Remont dachu z papy. Jak szybkość pogodzić z precyzją i trwałością.

 In Publikacje

Renowacja dachu wykonanego z papy bywa – niestety – lekceważona, co przekłada się na późniejszą jakość zadaszenia. Decydując się na remont należy zwrócić uwagę nie tylko na samo uszczelnienie dachu, ale i prawidłową kolejność poszczególnych prac.

Remont dachu z papy jest często niezbędny nawet po kilku latach jej użytkowania. Choć starsze budynki bywają pod tym względem nieodnawiane znacznie dłużej – ostatecznie kończy się to dużymi uszczerbkami w powierzchni dachowej. Efekt to nieszczelności i często znacznie wyższe koszty niż w przypadku natychmiastowej renowacji. W przypadku dachu z papy szczególnie warto przyjąć bowiem maksymę, że lepiej problemom zapobiegać niż je później leczyć. Podobnie jest w przypadku modernizacji: lepiej jest o nią zadbać wcześniej niż zbyt późno.

naprawa dachu z papy - obróbka dachu z papy

Jak przebiega naprawa dachu z papy

Sporym wyzwaniem w przypadku remontu dachu z papy bywa rozbiórka poszczególnych elementów – pokrycia w pasach okapowych czy regulacji spadków połaci, a także miejscach uszkodzeń. Modernizacja wielu budynków wiąże się również z rozbiórką obróbek blacharskich z blach ocynkowanych, rynien, rur spustowych czy instalacji odgromowej. Niemniej istotna jest kolejność prac związanych z wykonaniem podłoża pod pokrycia z papy. Kluczowe jest skrupulatne oczyszczenie powierzchni, pozbycie się charakterystycznych pęcherzy czy ewentualne przycięcie nierówności. Typowa modernizacja dachu wymagać może również podklejenia krawędzi dotychczasowego pokrycia – szczególnie odstających elementów starszej papy. Warto zadbać o jakość impregnacji. Podłoże – w takim przypadku – jest chronione specjalną emulsją asfaltową.

Oprócz samych prac związanych z nałożeniem papy, remont dachu wymaga często także dodatkowych aktywności – obróbek blacharskich, wykonania zbiorników zlewowo-odpływowych czy chociażby prac malarskich mających na celu konserwację antykorozyjną.

Co powinno być impulsem do renowacji dachu z papy?

Naprawa dachu krytego papą jest niezbędna przede wszystkim wtedy, gdy na powierzchni zauważalne są pęknięcia oraz pęcherze. Można decydować się oczywiście na naprawy bieżące, jednak naklejanie kolejnych kawałków papy zaburza estetykę zadaszenia i nie zapewni takiej skuteczności, jak bardziej nowoczesne technologie modernizacyjne. Należy też pamiętać o tym, że jeśli pokrycie dachu składa się już z kilku warstw nakładanej kolejno papy, następne wymagają już zdjęcia poprzednich – a więc i kosztownej utylizacji.

Jeśli na zadaszeniu zauważalne są mankamenty – wspomniane pęcherze czy wyraźnie zarysowane pęknięcia z tendencją do tworzenia całej siatki rozszczelnień – naprawa dachu z papy musi nastąpić jak najszybciej. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nawet posiadając pokrycie dobrej jakości, warto wykonać konserwację zabezpieczającą.

Alternatywa dla standardowych rozwiązań

naprawy dachu - renowacja dachu z papy. Sposoby naprawa dachu z papy

Renowacja dachu z papy – etapy naprawy dachu

Naprawa dachu – ze względu na ogrom prac technicznych związanych z nakładaniem papy, jej ewentualną utylizacją oraz dodatkowymi czynnościami – bywa traktowana jako swoiste zło konieczne. To błędne założenie; remont zadaszenia nie musi bowiem wiązać się ze skomplikowanym zakresem działań. Umożliwia to HYDRONYLON® – płynna membrana, tworząc bezspoinową powłokę na zadaszeniu. Ta metoda renowacji okazuje się być korzystniejszym rozwiązaniem szczególnie w zakresie jakości i szybkości realizacji.

Specyfika papy sprawia bowiem, że świetnie sprawdzi się ona – nawet mimo słabszej jakości materiałów lub spękania na skutek promieni słonecznych – jako podkład pod nową warstwę ochronną. Dzięki temu materiał przygotowany na bazie wodnych żywic polimerowych może być wykorzystany zarówno do renowacji istniejącego pokrycia dachowego jak i wykonania nowego, w przypadku stawianych od podstaw budynków. Należy również podkreślić, że HYDRONYLON® nie wymaga utylizacji istniejącej papy.

Jak przyspieszyć czas remontu dachu

Modernizacja zadaszenia z papy bywa – w zależności od powierzchni – bardzo czasochłonna. Gdy niezbędne jest usunięcie starego pokrycia i izolacji, remont może się znacząco przedłużyć. W przypadku płynnej masy, która tworzy bezspoinową, elastyczną i odporną powłokę renowacja jest znacznie szybsza. Pokrycie podłoża z papy możliwe jest w zaledwie dwa dni. Czas schnięcia HYDRONYLON®-u to – przy założeniu temperatury 22 stopni Celsjusza i wilgotności powietrza na poziomie 50 proc. – mniej niż dwie godziny. Biorąc pod uwagę zalecenia minimum dwóch warstw na dachu oraz 12-godzinnej przerwy pomiędzy nakładaniem, dwa dni pracy w pełni powinny wystarczyć do zabezpieczenia standardowej powierzchni.

Przeczytaj również inne wpisy na naszym blogu:

Może zainteresuje Cię również:

Nasza oferta obejmuje również:

Skip to content