Jaki dach w domu?
Bez wątpienia wybór odpowiedniego rodzaju dachu jest jedną z ważniejszych decyzji, którą koniecznie trzeba podjąć już na etapie samego projektu domu. To właśnie od dachu będzie zależeć ostateczny wygląd budynku, a także jego funkcjonalność. Wybór konstrukcji dachu jest także uzależniony od przepisów lokalnych, dlatego nie możemy pozwolić sobie na stuprocentową dowolność. Jaki dach w domu wybrać?
Spis treści:
- Kształt dachu
- Dachy skośne
- Dachy płaskie
Z poradnika dowiesz się jakie wady i zalety mają dachy skośne oraz płaskie, na co zwrócić uwagę przed wyborem odpowiedniego rodzaju dachu.
Kształt dachu
Kształt dachu jest zależny od projektu architektonicznego domu oraz rozplanowania pomieszczeń. Trzeba dobrze przemyśleć kwestię kształtu dachu, gdyż zwykle nie można go zmieniać, gdy dom jest już w trakcie budowy. Musimy również sprawdzić lokalne przepisy dotyczące rodzaju dachu na danym terenie. Przeanalizowanie wymagań prawnych to konieczność.
Dachy skośne
Do najpopularniejszych rozwiązań w Polsce należą dachy skośne. Do wyboru mamy dachy dwuspadowe, czterospadowe, przyczółkowe, kopertowe oraz mansardowe. Dach prosty dwuspadowy należy do tańszych rozwiązań. Składa się z dwóch połaci, które są ze sobą połączone w równoległej do szerokości domu kalenicy. Jakie zalety ma dach dwuspadowy? Możemy zaadaptować poddasze na cele mieszkalne, dzięki czemu zyskujemy dodatkową powierzchnię, prosta konstrukcja pozwala dobudować do bryły budynku wiatę lub garaż. Pokrycie takiego sklepienia jest stosunkowo proste. Niewiele jest także odpadów materiałów.
Jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem, możemy zdecydować się na dach czterospadowy. Wyróżniamy dachy kopertowe, dachy namiotowe. Budynek, który zostanie przykryty dachem czterospadowym, nie posiada ścian szczytowych. To dlatego musimy wstawić lukarny lub okna połaciowe. Poddasze będzie mieć mniejszą powierzchnię.
Dachy płaskie
Dachy płaskie nie są skomplikowane w budowie. To dlatego ich cena jest także bardzo atrakcyjna. Dach płaski ma także inne zalety. Do atutów należą m.in. możliwość zaaranżowania go na taras lub ogród, łatwa dostępność do dachu w porównaniu z dachami skośnymi. To bardzo dobra informacja dla osób, które dysponują niewielką działką. Wcale nie musimy rezygnować wtedy z przebywania na świeżym powietrzu – wystarczy zdecydować się na dach płaski.
Trzeba jednak przyznać, że dachy płaskie nie są rozwiązaniem pozbawionym wad. Zanim zdecydujemy się na ich budowę, trzeba poszukać bardzo dobrej ekipy budowlanej. Na etapie projektowania i wykonywania izolacji możemy napotkać spore trudności, dlatego specjaliści są tutaj niezbędni. Musimy również liczyć się z tym, że mogą wystąpić problemy z odprowadzaniem zanieczyszczeń, wody czy śniegu. Wszystko ze względu na to, że pokrycie jest po prostu płaskie. Istnieją oczywiście systemy dodatkowe, które rozwiązują problem, jednak musimy zaplanować ich zakup we wstępnym budżecie, aby nie narażać się na przykre niespodzianki.
Dach przyczółkowy – konstrukcja
Zastanawia Cię dach przyczółkowy? Konstrukcja takiego dachu zapobiega przenikaniu wody deszczowej pomiędzy ścianę a pokrycie dachu. Jest to struktura, która zapewnia wsparcie, podczas gdy przylegające stoi dla elementu konstrukcyjnego, który działa jako granica między dwoma domami, na przykład, ściana dzielona przez dwa domy. Jeśli stawiasz na dach przyczółkowy, konstrukcja nie powinna przysporzyć Ci kłopotów. Warto jednak zainwestować w porządną ekipę budowlaną, która ma już spore doświadczenie.
Dach przyczółkowy – konstrukcja i cechy charakterystyczne
Współcześnie mamy do czynienia z najróżniejszymi kształtami dachów. Dach przyczółkowy – konstrukcja tego konkretnego zadaszenia jest bardzo charakterystyczna. Wygląda prawie jak dach dwuspadowy, jednak zamiast pełnej ściany szczytowej, mamy tu do czynienia z dość szerokimi okapami oraz ścianami w formie półszczytów. Takie konstrukcje dachowe były i są nadal bardzo popularne na podhalu. Konstrukcja tego dachu prezentuje się bardzo ciekawie i daje fantastyczne efekty, które zaskakują przyjezdnych.
Jak widać, odpowiedź na pytanie – jaki dach w domu? – nie jest jednoznaczna. Warto dopasować odpowiednie rozwiązanie do swoich potrzeb, analizując wszelkie wady i zalety.
Dach przyczółkowy – konstrukcja
Zastanawiasz się czym jest dach przyczółkowy? Konstrukcja tego dachu jest dla Ciebie prawdziwą zagwozdką? Przyczółek to fantastyczne rozwiązanie, jeśli nie chcemy, aby woda wnikała pomiędzy ścianę, a pokrycie dachu. Mamy tutaj swego rodzaju formę półszczytów – ściana szczytowa nie jest wykonana w całości, jest lekko schowana w głębi, natomiast nad ścianami dolnymi znajdują się specjalne okapy. Tego typu dachy są bardzo charakterystyczne dla Podhala i innych regionów naszego kraju. Nie są wcale trudne do wykonania, jednak warto powołać się na ekipę budowlaną.
Polecane artykuły na blogu: