawet zasady regulowane prawem. Ma to na celu wprowadzenie systemowych rozwiązań. Dzieje się tak między innymi w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych, w Nowej Południowej Walii (Australia) czy w Indiach. Jasny dach w określonej technologii, a przynajmniej malowanie dachu na jasny kolor ma sprawić, że ten nie nagrzewa się tak szybko. Odpowiada za to prosty mechanizm – biały dach odbija promienie słoneczne, z kolei dach wykonany z ciemnych materiałów lub pomalowany na czarno albo inny ciemny kolor, pochłania promieniowanie.

Dlatego Polska firma Proof-Tech weszła na rynek właśnie z takim rozwiązaniem – białą membraną na dachy HYDRONYLON® QLR ONE.

Pomysł jest prosty i łatwy w realizacji, a miasta mogą zadbać o przyszłość mieszkańców, nie wprowadzając drastycznych cięć czy restrykcyjnych ograniczeń. Zalecane jest też takie wyznaczanie działek budowlanych, aby zmieściło się na nich przynajmniej jedno drzewo. I choć takie rozwiązanie: kolor dachu i drzewo, mogą wydawać się symboliczne, na przestrzeni kilkunastu lat widać, że domy budowane w taki sposób są przyjaźniejsze do życia, a teren obfituje w zieleń – również istotną dla obniżania temperatury otoczenia. Wspomniane kraje i regiony zmagają się z jeszcze wyższymi temperaturami niż my obecnie, ponieważ leżą w innych strefach klimatycznych. Ale tendencja jest wyraźna – średnie temperatury na całym globie wzrastają, a ludzie zużywają coraz więcej czasu i pieniędzy, by walczyć ze skutkami takiego stanu.

Biały dach – sposób na oszczędności

Liczby nie kłamią. Z naszych doświadczeń i pomiarów wynika, że białe dachy pokryte membraną HYDRONYLON® QLR ONE pozwalają na zmniejszenie temperatury pomieszczeń pod dachem nawet o 10°C. A gdy temperatura wewnątrz budynku nie jest już tak uciążliwa, zmniejsza się również konieczność korzystania z klimatyzacji. To wpływa na poziom zużycia energii elektrycznej i związane z tym koszty. Co jeszcze można zyskać dzięki temu, że dachy są jasne? HYDRONYLON® QLR ONE to znaczne wydłużenie żywotności podłoża, ponieważ gwarantuje większą odporność na różne czynniki zewnętrzne. Powierzchnie znane jako białe dachy czy zimne dachy oznaczają nie tylko niższą temperaturę w pomieszczeniach i mniejsze zużycie energii na rozwiązania chłodzące. Stosowana przez nas technologia sprawia, że pokrycie jest wodoszczelne, zdecydowanie bardziej odporne na działanie promieni i temperatury, a miejsca newralgiczne w pokryciach nie wymagają częstego serwisu. Takie pokrycie dachów jest rodzajem inwestycji. Redukuje koszty schładzania, ponieważ odbija światło słoneczne i obniża temperaturę, chroni przez wodą, nie rozprzestrzenia ognia.

Dachy pod fotowoltaiką – wykorzystaj promienie słoneczne

Skoro takie pokrycie odbija promienie, warto wspomnieć o tym, jak można to dodatkowo wykorzystać. Technologia białego dachu znakomicie sprawdza się również w przypadku stosowania fotowoltaiki bifacjalnej (solar pochłania promieniowanie z obu stron). W porównaniu z panelami jednostronnymi i stosowania pokrycia dachu papą, panele zwiększają swoją wydajność nawet o 60%. To szybszy i tańszy sposób pozyskiwania energii ze słońca. Dach nie nagrzewa się, a odbite promienie „oddaje” instalacji fotowoltaicznej. W kontekście takich rozwiązań często można spotkać się z pojęciem albedo, które określa stosunek ilości promieniowania słonecznego odbitego od powierzchni do całkowitej ilości docierającej do tej powierzchni.

Biały dach – technologia przyszłości

W Polsce technologia ta zyskuje na popularności. Choć gdy spojrzymy na przeciętne miasto z góry, nadal większość dachów jest ciemnych. Przykłady z zagranicy dobitnie pokazują, że można skutecznie i bardzo prosto walczyć z upałami. Białe dachy budynków to jeden z elementów nowych rozwiązań systemowych już w kilku miejscach na świecie. Tam, gdzie takie rozwiązanie nie jest jeszcze wymagane prawem, można samodzielnie zatroszczyć się o jego wdrożenie i być o krok do przodu. Cieszyć się korzyściami wynikającymi z tego, jak korzystnie działa to proste, dostępne niemal od ręki, rozwiązanie.

Kiedy zaleca się zastosowanie białych dachów?

Miasta są często nazywane wyspami ciepła. Domy masowo pokryte ciemnymi dachami pochłaniają promieniowanie i gromadzą ciepło, przez co średnio o 1-3 stopnie cieplej jest w mieście niż poza nim. Z naszych doświadczeń i obserwacji wynika, że białe dachy to rozwiązanie, które sprawdza się w przypadku budynków o bardzo różnym charakterze i przeznaczeniu. Naszą technologię polecamy szczególnie jako pokrycie dachów magazynów spożywczych, farmaceutycznych, budynków mieszkalnych, hodowlanych, zakładów produkcyjnych, przestrzeni handlowych.

Biały dach – cena

Zdecydowanie warto rozważyć pokrywanie dachu jasnym materiałem lub malowanie ich na biało bez względu na to, czy jesteśmy dopiero na etapie planowania budowy czy mamy do czynienia z już istniejącym budynkiem. Oferta naszej firmy może zainteresować właścicieli i zarządców budynków, którzy szukają sposobu na oszczędności i poprawę warunków korzystania z pomieszczeń. Wśród naszych realizacji znajdują się dachy budynków przemysłowych, domy jedno- i wielorodzinne, ale również dachy pomieszczeń użytkowych. Warto rozważyć pomysł białego dachu na przykład na garażu czy magazynie. Dobra wiadomość dla osób, które chciałyby zastosować naszą technologię, jest taka, że produkowany i wykorzystywany przez nas HYDRONYLON® to materiał umożliwiający renowację już istniejących dachów – bez konieczności usuwania dotychczasowego pokrycia z papy czy blachy.

Białe dachy – profesjonalne realizacje

Zachęcamy do kontaktu i konsultacji z naszymi specjalistami. Oferujemy system do wykonywania pokryć dachowych, wsparcie techniczne dla wykonawcy oraz niezbędny sprzęt. Wspieramy realizację małych i dużych przedsięwzięć, współpracujemy z odbiorcami prywatnymi, firmami oraz zarządcami budynków, w tym osiedli mieszkalnych. Z przyjemnością odpowiemy na pytania o biały dach oraz wskażemy korzyści, jakie niesie za sobą proponowana przez nas technologia.

Polecane wpisy na blogu:

Skip to content