Czy warto uszczelniać membrany dachowe?
Nie da się ukryć, że pokrycie dachowe należy do newralgicznych punktów. To właśnie w dużej mierze od jego szczelności zależy bilans energetyczny całego budynku. Kluczowe jest stosowanie wysokiej jakości folii i membran dachowych. To jednak nie będzie wystarczające. Dodatkowo niezbędne jest zastosowanie profesjonalnych taśm do reperacji i sklejania. Dzięki nim pokrycie będzie tworzyło jedną spójną całość. Musimy mieć świadomość, że nawet najlepsze jakościowo materiały nie zagwarantują nam, że wnętrze dachu będzie odpowiednio chronione przed wilgocią czy utratą ciepła. Wystarczy jeden błąd na etapie montażu pokrycia, aby konstrukcja nie była szczelna. Musimy zadbać o naprawę drobnych uszkodzeń, które powstają w trakcie montażu czy transportu. Pomocne będą również wspomniane wyżej taśmy do łączenia membran i folii. Czy warto uszczelniać membrany dachowe? Wyjaśniamy!
Spis treści:
- Dlaczego uszczelnianie membran jest ważne?
- Uszczelnianie membran za pomocą taśm
- Dobra taśma uszczelniająca, czyli jaka?
-
Klejenie membrany dachowej – czy warto?
Z wpisu dowiesz się, czy warto uszczelniać membrany dachowe, jak wygląda uszczelnianie membran i folii za pomocą taśm oraz czym powinna się charakteryzować wysokiej jakości taśma do uszczelniania.
Dlaczego uszczelnianie membran jest ważne?
Pokrycia dachowe same z siebie nie chronią wnętrza dachu przed wilgocią czy stratami ciepła. Jako ochronę wybiera się membrany i folie dachowe. Ich działanie nie będzie jednak stuprocentowo efektywne w przypadku, gdy na etapie tworzenia pokrycia dachowego nie zadbamy o ich właściwe połączenie. Membrany oraz folie dachowe odpowiadają za uszczelnienie połączeń na zakładach i łączeniach z murem. Dzięki temu skutecznie przeciwdziałają gromadzeniu się kondensatu w więźbie oraz warstwie izolacji termicznej. Silne wiatry czy intensywne opady deszczu oraz śniegu nie będą zatem niebezpieczeństwem.
Warto wiedzieć, że wszystkie punkty połączeń membran oraz folii dachowej bezpośrednio przekładają się na trwałość i bezpieczeństwo użytkowania dachu, a także na bilans energetyczny całego budynku. Prawidłowe ich uszczelnienie to gwarancja zaoszczędzenia nawet do 9% ciepła rocznie. Dzięki temu na przestrzeni lat nie narażamy się na gigantyczne koszty związane z ogrzewaniem domu. Jak widać, odpowiednie uszczelnienie dachu to konieczność.
Uszczelnianie membran za pomocą taśm
Jak w takim razie uszczelnić membrany i folie dachowe? Polecanym rozwiązaniem są specjalistyczne taśmy uszczelniające. To właśnie one są wybierane przez fachowców. Tego typu uszczelniacze umożliwiają stworzenie dobrze zaizolowanego pokrycia. Co więcej, są one łatwe w stosowaniu. Pokrycie będzie odporne na działanie wilgoci czy zmiennych warunków atmosferycznych. Taśmy uszczelniające umożliwiają również trwałe łączenie i uszczelnienie membran i folii dachowych, dokonywanie ich reparacji, o ile zachodzi taka potrzeba. Taśmy te można także wykorzystać do mocowania ich bezpośrednio do elementów konstrukcyjnych budynku. Należy również dodać, że zastosowanie taśm uszczelniających jest wygodne, dlatego każdy fachowiec poradzi sobie z tym wyzwaniem. Nie ma także problemu z odpowiednim dopasowaniem rodzaju taśmy do konkretnych zadań.
Dobra taśma uszczelniająca, czyli jaka?
Pozostaje jeszcze kwestia, jakie cechy powinna mieć dobra taśma uszczelniająca. Wiemy, że każda taśma do membran i folii dachowych wyróżnia się dobrym stopniem przyczepności. Jednak to nie wszystko. Aby dokonać prawidłowego wyboru, należy uwzględnić także inne aspekty, które cechują produkt wysokiej jakości. Taśma nie może obniżać funkcji paroprzepuszczalnych mimo wysokiej siły klejenia. Profesjonalne taśmy powinny posiadać także podobne parametry fizyko-chemiczne co folia lub membrana dachowa, z którą będziemy je łączyć. Sprawdźmy, czy jest też odporna na działanie zmiennych temperatur, promieniowanie UV oraz inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Przy tym nie może ulegać korozji, rozpadowi. Taśma uszczelniająca powinna być odporna na procesy starzenia. Jeśli spełnia te warunki, warto się na nią zdecydować. Jeśli jednak pokryliśmy dach membraną Hydronylon, nie musimy obawiać się o konserwację, ponieważ ze względu na jej początkowo płynną konsystencję, powłoka nie posiada łączeń ani newralgicznych miejsc. Przed przystąpieniem do prac zawsze zaleca się konsultację z profesjonalistą.
Klejenie membrany dachowej – czy warto?
Na początku musimy zaznaczyć, że jeśli chodzi o klejenie membrany dachowej, to jest to dość ważna, ale i kłopotliwa kwestia. Jeżeli nie posiadamy paska klejącego, to powinniśmy użyć dedykowanej taśmy do membran, która poradzi sobie z takim problemem. Czy w ogóle klejenie membrany dachowej, a co za tym idzie, uszczelnianie, jest warte uwagi? Zdecydowanie tak, ponieważ od szczelności dachu zależy bilans energetyczny całego budynku. Przy pomocy profesjonalnych taśm oraz wysokiej jakości folii, można sobie poradzić.
Membrana dachowa – jaka membrana uszczelniająca?
Budowa domu to bardzo poważne zobowiązanie, które wymaga nie tylko wyłożenia dużej ilości pieniędzy, ale również koniecznością jest dobranie odpowiednich materiałów, które zagwarantują długie lata spokojnego mieszkania. Nic więc dziwnego, że wśród pytań o dach pojawia się membrana dachowa. Jaka będzie najlepsza? Dobrej jakości membrana uszczelniająca musi być odporna na negatywne działanie wody. Koniecznością często jest klasa wodoszczelności W1. Dzieje się tak, ponieważ membrana musi chronić przed wilgocią termoizolację.
Membrana dachowa – jaka najlepsza?
Dla każdego z nas budowa domu to ogromne marzenie, ale również poważne zobowiązanie. Nigdy nie wiemy, jaka informacja nas zaskoczy, a jeśli nie jesteśmy po odpowiednim kierunku, nie będziemy również wiedzieć wielu rzeczy odnośnie materiałów czy ich wykorzystania. Wybór pozostawiamy więc fachowcom, nic więc dziwnego, że to oni podejmują decyzję, kiedy do wyboru jest chociażby membrana dachowa. Jaka najlepsza? Z pewnością powinniśmy stawiać na dobrej jakości produkt, ponieważ ona będzie odpowiadać za ochronę przeciwwilgociową dachu. Teraz znasz odpowiedź na pytanie membrana dachowa jaka najlepsza.
Polecane wpisy na blogu: