Jak wygląda renowacja dachu z blachy?

Blaszane dachy ze względu na materiał z którego są wykonane, są szczególnie narażone na niszczące skutki temperatury. Niesprzyjające warunki atmosferyczne i działanie promieniowania UV, potrafią uszkodzić nawet najtrwalszą blachę. Pierwotna powłoka pokrywy dachowej zaczyna nieestetycznie się łuszczyć i sprawia, że budynek wygląda na starszy niż w rzeczywistości? Pojawiają się ślady rdzy i innych zanieczyszczeń biologicznych? To znak, że należy jak najszybciej wykonać renowację pokrycia dachowego i nie dopuścić do dalszego procesu jego niszczenia. Jak wygląda renowacja dachu z blachy? Wyjaśniamy.

Spis treści:

 • Przyczyny niszczenia dachu z blachy
 • Jak zapobiegać niszczeniu dachu?
 • Jak wygląda renowacja dachu z blachy?
 • Jakie są korzyści z renowacji dachu?

We wpisie przeczytasz, jakie są główne przyczyny niszczenia blaszanego dachu, jak wygląda renowacja dachu z blachy oraz jakie korzyści płyną z wykonanej renowacji pokrycia dachowego.

 

Przyczyny niszczenia dachu z blachy

Największym wrogiem dachu wykonanego z blachy jest rdza. Pojawia się ona wskutek uszkodzenia ochronnej powłoki blachy. Powodów zarysowania blachy, może być kilka: rosnące w pobliżu drzewa rysujące dach gałęziami, rysowanie powłoki pazurami przez dziko żyjące zwierzęta, cięcie materiału szlifierką kątową i nie usuwanie opiłków blachy, lub chodzenie po pokryciu dachowym w twardym obuwiu. Kolejną przyczyną jest łuszczenie się dachu, które świadczy o nieprawidłowym nałożeniu lakieru i jest wadą materiału – proces ten podlega reklamacji i wymianie u producenta. Kolejną przyczyną niszczenia dachu, jest wysoka ekspozycja na promieniowanie UV i płowienie koloru blachy. Im bardziej inwestycja jest wystawiona na działanie słońca i nie ma odpowiedniego zacienienia w formie rosnących wokół drzew, tym kolor będzie poddany szybszemu płowieniu. Inną przyczyną może być pojawienie się porostów (tj. mchy) i grzybów, które namnażają się w nieszczelnościach i porowatościach struktury dachu.

 

Jak zapobiegać niszczeniu dachu?

Przede wszystkim należy regularnie dokonywać przeglądu pokrycia dachowego. Należy także usuwać wszelkie pojawiające się na powierzchni dachu uszkodzenia. Najlepiej robić to dwa razy do roku, w okresie wiosennym oraz tuż przed zimą. Taką usługę najlepiej zlecić profesjonalnej ekipie, która może od razu wprowadzić drobne poprawki. Należy także regularnie wykonywać czyszczenie dachu myjką ciśnieniową z elementów organicznych, których nie zdołał skutecznie usunąć deszcz.

 

Jak wygląda renowacja dachu z blachy?

Aby renowacja dachu z blachy była skuteczna i trwała, należy zatrudnić profesjonalną ekipę posługującą się sprawdzonymi produktami. Do renowacji dachu z blachy, potrzebna jest także odpowiednia temperatura otoczenia i warunki odpowiednie pogodowe. Renowację najlepiej wykonać w bezwietrzny dzień, w temperaturze między 10 – 25 stopni Celsjusza. Dzięki temu, każda warstwa będzie schła szybko i równomiernie, przyspieszając pracę.  Ogniska korozji rdzy należy wyszorować szczotką i papierem ściernym. Trzeba także dokładnie przyjrzeć się newralgicznym elementom dachu tj. okna połaciowe, mocowanie kominów, anten i wentylacji.  Przed nałożeniem emulsji zabezpieczającej dach, należy wykonać kompleksowe mycie pokrycia dachowego i usunąć luźne fragmenty starej powłoki. Czysta i sucha powierzchnia, gwarantuje lepszą przyczepność farby. Jeśli nie wiesz jaki rodzaj środka do gruntowania i impregnacji dachu użyć, nie martw się – nasza firma pomoże ci dobrać odpowiedni produkt. Najlepiej aby wszystkie użyte produkty pochodziły od tego samego, sprawdzonego producenta. Zaleca się aplikację dwóch warstw zabezpieczających pokrycie, przy użyciu aplikatora natryskowego. Po aplikacji należy odczekać, aż warstwy dokładnie wyschną.

 

Jakie są korzyści z renowacji dachu?

Po wykonaniu renowacji z pewnością zauważysz różnicę! Do najważniejszych korzyści płynących z procesu renowacji dachu z blachy, zalicza się:

 • odświeżenie koloru pokrycia dachu, uzyskanie efektu gładkiej i lśniącej blachy
 • skuteczne uszczelnienie dachu przed wodą i wilgocią
 • ochronę przed korozją i utlenianiem powierzchni dachu
 • uzyskany za pomocą niskich kosztów, nowy wygląd budynku
 • samoczyszcząca powierzchnia
 • gwarancja na wykonane prace renowacji
 • estetyczny wygląd dachu
Skip to content