Jak wykonać obróbki blacharskie dachu?

 In Publikacje

Jak wykonać obróbki blacharskie dachu? Bez wątpienia każdy spotkał się ze stwierdzeniem, że czymkolwiek krylibyśmy dach, blacha i tak będzie potrzebna. To właśnie z blachy robi się zabezpieczenia newralgicznych miejsc. Wszystkie te prace to właśnie obróbki blacharskie dachu. Warto wiedzieć, na czym polegają.

Jak zrobić obróbkę blacharską dachu?

Obróbki blacharskie są przede wszystkim potrzebne w wielu miejscach dachów płaskich i skośnych. Montowane są wszędzie tam, gdzie istnieją krawędzie pokrycia. Obróbki blacharskie będą więc występować wzdłuż okapów, wokół kominów, okien, koszy dachowych. Do najtańszych rozwiązań należy stalowa blacha powlekana.

Z kolei trwalszymi, ale jednocześnie droższymi materiałami, są blachy cynkowo-tytanowe oraz miedziane. Obróbki te można kupić w sklepach z materiałami dekarskimi, jednak często formuje się je samodzielnie.

Obróbka okapu

Jak wykonać obróbkę blacharską dachu? Rozpoczynamy od obróbki okapu. Okap jest dolną krawędzią połaci dachowej. To właśnie wzdłuż niego biegną rynny. Tego rodzaju obróbka blacharska musi kierować wodę deszczową do rynien, chronić deskę okapową przed wodą, a w przypadku dachów z pokryciami profilowanymi, np. dachówkami, blachodachówkami, płytami falistymi, kierować skropliny do rynien.

Obróbkę okapu tworzą pasy – podrynnowy i nadrynnowy. Do mocowania pasa nadrynnowego stosuje się wkręty samonawiercające lub gwoździe dekarskie. Z kolei pas podrynnowy przykręca się wkrętami farmerskimi.

Obróbka kosza dachowego

Kosz dachowy jest wewnętrznym narożnikiem dachu skośnego, w którym zbiegają się połacie. Jego obróbka tworzy płytką rynnę, aby woda deszczowa mogła spływać do rynien poza okap. Obróbka kosza może opierać się na dociętych łatach bądź na fragmencie deskowania.

Blacha koszowa 

Kosz również można obrobić blachą. W przypadku, gdy kosz dachowy jest długi, blachę trzeba będzie połączyć. Jej odcinki mocujemy zaczynając od dołu, posuwając się w kierunku kalenicy. Deszczówka nie będzie wtedy wciekać pod blachę. Bardzo ważne jest także mocowanie blachy bądź taśmy w koszu. Opiera się ona na odcinku deskowania lub na łatach. Co istotne, dekarze nie mogą jej przybijać ani przykręcać. Obróbkę łączymy z kontrłatami przy pomocy specjalnych blaszek bądź żabek.

Na brzegi obróbki nakłada się również samoprzylepne uszczelki wykonane z impregnowanej gąbki. Ich zadaniem jest zapobieganie dostawaniu się wody pod pokrycie dachowe. Istotne jest to, aby obróbka kosza była bardzo ściśle połączona z obróbką okapu.

Obróbka blacharska komina

Bardzo często dochodzi do przecieków w przejściu komina przez dach. To dlatego to miejsce bywa newralgiczne i wymaga odpowiedniej obróbki blacharskiej. Obróbka komina musi składać się zawsze z dwóch elementów. Górna część powinna być przykręcona do jego ścianek. Ważne, aby krawędź tej obróbki zagiąć, a następnie umieścić w nacięciu zrobionym w kominie na głębokość wynoszącą ok. 1 centymetr.

Oprócz górnej części obróbki blacharskiej, trzeba zadbać o dolną część. Jest to pas oblachowania, który łączymy z połacią, a nie z kominem. Musi on być wsunięty pod górny pas obróbki. Tego rodzaju podwójna obróbka gwarantuje niezależną pracę połaci i komina. Powstaje między nimi szczelina osłonięta od góry, która nie hamuje wzajemnych przesunięć.

Skip to content