Na czym polega zimny dach i jakie są jego zalety?

 Kategoria Publikacje

Na czym polega zimny dach i jakie są jego zalety? Technologia – chłodny dach – dach zimny

Dach jest częścią budynku, która jest najbardziej narażona na szkodliwe czynniki atmosferyczne. Okazuje się, że nie tylko mróz i zalegający śnieg może być destrukcyjny dla konstrukcji, ale też wysoka temperatura. Latem pokrycie dachowe nagrzewa się nawet do 85°C, co ma ogromne znaczenie dla jej trwałości. Na szczęście istnieją rozwiązania, które mogą zmniejszyć temperaturę nagrzewania się dachu, dzięki czemu minimalizujemy powstawanie miejskich wysp ciepła i dbamy o żywotność konstrukcji.

Czym są zimne dachy?

Tzw. zimny dach to określenie odnoszące się do materiałów, z których wykonano pokrycie dachowe. Celem jest zapewnienie efektywności termicznej budynku za sprawą zmniejszenia temperatury powierzchni dachu.

Dach zimny – izolacja – pokrycia dachowe

Dobrze zaplanowana konstrukcja może odbijać znaczną część padających promieni słonecznych, dzięki czemu oddaje energię z powrotem do atmosfery. Sprawia to, że tylko niewielka część promieniowania absorbowana jest jako energia cieplna.

Decydując się na zimny dach, możemy zminimalizować nagrzewanie się wnętrza budynku, zwiększając tym samym komfort cieplny ludzi. Dodatkowo niższa temperatura ma przełożenie na żywotność powłoki i brak konieczności częstych renowacji. Rozwiązanie pozwala też na ograniczenie efektu cieplarnianego, przez co jest rozwiązaniem bardziej ekologicznym niż tradycyjne konstrukcje.

Zimne dachy, a tradycyjne – porównanie powierzchni dachu

W celu wyjaśnienia pojęcia zimnych dachów warto porównać je do tradycyjnych konstrukcji.

Dotychczasowe dachy charakteryzują się tym, że łatwo absorbują energię dostarczaną przez promienie słoneczne. Są więc podatne na warunki atmosferyczne i z łatwością przekazują całe ciepło do wnętrza domu. Proces ten sprawia, że temperatura pomieszczeń w upalne dni stale rośnie, zwiększając tym samym koszty klimatyzacji.

Jednak ma to odniesienie nie tylko do ciepłych pór roku, ale także zimy. Tradycyjny dach absorbuje ujemne temperatury, przez co możemy mieć trudność z utrzymaniem komfortu cieplnego. Ogrzewanie budynku jest wówczas mniej efektywne i pochłania znaczną część domowego budżetu.

Technologia zimnego dachu – płynne membrany

Zimne dachy wyróżniają się specjalną powłoką, która odbija promienie słoneczne i ogranicza tym samym przenikanie ciepła lub zimna do wnętrza domu, w zależności od pory roku.

Zimne dachy – najważniejsze zalety – trwałość pokrycia dachowego – chłodny dach

Najważniejsze zalety zimnego dachu, to:

  • Efektywność energetyczna – taka konstrukcja dba o odbijanie promieni słonecznych, co zmniejsza absorbowanie ciepła przez budynek. Prowadzi to mniejszego zapotrzebowania na klimatyzację w ciepłych miesiącach, co z kolei obniża zużycie energii.
  • Komfort cieplny – osoby, które zdecydowały się na tego rodzaju pokrycia dachowe, odczuwają znaczącą różnicę w ciepłych miesiącach roku poprzez niższą temperaturę wewnątrz budynku.
  • Ochrona dachu – poprzez zmniejszenie absorpcji ciepła, zimne dachy mogą pomóc przedłużyć żywotność materiałów dachowych, chroniąc je przed przegrzewaniem i potencjalnymi uszkodzeniami.
  • Zmniejszenie efektu „wyspy ciepła” – celem zimnego dachu jest odbijanie promieni słonecznych, co pomaga zredukować lokalne temperatury powietrza w… całym mieście. Tzw. wyspy ciepła to zjawisko, w którym zwiększa się temperatura w całej aglomeracji miejskiej. Im więcej zimnych dachów, tym mniej odczuwamy skutki upałów w gorące dni.
  • Elastyczność konstrukcyjna – zimny dach może być stosowany w różnych typach konstrukcji. Dotyczy to zarówno nowych budynków, jak i nieco starszych.
  • Ograniczenie emisji CO2 – dzięki wykorzystaniu zimnego dachu możemy zmniejszyć zużycie energii na klimatyzację. To rozwiązanie przyczynia się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla, co jest korzystne dla środowiska.

Pamiętaj jednak, że wybór typu dachu powinien zawsze uwzględniać indywidualne wymagania i specyfikację budynku, a także warunki atmosferyczne i środowiskowe panujące na danym obszarze.

Jak wygląda konstrukcja zimnego dachu? Powłoka dachowa

Jeśli chcesz zadbać o niską temperaturę powierzchni dachu, możesz to zrobić na dwa sposoby. Mogą być to farby, które odbijają promieniowanie słoneczne lub termorefleksyjne powłoki dachowe. Wyjaśnimy teraz zasadę działania każdego z tych rozwiązań i przedstawimy ich charakterystykę.

Celem farby odbijającej promieniowanie słoneczne jest tworzenie tzw. zimnych powłok. Chociaż w Polsce stosuje się ją od niedawna, to mieszkańcom Stanów Zjednoczonych, Australii i Kanady jest znana od ponad 20 lat.

Farbę można zaliczyć do strategii łagodnego przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatycznym. Efekt zimnego dachu jest to możliwy za sprawą zastąpienia tradycyjnego pigmentu substancją, która charakteryzuje się wysoką wartością współczynnika odbicia słonecznego. Farby te mają wiele korzystnych właściwości, w tym odporność na promieniowanie UV, zamarzanie/odmarzanie i zmiany temperatury.

Z kolei powłoki refleksyjne to nowoczesne i przyjazne środowisku rozwiązanie, które również daje mnóstwo korzyści. Wystarczy nałożyć ją na istniejący dach, aby skutecznie zmniejszyć stopień nagrzewania się powierzchni pokrycia oraz zmniejszyć temperaturę pomieszczeń. Rozwiązanie PROOF – TECH, czyli HYDRONYLON QRL ONE może przyczynić się do obniżenia temperatury wewnątrz budynku nawet o 10°C! Najważniejsze zalety to:

  • wydłużenie żywotności pokrycia dachowego,
  • zmniejszenie wydatków na klimatyzację,
  • ograniczenie efektu cieplarnianego,
  • brak konieczności zrywania pokrycia dachowego.

Charakterystyka i zalety zimnego dachu – klimatyzacja – wentylacja – dach refleksyjny – podsumowanie

Zimne dachy to nowoczesne i skuteczne rozwiązanie w celu obniżenia temperatury wewnątrz budynków i wydłużenia żywotności dachu. Zastosowanie tej opcji pozwala też na zmniejszenie wydatków za prąd i przyczynienie się do odpowiedzialnego rozwoju na rzecz środowiska.

Dzięki zimnym dachom do wnętrza domu przedostaje się zarówno mniej ciepła, jak i zimna. W związku z tym latem możemy oszczędzić na klimatyzacji, natomiast zimą na ogrzewaniu. Jak pokazują badania wykonane w Kalifornii, oszczędności sięgają nawet 52%.

Ważne linki
Skip to content