Jaka dachówka jest najlepsza?

 Kategoria Publikacje

Dachówka jest jednym z najstarszych materiałów przeznaczonych do krycia dachu. Dachówki przede wszystkim wyróżniają się estetyką, a także trwałością. To dlatego cieszą się zainteresowaniem po dziś dzień. Jeśli wiemy, że decydujemy się na dachówkę, pozostaje jeszcze jedna kwestia – jaka dachówka jest najlepsza – betonowa czy ceramiczna? Przedstawiamy najważniejsze różnice.

Spis treści:

  • Różnice między dachówką betonową a ceramiczną
  • Wygląd dachówki
  • Co jest tańsze: dachówka betonowa czy ceramiczna?

Z wpisu dowiesz się, czym się różnią dachówki betonowe i ceramiczne, a także które rozwiązanie jest tańsze i bardziej estetyczne.

Różnice między dachówką betonową a ceramiczną

Od niepamiętnych czasów trwa spór pomiędzy zwolennikami dachówek ceramicznych a miłośnikami dachówek betonowych. Pora go zakończyć, bowiem nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która dachówka jest najlepsza. Możemy jednak przyjrzeć się poszczególnym parametrom, co pozwoli nam na podjęcie decyzji odnośnie do tego, czym pokryjemy dach. Najważniejszym kryterium jest żywotność. W obu przypadkach jest praktycznie identyczna. Podobne są także takie parametry jak nasiąkliwość czy wodoodporność. Gdzie zatem dostrzegamy różnice?

Dachówki betonowe i ceramiczne różnią się w zasadzie szczegółami. Glina umożliwia wykonanie drobnych elementów, dlatego widzimy różnie uformowane zamki boczne i górne, a także rozmaite użebrowanie. Dachówki betonowe nie posiadają górnych zamków. Mają jednak większą tolerancję nasuwu jednej na drugą, dlatego mogą niwelować niedoskonałości konstrukcji więźby. Dachówki ceramiczne wymagają większej precyzji od dekarza.

Wygląd dachówki

Największe różnice możemy dostrzec w wyglądzie dachówek betonowych i ceramicznych. W obu kategoriach znajdziemy zarówno dachówki płaskie, jak i profilowane. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że beton jest bardziej porowaty niż wypalona glina. Obecnie mamy jednak do wyboru dachówki betonowe, które są gładkie, odporne na warunki atmosferyczne, a jednocześnie wysoce estetyczne. Niektórym chropowata struktura betonu mogłaby przeszkadzać, jednak powoli i tutaj różnice się zacierają.

Co jest tańsze: dachówka betonowa czy ceramiczna?

Pozostaje jeszcze kwestia kosztów. Beton jest tańszy niż ceramika, co ma związek z procesem produkcji. Dachówki ceramiczne wypala się w temperaturze ponad 1000 stopni Celsjusza, z kolei dachówki betonowe dojrzewają w komorach w temperaturze do 60 stopni Celsjusza. W drugim przypadku fabryka musi zużyć znacznie mniej energii.

Ważne jest, aby do wyboru odpowiednich dachówek podejść świadomie. Zastanówmy się, czy chcemy, aby dach błyszczał, czy wolimy matową powierzchnię. Być może chcemy też mieć dachy w konkretnym kolorze. Sprawdźmy również właściwości danych dachówek. Zobaczmy, czy chronią przed nagrzewaniem się poddasza. W tym przypadku to właśnie detale mogą zaważyć na naszym wyborze. To dlatego przeanalizujmy każdą kwestię, a następnie dokonajmy najbardziej rozsądnego wyboru, który zapewni nam wymarzony dach na lata.

Skip to content