Jak uszczelnić komin?

 In Publikacje

Wiele osób staje przed trudnym zadaniem, zastanawiając się nad tym, jak uszczelnić komin. Sposób uszczelnienia będzie zależny od tego, z jakich materiałów komin został wykonany. Przedstawiamy najpopularniejsze, a zarazem najbardziej skuteczne sposoby na uszczelnienie komina.

Jak uszczelnić komin z cegły

By komin z cegły funkcjonował poprawnie, musi być odpowiednio szczelny. Jeśli obserwujemy brak należytego ciągu kominowego, jest zaburzone prawidłowe odprowadzanie spalin. Możemy mieć także do czynienia z wentylacją grawitacyjną. W tym przypadku wymiana powietrza w pomieszczeniach będzie z pewnością niewystarczająca. Wybór metody uszczelnienia komina z cegły będzie zależny od jego stanu i trwałości, a także żywotności rozwiązania. Przeważnie wystarczy uszczelnić jedynie pojedyncze przewody wentylacyjne lub kominowe. Jeśli jednak mamy do czynienia z dużą nieszczelnością, konieczne jest uszczelnienie całego komina. W tym celu można wybrać metodę szlamowania, uszczelnienie nowoczesnymi metodami lub całościowy remont.

Jak uszczelnić komin na dachu

By uszczelnić komin na dachu, warto zdecydować się na szlamowanie. To świetny sposób na szczelny komin. Szlamowanie polega na tym, że wnętrze przewodu kominowego jest powlekane specjalną masą lub zaprawą uszczelniającą. Dobrym wyborem będzie silikatowa masa, która jest odporna na działanie wysokich temperatur, a jednocześnie wytrzymała na ścieranie. Jest nanoszona za pomocą specjalnych urządzeń przeznaczonych właśnie do tego celu.

Najważniejsze jest to, aby zaprawa dokładnie wypełniła wszelkie ubytki, nieszczelności i rysy, które powstały podczas użytkowania komina. Celem jest stworzenie jednolitej warstwy, która będzie skutecznie chronić przewód kominowy na jego całej długości. Zanim przystąpimy jednak do szlamowania, musimy oczyścić przewód kominowy stosując kontrolowane wypalanie sadzy lub robiąc to mechanicznie. Tego typu zadania musi wykonywać osoba z odpowiednimi kwalifikacjami. Szlamowanie komina przebiega szybko i sprawnie, jednak nieszczelności mogą się odnawiać co jakiś czas.

Jak uszczelnić komin od zewnątrz

Naprawę komina można także przeprowadzić od zewnątrz. W tym celu niezbędna będzie pomoc fachowców. Uszczelniając komin od zewnątrz należy to robić bardzo dokładnie i z wysoką starannością. Wymagana jest specjalistyczna wiedza i doświadczenie, aby przywrócić dawną świetność. Niestety, ale dach przy kominie jest newralgicznym punktem, dlatego doraźne działania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Są na rynku dostępne nowoczesne metody uszczelniania jak np. płynna ekologiczna membrana polskiej produkcji – Hydronylon. Komin po renowacji nie tylko zyskuje estetyczny wygląd, ale też jest 100% szczelny.

jak uszczelnić komin od zewnątrz - czym uszczelnić komin od wewnątrz

frezowanie komina gliwice, naprawa komina gliwice, uszczelnianie komina gliwice

uszczelnianie komina, renowacja komina, frezowanie kominów, frezowania kominów

Jak uszczelnić komin ceramiczny

Kominy ceramiczne wyróżniają się bardzo wysoką odpornością na temperaturę, a także dobrą stabilnością ceramiczną. Co więcej, komin ceramiczny jest odporny na związki chemiczne, które są produktami ubocznymi procesu spalania. Ich zastosowanie wiąże się jednak z wyższą ceną. Co w przypadku, gdy pojawiają się nieszczelności? W tym przypadku także możliwe jest przeprowadzenie szlamowania.

Można także zdecydować się na całkowity remont komina. W tym przypadku trzeba pamiętać, że wykorzystywane do tego celu materiały muszą spełniać określone kryteria i wymagania. Najważniejsze jest to, że muszą być niepalne.

Jak uszczelnić komin w domu

Sposobem na renowację komina może być także zamontowanie wkładu kominowego. Na rynku dostępnych jest wiele wkładów, w tym także wkłady nierdzewne, kwasoodporne czy żaroodporne. Montaż i dobór wkładu musi być wykonany przez specjalistę.

Jak uszczelnić komin stalowy?

Oprócz szlamowania czy całkowitego remontu komina, można zdecydować się na frezowanie komina stalowego. Tę metodę stosuje się w przypadku stwierdzenia nieszczelności komina wewnątrz domu – gdy dym przenika do pomieszczeń. Frezowanie sprawdzi się także w przypadku kominów o małej średnicy. Powiększa ono wnętrze kominów stalowych i pozwala na bardziej swobodny przepływ spalin. Koszt wynosi ok. 200 zł za metr bieżący, dlatego cena jest bardzo atrakcyjna, jak na przeprowadzone specjalistyczne działania.

Jak widać, istnieje kilka sposobów na uszczelnianie kominów. Dobór odpowiedniej metody warto pozostawić specjalistom, którzy później przeprowadzą niezbędne prace.

Masa uszczelniająca do komina – do czego służy?

Masa uszczelniająca do komina może okazać się niezastąpiona, na przykład podczas wyrównywania ścianek wewnętrznych kominów, przewodów spalinowych i innych, w których dochodzi do spalania o temperaturze wyższej niż 160 stopni Celsjusza. Wszystko to dzięki jej specjalnemu składowi i właściwościom, które chętnie wybierają kominiarze. Masa uszczelniająca do komina wykorzystywana jest przede wszystkim przez wyspecjalizowane firmy kominiarskie oraz budowlane, które dokładnie pokrywają szczeliny pomiędzy materiałami budowlanymi użytymi przy budowie danego komina.

Uszczelnianie i kontrolowane wypalanie komina

Uszczelnienie komina jest bardzo ważnym zadaniem podczas prac przy dachu. Trzeba zwrócić na to szczególną uwagę, jeśli nie chcemy, by woda dostała się pod pokrycie dachowe dzięki szczelinom między uszczelnieniem a blachą czy dachówką. Dokładny sposób uszczelniania zależy od materiałów, z których wykonany został on wykonany. Warto dbać o kominy, ponieważ to one służą do odprowadzania spalin z kotłów i pieców. Kontrolowane wypalania komina to jeden ze sposobów na jego oczyszczenie z sadzy, która może zalegać na ściankach i przeszkadzać podczas użytkowania.

Skip to content