Co na dach? Czyli najlepsze pokrycia dachowe

 In Publikacje

Wiele osób staje przed trudnym dylematem – co na dach nowego domu? W zależności od tego, czy dach jest płaski, czy skośny, mamy do wyboru wiele rozwiązań: tradycyjna dachówka, pokrycie bitumiczne, blachodachówka, folia PCV, papa… Wybór jest naprawdę spory, dlatego łatwo się pogubić w natłoku informacji. Z artykułu dowiesz się z czego dach będzie najlepszy dla Ciebie.

Zasada wybierania pokrycia

Zastanawiając się nad tym, co na dach dachówka czy blachodachówka, odpowiedź jest prosta. Przede wszystkim kierujemy się zasadą – jaki dach, takie pokrycie. Pod uwagę bierzemy kształt dachu – czy jest płaski, czy spadzisty, prosty czy skomplikowany – konstrukcję więźby – solidna lub delikatna.

Jeżeli rozważamy to, czy lepiej sprawdzi się np. dachówka ceramiczna, czy blacha trapezowa, a może blachodachówka, warto pamiętać, że na etapie projektowania domu, mamy nieograniczony wybór. Projekt możemy bowiem dopasować do rodzaju materiału. To rozwiązanie ma ogromne zalety, gdyż nie narażamy się na dodatkowe koszty.

Warto pamiętać, że niektóre z materiałów nadają się lepiej na dachy spadziste, inne zaś na płaskie. Jeśli zamierzamy z kolei przeprowadzić remont starego pokrycia bez wzmacniania więźby dachowej, mamy spore ograniczenie dyktowane przez warunki konstrukcyjne.

Pokrycie dachu – jakie wybrać?

Do wyboru mamy m.in. faliste płyty bitumiczne. To sprasowane włókna organiczne, np. celuloza, które są nasączone masą bitumiczną. Tego rodzaju pokrycie jest odporne na promieniowanie UV oraz czynniki atmosferyczne. Płyty układa się na dachach o mało skomplikowanej powierzchni. To dlatego, zastanawiając się, co na dach płaski lub co na dach zamiast papy, faliste płyty bitumiczne będą dobrym wyborem.

Dachówki bitumiczne przypominają tradycyjne płaskie dachówki. Różnicą jest jednak fakt, że są dużo lżejsze, a samo pokrycie łatwiejsze do ułożenia. Inaczej nazywa się je także gontami bitumicznymi. Można je dowolnie przycinać i wyginać, gdyż są miękkie. Te pokrycia dachowe można ułożyć nawet na bardzo skomplikowanych, łamanych dachach. Dachówka bitumiczna jest także bardzo lekka. 1 metr kwadratowy waży od 8 do 15 kilogramów.

Papa na dach

Papą asfaltową najczęściej pokrywa się dachy płaskie. Można ją także wykorzystać jako izolację przeciwwilgociową dachów zielonych. Istnieją papy wierzchniego krycia oraz podkładowe. Osnowa, czyli warstwa środkowa papy, jest pokryta z obydwu stron asfaltem. Pokrycie z papy jest stosunkowo lekkie, 1 metr kwadratowy waży od 4 do 6 kilogramów.

Blacha na dach

Blachy dachowe są bardzo popularnym rozwiązaniem. Można wykorzystać blachy o różnie profilowanej powierzchni, m.in. trapezowe, płaskie, dachówkowe, czyli blachodachówki. Blachy dostępne są w arkuszach bądź taśmach. Najczęściej wybierana jest blacha stalowa ocynkowana, jednak można także zastosować blachę aluminiową, cynkową bądź miedzianą. 1 metr kwadratowy blachy waży od 2 do 15 kg.

Dachówki ceramiczne

Jednym z najstarszych materiałów, który stosuje się do krycia dachów, są dachówki ceramiczne. Nadają się do krycia dachów o skomplikowanych kształtach ze względu na swój niewielki rozmiar. Pokrycie z dachówek jest ciężkie, gdyż 1 metr kwadratowy waży od 47 do 75 kg.

Podbitka dachowa

Podbitka dachowa to inaczej wykończenie okapu dachowego od spodu. Można ją wykonać z różnych materiałów, by zachować estetykę całości. Dostępne są:

  • podsufitka z paneli PCV,
  • panele komorowe,
  • panele pełne,
  • podbitka dachowa wykonana z desek,
  • panele drewnopochodne,
  • podbitka dachowa aluminiowa,
  • panele stalowe.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego warto skonsultować wykonanie podbitki ze specjalistą, który doradzi najlepsze możliwe rozwiązanie.

Co na dach papa czy membrana?

Jak wskazuje nazwa, membrany są wykonane z bardzo lekkich materiałów. Produkuje się je z polipropylenu, poliestru, miękkiego i twardego polietylenu. Stanowią doskonałą alternatywę dla papy. Najczęściej można je kupić w dużych rolkach, które mają szerokość półtora metra, natomiast długość nawet do pięćdziesięciu metrów.

Membrany skutecznie chronią poddasze przed wnikaniem wilgoci. To dlatego stanowią idealny materiał do hydroizolacji. Ich zastosowanie gwarantuje bezpieczeństwo oraz trwałość poddasza. Dodatkowym plusem jest także fakt, że podnoszą komfort jego użytkowania.

Jeśli planujemy wybudowanie domu z poddaszem mieszkalnym, warto właśnie rozważyć zastosowanie membrany dachowej. To także doskonałe rozwiązanie dla inwestorów ceniących sobie nieszkodliwe dla środowiska rozwiązania.

Dodatkowym atutem jest także fakt, że położenie membrany na dachu, który znajduje się dopiero w fazie powstawania, jest stosunkowo proste. Kłopot może pojawić się wtedy, gdy planujemy zamontowanie hydroizolacji na budynku, który jest już gotowy. Ma to miejsce w przypadku, gdy chcemy zaadaptować nieużywane poddasze na pomieszczenia mieszkalne. Nie ma jednak konieczności demontowania dachówek czy innych materiałów, które służą za pokrycie. Membranę można położyć od strony poddasza. Jak widać, membrana jest świetnym zamiennikiem dla papy. Z pewnością warto rozważyć jej zastosowanie.

Z czego dach zbudować? Jakie pokrycie dachu wybrać?

Zastanawiasz się jakie pokrycie dachu wybrać i nie żałować? Do wyboru jest kilka opcji. Bardzo dużo zależy od budżetu, jaki chcesz na to przeznaczyć, ale także od rodzaju domu, w którym chcesz mieszkać. Aby dowiedzieć się jakie pokrycie dachu wybrać, najpierw zapoznaj się w ogóle z dostępnymi rodzajami. Wyróżniamy więc przezroczyste pokrycia dachowe, pokrycia bitumiczne, papy i blachodachówki. Istnieją między nimi znaczące różnice, a jeśli chodzi o cenę, to blachodachówka wypada najkorzystniej. Najczęściej wykorzystuje się papę, głównie przez wzgląd na estetykę, choć powoli ustępuje ona miejsca nowocześniejszym rozwiązaniom.

Jakie pokrycie na dach?

Pokrycie dachu nie jest tak prostą sprawą, jak nam się wydaje. Każdy wybiera materiał pod względem swoich oczekiwań, ale również przez wzgląd na posiadany budżet. Dachówka jest droższym materiałem od blachy, a blachodachówka jest swego rodzaju kompromisem pomiędzy poprzednimi dwiema propozycjami. Warto wiedzieć, że decydując się na konkretny materiał, trzeba odpowiednio przygotować konstrukcję dachu. Jakie pokrycie na dach? To pytanie na pewno spędza sen z powiek niejednemu przyszłemu i obecnemu inwestorowi.

Zobacz również inne wpisy na naszym blogu:

Skip to content