Czym umyć dach z blachodachówki?

 Kategoria Publikacje

Blachodachówka należy do jednego z najpopularniejszych pokryć dachowych. Aby jednak spełniła swoją rolę i cieszyła nas długoletnią żywotnością, trzeba odpowiednio o nią zadbać. Prawidłowe mycie jest jednym z niezbędnych elementów. Fachowcy podkreślają, że dach jest stale narażony na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. To dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie. Jak robić to prawidłowo?

Spis treści:

 

  • Prawidłowe czyszczenie oraz mycie dachu z blachodachówki
  • Czym czyścić dach z blachodachówki?

 

Z wpisu dowiesz się, jak powinno przebiegać odpowiednie mycie dachu z blachodachówki oraz czym czyścić to pokrycie dachowe.

Prawidłowe czyszczenie oraz mycie dachu z blachodachówki

 

Pokrycie dachowe z blachodachówki wbrew pozorom wcale nie wiąże się ze skomplikowanymi pracami konserwatorskimi. Najważniejszą kwestią jest odpowiedni montaż oraz wybór dobrego jakościowo materiału. Duży wpływ na samą trwałość powłoki mają także wcześniejsze warunki składowania blachodachówki. Cykliczne sprawdzanie stanu dachu pozwoli na zapewnienie prawidłowej ochrony domu. Naprawiamy drobne usterki, myjemy oraz regularnie czyścimy połać. 

 

Dach jest narażony na opady atmosferyczne, promienie UV, zalegające resztki śniegu. Pokrycie musi również wytrzymać działanie środków chemicznych, dymów czy popiołów. Jeśli przez długi czas nie czyścimy połaci lub znajduje się ona w sąsiedztwie wysokich drzew, możemy spodziewać się rozwoju mchów, glonów czy porostów. 

Czym czyścić dach z blachodachówki?

 Jeśli zabrudzenia utrzymują się na dachu przez dłuższy czas, należy je usunąć przy pomocy odpowiednich środków czyszczących. Najczęściej wystarczy cały dach umyć wodą pod ciśnieniem, a trudniejsze zabrudzenia usuwać miękką szczotką i detergentem przeznaczonym do powierzchni powlekanych. Unikamy szorowania twardymi szczotkami.

 

Wiele osób decyduje się również na mycie dachu jesienią, wykorzystując w tym celu szampon samochodowy oraz wosk. Zabronione są agresywne preparaty, które uszkadzają powłokę blachodachówki i powodują zmianę koloru. Trudniejsze prace, renowację dachu, pozostawmy specjalistom.

Ważne linki
Skip to content