Papa na dach płaski – kiedy się na nią zdecydować?

 In Publikacje

To, czy zdecydujemy się na papę na dach płaski, będzie zależne głównie od systemu, w jakim chcemy wykonać pokrycie dachowe oraz od podłoża, na które zamierzamy kłaść papę. Coraz więcej osób decyduje się na domy z płaskim dachem. Nie możemy zapominać o dodatkowych parametrach, m.in. elastyczności papy przy danej temperaturze, jej rozciągliwości, rodzaju wkładki, długości gwarancji czy warunków montażu. Każdy z tych czynników przekłada się później na trwałość pokrycia dachowego. 

Spis treści:

  • Z czego zbudowana jest papa na dach?
  • Jaką papę na dach płaski wybrać?
  • Czy papy termozgrzewalne to dobry wybór?
  • Cena papy na dach

Z wpisu dowiesz się, kiedy papa na dach płaski jest dobrym wyborem, jaki typ papy wybrać oraz z jakim kosztem się to wiąże. 

Z czego zbudowana jest papa na dach?

Papa dachowa jest zbudowana z kilku warstw. Pierwszą z nich jest posypka, czyli piasek lub łupek mineralny. Kolejna warstwa to oksydowany bądź modyfikowany asfalt. Następnie mamy osnowę: tekturę, welon szklany, włókninę poliestrową, tkaninę szklaną i ponownie asfalt. Ostatnią warstwą jest warstwa antyadhezyjna w postaci folii lub posypki piaskowej. 

Papa na dach występuje także w kilku rodzajach. Ze względu na rodzaj asfaltu można podzielić papy na: papy oksydowane, papy modyfikowane elastomerem SBS, papy modyfikowane plastomerem APP. Z kolei ze względu na sposób mocowania do podłoża można wyróżnić: papy klejone, papy zgrzewalne niemodyfikowane bądź modyfikowane, papy mocowane mechanicznie niemodyfikowane bądź modyfikowane, papy samoprzylepne modyfikowane. Najprostszy jest podział ze względu na zastosowanie. W takim przypadku wyróżniamy papę podkładową oraz papę wierzchniego krycia.

Jaką papę na dach płaski wybrać?

Aby podjąć właściwą decyzję dotyczącą tego, jaką papę na dach płaski wybrać, trzeba przede wszystkim mieć podstawową wiedzę odnośnie do tego, jak poszczególne warstwy dachu płaskiego ze sobą pracują. Odpowiednie rozwiązanie powinno skutecznie zaizolować dom, a także zminimalizować koszty, które trzeba ponieść w związku z pokryciem dachu płaskiego. Niestety, ale zastosowanie nieodpowiednich materiałów może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia remontu w krótkim czasie. To dlatego musimy dokładnie przemyśleć wybór odpowiedniego systemu jeszcze przed przystąpieniem do prac budowlanych. Wybór konkretnej papy ma znaczenie drugorzędne. 

Czy papy termozgrzewalne to dobry wybór?

Jeśli zdecydujemy się na wybór papy termozgrzewalnej na dach, ułatwia to nieco cały proces. Trzeba jednak odpowiedzieć na pytanie, jaką funkcję ma spełniać dana papa na dachu. Czy ma być ostateczną warstwą, czy jedynie warstwą podkładową. Nawierzchniowa papa termozgrzewalna ma dodatkową posypkę, dzięki której właściwe warstwy izolacyjne są odpowiednio chronione przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Można zdecydować się również na papy oksydowane i papy modyfikowane elastomerem SBS. Ta pierwsza ma mniejszy zakres lepko-sprężystości niż papa SBS. Papy oksydowane mają także mniejszą odporność na UV.

Cena papy na dach

Pozostaje jeszcze pytanie, ile tak właściwie kosztuje papa na dach? Jaka cena jest odpowiednia za tego rodzaju produkt? Nie ma tutaj jednej odpowiedzi. Cena papy idzie w parze z jej parametrami. Z kolei parametry, jakie powinna posiadać papa, są zależne od danego podłoża oraz układu, w którym papa ma pracować. Jeśli zdecydujemy się na konkretny rodzaj papy na dach płaski i stopień modyfikacji, konieczny będzie wybór odpowiednich materiałów. Przy ich wyborze musimy pamiętać, że miarą jakości papy nie będzie jej grubość, ale wypadkowa wszystkich parametrów, które sprawdzą się lub nie sprawdzą na danym dachu w konkretnym układzie hydroizolacyjnym. To, że dana papa sprawdziła się w jakimś przypadku, nie oznacza, że tak samo będzie na innym dachu płaskim. To dlatego poleca się kontakt z fachowcem, który weźmie pod uwagę wszelkie czynniki, uwzględni budżet i dopasuje rozwiązanie skrojone na miarę potrzeb. Wtedy mamy pewność, że papa na dach płaski będzie dobrym wyborem.

Zobacz również inne wpisy na naszym blogu:

Skip to content