Jaki dach jest tańszy?
Bardzo często, zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego dachu, bierzemy pod uwagę różnice w kosztach budowy. Nie da się ukryć, że budżet jest elementem, który ma znaczenie. Jaki dach jest tańszy? Czy da się znaleźć kompromis? Wyjaśniamy.
Spis treści:
- Dach płaski czy stromy?
- Koszty budowy domu z dachem płaskim i stromym
Z wpisu dowiesz się, który dach jest tańszy w budowie – płaski czy stromy. Podpowiadamy także jakie są zalety i wady obu rozwiązań.
Dach płaski czy stromy?
Bardzo często płaskie dachy są kojarzone z nowoczesnymi domami. Jeszcze do niedawna związane były z formą domu, która była narzucana w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Niektórzy nadal trzymają się stereotypu z ubiegłych dekad, przez co dachy płaskie nie są w pełni doceniane. Znacznie częściej decydujemy się na dom ze spadzistym dachem. Jakie wady i zalety mają oba te rozwiązania?
Dachy płaskie mają wiele atutów. Do najważniejszych można zaliczyć: pomieszczenia o jednakowej wysokości, powierzchnia dachu może być dowolnie wykorzystana, domy z płaskim dachem są bardziej energooszczędne. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Musimy zadbać o skuteczne odprowadzanie wody, systematyczne odśnieżanie i usuwanie zanieczyszczeń.
Dachy strome mają zróżnicowane formy. To dlatego łatwiej jest kształtować styl domu. Powstaje także poddasze, które można wykorzystać do celów mieszkalnych. Nie ma problemu z odśnieżaniem czy odprowadzaniem wody. Minusem są jednak pomieszczenia ze skosami, mniejsza energooszczędność, konieczność zadbania o dodatkowe akcesoria.
Koszty budowy domu z dachem płaskim i stromym
Warto przejść do kolejnej istotnej kwestii dotyczącej tego, jaki dach jest tańszy – stromy czy płaski? Jednogłośnie można powiedzieć, że dach płaski jest tańszy. Na jego budowę musimy przeznaczyć nawet o 20% mniejszą kwotę w porównaniu z dachem stromym. Ma to związek z faktem, że dachy płaskie mają po prostu mniejszą powierzchnię. W przypadku dachów stromych wiele będzie zależeć od rodzaju pokrycia oraz stopnia ich skomplikowania.
Najlepiej jednak zobrazować koszty na przykładzie, aby zrozumieć, gdzie możemy zaoszczędzić. Przypuśćmy, że w planach mamy budowę domu dwukondygnacyjnego, którego powierzchnia całkowita wynosi 200 metrów kwadratowych, czyli powierzchnia zabudowy – 100 metrów kwadratowych. Dom nie posiada garażu, poddasza użytkowego. Jak prezentują się koszty dla różnych typów dachów: płaskiego z wykończeniem bitumicznym i dwuspadowego o nachyleniu 25, 45 i 51 stopni pokrytego dachówką ceramiczną lub papą wysokiej jakości?
Koszt budowy całego domu wraz z dachem:
- dach płaski kryty papą – ok. 415 000 zł
- dach dwuspadowy o nachyleniu 25 stopni kryty papą – ok. 455 000 zł
- dach dwuspadowy o nachyleniu 25 stopni kryty dachówką – ok. 465 000 zł
- dach dwuspadowy o nachyleniu 45 stopni kryty papą – ok. 470 000 zł
- dach dwuspadowy o nachyleniu 55 stopni kryty dachówką – ok. 485 000 zł
- dach dwuspadowy o nachyleniu 51 stopni kryty papą – ok. 480 000 zł
- dach dwuspadowy o nachyleniu 51 stopni kryty dachówką – ok. 490 000 zł.