Jak zrobić remont dachu?

 In Publikacje

Do remontu dachu należy się odpowiednio przygotować. Bardzo ważne jest to, aby przestrzegać ustalonych zasad podczas prac, dzięki czemu prace remontowe przebiegną znacznie sprawniej. Zanim położymy nową dachówkę, konieczne jest sprawdzenie stanu więźby, poszycia oraz ocieplenie dachu. Najlepiej jest zlecić przeprowadzenie ekspertyzy. Pozwoli nam ona dowiedzieć się, co wymaga wymiany, a co można naprawić. 

Spis treści:

  • Naprawa więźby dachowej
  • Jak zrobić remont dachu – istotne kwestie

Z poradnika dowiesz się, jak przeprowadzić naprawę więźby dachowej oraz kiedy zdecydować się na remont dachu. 

Naprawa więźby dachowej

Konstruktor, który będzie oceniał więźbę dachową, może doradzić nam kilka możliwości, jeśli chodzi o jej naprawę. Pierwszym rozwiązaniem jest wzmacnianie więźby, czyli zastosowanie dodatkowych podpór krokwi i jętek. Można także dołożyć nowe krokwie. Nie da się ukryć, że to dość skomplikowane zabiegi, dlatego mogą być wykonywane wyłącznie przez specjalistę zgodnie z przygotowanym wcześniej projektem. Prostszym rozwiązaniem jest wzmocnienie krokwi przez spięcie ich z dwóch stron deskami lub usztywnienie połaci taśmami stalowymi – ściągami. 

Innym sposobem naprawy jest odgrzybianie drewna. Grzyb domowy może znacząco uszkodzić więźbę dachową. Usunięciem grzyba również zajmują się specjaliści. Każdy zainfekowany element lub taki, który sąsiadował z zniszczonym elementem, musi zostać usunięty. Resztę więźby trzeba bardzo starannie zaimpregnować odpowiednim środkiem grzybobójczym. W przypadku, gdy więźbę dachową zaatakowały szkodniki, wymieniamy zniszczone fragmenty, a pozostałe części poddajemy odrobaczaniu. 

Zdarza się jednak, że naprawa jest nieopłacalna. W takim wypadku pozostaje nam wymiana więźby na nową. Dzieje się tak w przypadku, gdy zagrzybienie przekracza 20% więźby lub w znacznym stopniu więźba jest opanowana przez larwy owadów. Innym przykładem, gdy konieczna będzie wymiana więźby, jest ten, gdy pęknięcia czy inne usterki obejmują 50% całości. 

Jak zrobić remont dachu – istotne kwestie

Istnieje kilka istotnych kwestii, o których trzeba pamiętać, decydując się na remont dachu. Dzięki dokonaniu dokładnych pomiarów, obejrzeniu więźby, poszycia, izolacji, możliwe będzie wyliczenie niezbędnej ilości materiału, który będzie konieczny do remontu. Warto zamówić kontener bądź ciężarówkę do wywiezienia starego pokrycia, co nie zawsze jest łatwe. Coraz mniej firm zajmujących się odpadami zgadza się na wywóz papy. Dodatkowo trzeba zabezpieczyć teren wokół samego domu przed zniszczeniami, które mogą powstać podczas remontu. 

Renowacja musi być przeprowadzona przez specjalistów. To oni usuną pokrycie, sprawdzą stan izolacji, odpowiednio wypoziomują krzywe połacie bądź wymienią sam materiał hydroizolacyjny. Fachowcy zadbają także o nowe rynny, obróbki blacharskie okapu i haki rynnowe. To wszystko jest niezbędne przed wymianą pokrycia dachowego

Trzeba pamiętać dodatkowo o osłonięciu drewnianej konstrukcji dachu, którą trudno wysuszyć. W tym celu przyda się foliowa plandeka do osłonięcia więźby przed opadami. 

Przeczytaj również inne wpisy na naszym blogu:

Skip to content