Jak zabezpieczyć dach przed przeciekaniem?
Profesjonalne wykonanie powłok dachowych to gwarancja ich długiej użyteczności bez konieczności nieustannych napraw konstrukcji dachu. Jesienne deszcze czy zalegający na powierzchni dachu śnieg w okresie zimowym to niepodważalny sprawdzian, który przechodzą wszelkie pokrycia dachowe. Na ich powierzchni znajduje się bowiem wiele miejsc, które są szczególnie narażone na powstawanie w ich okolicach wszelkich nieszczelności. W jaki sposób zabezpieczyć przeciekający dach? Kiedy należy wykonać remont dachu?
Spis treści:
- Jak zabezpieczyć dach przed przeciekaniem
- Zabezpieczenie dachu
- Zabezpieczenie dachu z papy
- Zabezpieczenie papy na dachu
- Zabezpieczenie dachu z blachy
- Zabezpieczenie dachu blaszanego
- Zabezpieczenie krawędzi dachu
Z poniższej treści między innymi dowiesz się, jak zabezpieczyć przeciekający dach, w jaki sposób wykonać remont dachu z papy, jak poradzić sobie, kiedy mamy nieszczelny dach, jakie są rodzaje wstępnego krycia dachu oraz ile kosztuje naprawa uszkodzonego dachu.
Zabezpieczenie dachu
Zabezpieczone pokrycia dachowe to kluczowa kwestia podczas budowy dachu. Co zrobić, kiedy okazuje się, że dach przecieka? W niektórych sytuacjach wystarczy wymiana fragmentu dachówki czy izolacji i problem znika. Niestety, nie w każdym przypadku sprawa wygląda tak samo. Niekiedy zabezpieczenie dachu zaczyna przeciekać z powodu słabej konstrukcji więźby dachowej czy też kiedy pojawiają się problemy z warstwami izolacji dachu. Już samo zlokalizowanie miejsca danej usterki nie należy do najprostszych zadań.Czasami wystarczy niewielka szczelina, by dach zaczął przeciekać. Dlatego też tak ważne jest, by regularnie sprawdzać stan dachu – najlepiej w okresie wiosennym, po silnych mrozach i zalegającym śniegu, które to mogą wywołać poważne usterki na powierzchni dachowej. Poza tym, pamiętajmy, że nawet najlepsze zabezpieczenie dachu kiedyś straci na swojej jakości, dlatego każdy dach należy regularnie konserwować, aby nie dopuścić do momentu, w którym woda zacznie kapać nam na głowę.
Które miejsca na dachu są najbardziej narażone na usterki? Są to przede wszystkim miejsca takie jak:
- kosze dachowe – to do nich spływa woda podczas deszczu, a zimą zalega w nich śnieg, dlatego też są one szczególnie narażone na usterki. Kosze dachowe powinny być odpowiednio wyprofilowane i uszczelnione, by służyły jak najdłużej i były jak najbardziej wytrzymałe.
- kominy – to miejsca narażone z tego względu, że bardzo trudno wykonać trwałe uszczelnienie pomiędzy dachem, a ścianą komina. Każde pokrycie dachowe pracuje pod wpływem ciepła, a komin to miejsce, przez które wydobywa się ciepło podczas ogrzewania domu, dlatego też to miejsce jest szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju pęknięcia czy nieszczelności
- okna dachowe – jeśli nie zostały odpowiednio osadzone, mogą przeciekać. Kluczowa kwestia to także ocieplenie okna – jeśli nie zostało odpowiednio wykonane, może powodować przemarzanie, a to już prosta droga do nieszczelności
Zabezpieczenie dachu z papy
Papa to jedno z najtańszych rozwiązań w kwestii pokryć dachowych. Niestety, nie jest ona najtrwalszym materiałem, wymaga bowiem częstego doglądania i reperowania powstałych uszkodzeń. Silne promienie słoneczne, mrozy, deszcze czy wiatr powodują, że papa traci na swojej jakości i pojawiają się na niej usterki, które w następstwie sprawiają, że dach zaczyna przeciekać.
Zabezpieczenie papy na dachu
W jaki sposób zabrać się do naprawy dachu z papy? Od czego zacząć? Aby skutecznie uszczelnić dach z papy należy wykonać kilka czynności, które finalnie pozwolą nam cieszyć się dobrze zabezpieczonym dachem. Jakie to działania?
- Krok pierwszy to oczyszczenie podłoża – pozbycie się z niego kurzu, mchu, liści, piasku i resztek papy. Następnie dach należy przemyć detergentem, a powstałe na powierzchni pęcherze wyciąć i pozostawić do momentu, aż wyschną
- Krok drugi to włóknina wzmacniająca – to siatka wzmacniająca, którą należy nałożyć na dach, zatapiając ją w płynnej gumie. Co ważne, brzegi siatki powinny być nałożone na siebie tak, aby nie powodować naprężeń, które to w ostateczności mogą skutkować pęknięciami powłoki dachowej.
- Krok trzeci to nałożenie powłoki – najlepiej wykonywać te czynność wałkiem lub pędzlem, jednak zależy to od materiału, który wybierzemy do izolacji pokrycia dachowego. Co istotne, aby zyskać pewność, że dach zostanie odpowiednio uszczelniony, możemy nałożyć kilka warstw danego specyfiku.
Kiedy wiemy już, w jaki sposób zabezpieczyć dach z papy, zastanówmy się, jakim specyfikiem przedłużyć żywotność dachu. Jednym z najlepszych specyfików są płynne membrany dachowe. Żywice używane do wykonania tego typu pokrycia są odporne na wilgoć, również tę zawartą w powietrzu, cechuje je także dobra przepuszczalność pary – a to wszystko sprawia, że powstawanie nieszczelności nie będzie już niepokojące. Powłokę taką można aplikować za pomocą wałka, pędzla lub metodą natryskową, która jest najlepszym rozwiązaniem – zapewnia bowiem pokrycie dachu w każdym najmniejszym zakamarku, co sprawia, że membrana jest jeszcze bardziej skuteczna w działaniu.
Zabezpieczenie dachu z blachy
A co z dachami z blachy? W jaki sposób skutecznie zabezpieczyć przeciekający dach? W tej sytuacji doskonałym rozwiązaniem będą płynne powłoki – warto wykorzystać w tym celu płynną membranę dachową. Pozwalają one uzupełnić wszelkie ubytki na powierzchni blachy, a dodatkowe zabezpieczenie w postaci podkładu do blachy wraz z zastosowaniem płynnej powłoki, pozwoli nam na idealne zabezpieczenie powierzchni dachu z blachy i spokojną głowę, bez obaw o jakiekolwiek przecieki.
Zabezpieczenie dachu blaszanego
Dachy blaszane, mino tego, że są zazwyczaj projektowane ze spadkiem, który wystarcza, by w odpowiedni sposób odprowadzać wodę, po latach użytkowania tracą na swojej jakości. Blacha pęka, a miejsca poluzowanych śrub zmieniają się w przecieki na ścianach wewnątrz budynku. Dlatego też tak ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczać dachy domów, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy to pogoda nie oszczędza żadnych powierzchni.
Doskonałym sposobem na przeciekający dach z blachy, to hydroizolacja. Co to takiego? Jest to warstwa ochronna, która zapobiega uszkodzeniom danej powierzchni dachowej na skutek działania na nią wilgoci i wody. Izoluje ona od wszelkich niedogodności, które wpływają na powierzchnię danego dachu, niszcząc ją.
Nie zapominajmy także o tym, że każde pokrycie dachowe, bez względu na położenie dachu, wymaga renowacji. Należy wykonywać regularne przeglądy dachów, by uniknąć sytuacji, w których uszkodzenie membrany spowoduje przeciekanie, co może skutkować zalaniem pomieszczeń – zwłaszcza tych umiejscowionych na strychu.
Zabezpieczenie krawędzi dachu
Krawędzie dachu to istotny element całej konstrukcji – mają one bowiem chronić powierzchnię dachową przed poderwaniem jej przez wiatr czy też przed wdmuchiwaniem pod nią śniegu czy deszczu.
Aby odpowiednio zabezpieczyć dach przed potencjalnym zerwaniem, oprócz pokrycia dachowego nałożonego na krawędzie wykańczające całą dachową konstrukcję, warto postawić na dodatkowe zabezpieczenie w postaci gontów bitumicznych. Montuje się je wkrętami do poszycia. To ważne, aby oprócz samego dachu, zadbać o jego krawędzie, bowiem to one trzymają na swoim miejscu całą konstrukcję dachu.
Przeczytaj również inne wpisy na naszym blogu: ile kosztuje dach?
Polecane wpisy na blogu: