Koszt membrany dachowej a skuteczność izolacji

 In Publikacje

Membrany dachowe to jeden z tych elementów, w przypadku których cena powinna mieć drugorzędne znaczenie. Koszt membrany – nawet jeśli jest wyższy od standardowych rozwiązań – przekłada się na pewność prawidłowego zaizolowania zadaszenia i uniknięcia ryzyka szybkiego remontu.

Oczekiwania wobec materiałów są coraz większe. Choć priorytetowo często traktuje się kwestię ocieplenia dachu, sam wzrost grubości warstwy termoizolacji jest niewystarczający. Jeśli bowiem nie idzie wraz z tym prawidłowa izolacja dachu czy poddasza, dochodzi do zawilgocenia wodą pochodzącą z opadów. Istnieje również ryzyko drugiego źródła – wody powstającej jako para i skraplającej się na poddaszu na miejscach stykowych. Stąd duże znaczenie wszelkich materiałów izolacyjnych, które chronią konstrukcję dachu oraz jego warstwę ocieplającą. To m.in. paroizolacje, folie oraz membrany dachowe.

Zalety membrany wstępnego krycia

Membrany dachowe – określane też jako MWK, czyli membrany wstępnego krycia – mogą zastąpić w tej roli papę. Ich popularność to efekt m.in. łatwości ułożenia. Kładzione bezpośrednio na termoizolacji, mogą prawidłowo okryć wszelkie przestrzenie dylatacyjne i rozszczelnienia znajdujące się na termoizolacji. Duże znaczenie w tym kontekście ma różnorodność membran dachowych. Materiały lekkie, charakteryzujące się niewielką gramaturą – a więc i mniejszą wytrzymałość – zapewniają odpowiednią paroprzepuszczalność. Z kolei membrany grubsze to lepsza trwałość, a co za tym idzie – szersze możliwości zastosowania.

Niezależnie jednak od wybranego typu membrany dachowej, ogromne znaczenie dla ich prawidłowego działania ma umiejętny montaż. Błędy w tym zakresie powodują, że budynek staje się narażony na zawilgocenie szczególnie niebezpieczne dla np. drewnianej konstrukcji zadaszenia. Dlatego ważne jest żeby przed aplikacją poprosić o pomoc profesjonalistów.

Koszt membrany dachowej – czy to się opłaca?

Cena samej membrany uzależniona jest oczywiście od rodzaju zadaszenia, jego przeznaczenia i funkcji. Choć można próbować obniżyć wydatki poprzez redukcję kosztów robocizny – np. poprzez wstępne przygotowanie membran zamiast typowego systemu zakładkowego lub dzięki stosowaniu systemów pasów ukrytego mocowania – trzeba liczyć się z niemałymi wydatkami. Koszt podstawowej – trójwarstwowej o gramaturze 100 g/m2 przeznaczonej do nieciągłych pokryć dachowych i w wymiarze 1,5×0,5 m to minimum 150 zł. Przy dużej powierzchni dachu trzeba się liczyć więc z niemałym kosztem. Pamiętajmy jednak, że to rozwiązanie standardowe – cena membrany dachowej, która jest wzmocniona i charakteryzuje się gramaturą 130 g/m2 sięgać będzie 200 zł. Jeszcze lepszy model, membrana stworzona z myślą o dużych obciążeniach mechanicznych (160g/m2) i wykonana z dwóch warstw włókniny polipropylenowej stabilizowanej na UV zbliżać się będzie do ceny 300 zł.

Wybierając materiał izolacyjny trzeba kierować się jak najlepszymi parametrami. Produkty o wysokiej paroprzepuszczalności i trwałości – a więc wysokiej gramaturze oraz odporności na promienie słoneczne – to relatywnie wysoki koszt.

Alternatywą dla typowych membran dachowych są ich płynne odpowiedniki. To środki poliuretanowe, których polimeryzacja następuje na skutek reakcji z wilgocią w atmosferze. Tworzy się w ten sposób elastyczna i odporna na wszystkie warunki środowiskowe, bezszwowa powłoka. Co ważne – jej parametry odpowiadają charakterystyce, która dotyczy najlepszych membran dachowych na rynku.

HYDRONYLON®, czyli szybkość aplikacji połączona z trwałością

Takim środkiem jest HYDRONYLON®. Stosowany może być jako membrana dachowa, choć doskonale sprawdza się również przy izolacji innych powierzchni narażonych na kontakt z wilgocią czy nasłonecznieniem. Powstanie powłoki ochronnej możliwe jest już na istniejących pokryciach dachowych – to np. podłoża z papy, blachy, podłoży mineralnych, gontu bitumicznego. Tworzony w ten sposób podkład bezpośrednio przekłada się na obniżenie wydatków związanych z modernizacją i uszczelnieniem dachu. Koszt membrany dachowej w płynie jest korzystny nie tylko ze względu na atrakcyjny cennik materiałów, ale i redukcję wydatków na robociznę. Prace związane z aplikacją zestawu HYDRONYLON® prowadzone są przez przeszkolone firmy wykonawcze szybciej niż w przypadku standardowych rozwiązań – ograniczają się bowiem do nałożenia warstwy przeznaczonej do zastygnięcia.

Po oczyszczeniu podłoża i usunięciu dotychczasowych powłok malarskich oraz potencjalnych ognisk korozji, wystarcza wykonanie warstwy podkładowej oraz wierzchniej – przy użyciu narzędzi ręcznych lub agregatu hydrodynamicznego. HYDRONYLON® to membrana, która nie tylko charakteryzuje się szybkością wykonania ale i ma bardzo dobre parametry techniczne co przyczynia się do jej trwałości i szczelności na długie lata.

Zobacz również inne wpisy na naszym blogu:

ile kosztuje dach?

ile kosztuje wymiana dachu dwuspadowego?

Skip to content