Jak zrobić podbitkę dachową?
Jeśli mamy nieskomplikowany dach, samodzielne wykonanie podbitki nie powinno sprawiać ogromnych trudności. Warto jednak zaznaczyć, że w razie jakichkolwiek wątpliwości, należy powierzyć sprawę specjalistom. W jaki sposób montować podbitkę i jakich materiałów użyć?
Spis treści:
- Z czego wykonać podbitkę dachową?
- Prawidłowy montaż podbitki
Z wpisu dowiesz się, z czego wykonuje się podbitkę dachową oraz jak ją odpowiednio zamontować.
Z czego wykonać podbitkę dachową?
Podbitka dachowa najczęściej jest wykonywana ze specjalnych paneli PCV. Są one dostępne w kilku kolorach do wyboru, a także mogą mieć fakturę drewna. To profilowane elementy jednowarstwowe pełne bądź perforowane. Ze względu na otwory w panelach perforowanych, wentylacja przestrzeni pod pokryciem dachowym jest ułatwiona.
Z czego podbitka
Zastanawiasz się, z czego podbitka powinna być wykonana? Jeśli chodzi o szerokość krycia pojedynczego elementu, wynosi ona najczęściej ok. 20 centymetrów. Elementami uzupełniającymi są listwy brzegowe, łączące bądź kątowe. Na podsufitkę stosuje się także komorowe panele elewacyjne wykonywane z PVC. Są sztywne i nie wymagają gęstego zamocowania, jednak są one droższe. Trzeba dodatkowo pamiętać, że wszelkie materiały z PVC są wrażliwe na zmiany temperatury. Oznacza to, że rozszerzają się i kurczą. Nie można i montować w sposób, który by uniemożliwiał swobodne ruchy termiczne.
Prawidłowy montaż podbitki
Jak prawidłowo zamontować podbitkę? Podczas montażu podbitki do krokwi listwy montażowe powinno się przybijać prostopadle, czyli tuż przy ścianie oraz desce okapowej. W przypadku, gdy odległość między nimi przekracza dopuszczalny rozstaw zamocowania dla wybranego pokrycia, trzeba dodatkowo przybić łatę w środku rozpiętości okapu.
W miejscach załamania połaci dachowej, a także w narożnikach niezbędne jest zamontowanie dodatkowych elementów rusztu montażowego. Pozwoli to na stabilne zamocowanie podbitki. Po zamontowaniu, ruszt powinien zapewniać uzyskanie równej płaszczyzny pokrycia. W razie potrzeby można dokonać korekty położenia łat montażowych za pomocą podkładek.