Jak uszczelnić dach?

 In Publikacje

Przyczyną przeciekającego dachu są uszkodzenia pokrycia dachowego lub gontów bitumicznych. Uszkodzenia dachu najczęściej pojawiają się w okolicach kominów, przy krawędziach dachów, obok świetlików, przy okapach czy też w miejscach styku dachu ze ścianą. Przeciekający dach to nie tylko zagrożenie dla całej jego konstrukcji, ale także brak komfortu dla mieszkańców danego budynku. Jak uszczelnić przeciekający dach? W jaki sposób sprawnie pozbyć się nieszczelności dachu?

Spis treści:

  1. Jak uszczelnić dach
  2. Jak uszczelnić dach z dachówki
  3. Jak uszczelnić dach od środka
  4. Jak uszczelnić dach z blachy
  5. Jak uszczelnić dach przy ścianie
  6. Jak uszczelnić dach z blachodachówki

 

Z poniższej treści dowiesz się, jak wykonać naprawę dachu metalowego, w jaki sposób nałożyć na dach powłokę ochronną, ile kosztuje naprawa dachu, czy warto wykorzystać w tym celu płynną membranę, jak wykonać uszczelnienie na dachach płaskich, czym jest elastyczne uszczelnienie, jak uratować przeciekający dach, czy dachówka ceramiczna to materiał trwały oraz w jaki sposób naprawić uszkodzenia mechaniczne na dachu.

Jak uszczelnić dach z dachówki

W jaki sposób sprawdzić, gdzie przecieka nasz dach? Niestety, źródło przecieku nie zawsze znajduje się nad mokrą plamą na suficie. Najlepsze rozwiązanie by znaleźć usterkę, to dokładne przyjrzenie się wszystkim połączeniom połaci, załamaniom i obróbkom kominów czy też okien połaciowych. Bardzo często źródłem przecieku jest także miejsce mocowania anteny satelitarnej. Co ważne, tego typu usterki nie powinny być zbyt skomplikowane ani kosztowne.

W jaki sposób zabrać się za uszczelnienie dachu z dachówki? Nawet tak trwały materiał jakim są dachówki z czasem mogą ulec uszkodzeniom, co spowoduje przeciekanie dachu. Przede wszystkim, pierwszy krok, to dokładne oględziny dachu. Tutaj doskonale sprawdzi się znający na sprawie dekarz. Oceni on zabrudzenia, zniszczenia i sposób, w jaki najlepiej dach naprawić.

Z zasady, dachy pokryte dachówką, wstępnie kryje się membraną dachową. Kiedy membrana zostanie uszkodzona, należy zabezpieczyć ją odpowiednio, by uszczelnić dach. Jeśli folia jest zbyt zniszczona, by można było ją jedynie przykleić, należy w takim wypadku wykonać łatki z nowo dociętych kawałków membrany i wsunąć je między pokrycie dachu, a krokwie.

Natomiast jeśli dachówka ułożona została na deskowaniu krytym papą, a ta okazała się być nieszczelna, taką wadę łatwo naprawić. Wystarczy w takim wypadku odklejone pasy papy podkleić klejem bitumicznym czy też dekarskim uszczelniaczem i dodatkowo zabezpieczyć ją specjalnymi taśmami.

Jak uszczelnić dach od środka

Aby dach posiadał odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią w postaci pary wodnej, która to powstaje w pomieszczeniach mieszkalnych, należy go uszczelnić także od strony wewnętrznej. W tym celu najczęściej stosuje się opóźniacz dla przenikania pary wodnej w postaci membrany paroizolacyjnej. Umieszcza się ją między płytami gipsowo – kartonowymi, a warstwą ocieplenia dachu. Co istotne, membrana taka chroni także poszycie dachowe przed jego zawilgoceniem od wewnątrz, umożliwiając transfer nadmiaru pary wodnej na zewnątrz dachu.

Generalnie rzecz ujmując, głównym zadaniem materiałów paroszczelnych i hydroizolacyjnych jest zapewnienie właściwego działania izolacji. To pozwala zapobiegać przenikaniu wilgoci do materiału izolacyjnego z zewnątrz jak i od wewnątrz.

Jak uszczelnić dach z blachy

Do uszczelnienia dachu z blachy najczęściej wykorzystuje się metodę hydroizolacji. Jest to bardzo skuteczne i trwałe rozwiązanie. Produkt ten tworzy elastyczną, bezszwową powłokę, a ryzyko pęknięć takiej membrany jest minimalne. Hydroizolacja gwarantuje także bardzo skuteczną ochronę przed wilgocią, sprawdzi się ona nawet podczas dużych naprężeń, niestabilnego podłoża czy też wibracji budynku.

Jak uszczelnić dach przy ścianie

Jak już wiemy, większość wycieków na dachu znajduje się na styku elementów konstrukcyjnych dachu, ścian, okien czy drzwi, w których to fartuchy drenażowe odgrywają niezwykle ważną rolę w ochronie domu przed zalaniem go wodą.

Fartuch zawsze wieje pod częściami nad nim i pokrywa on elementy, które leżą pod nim od góry. Mówiąc prosto – fartuch ma za zadanie pobierania wody na zewnętrzną powierzchnię konstrukcji jak i zapobieganie przedostaniu się jej do wnętrza pod obudową lub dachem.

Jak zatem odpowiednio zabezpieczyć dach przy ścianie? W miejscu, gdzie dach przylega do ściany, górna klapa fartucha koniecznie musi znajdować się pod szklanką – ta natomiast pełni funkcję hydroizolacji ściany bocznej. W przeciwnym razie woda deszczowa, która spływa z góry, będzie niestety przeciekać pod fartuch.

Dodatkowa, ważna informacja, to rodzaj fartucha, jaki posiadamy. Aby naprawa dachu przy ścianie nie była trudna i nie wymagała demontażu gontów sąsiadujących ze ścianą, dobrym pomysłem jest zakupienie przeciw-fartucha. Składa się on z dwóch części – górnej – która to zamontowana jest na ścianie, jest nieruchoma i dolną – ta zaś przymocowana jest do górnych śrub za pomocą samogwintujących się śrub, można ją łatwo zdemontować. Co prawda metoda ta jest droższa i wymaga nieco więcej czasu na samą jej instalację, nie mniej jednak ma wiele niezaprzeczalnych zalet. Dzięki zastosowaniu tej metody dolny rząd listew, które przylegają do ściany dachu jest ponad jego powierzchnią, co sprawia, że nie stykają się one z wodą płynącą wzdłuż ściany. Oznacza to, że metoda ta jest o wiele trwalsza.

Jak uszczelnić dach z blachodachówki

Blachodachówka to materiał, przy którym trudno o jakiekolwiek rozszczelnienia. Nie mniej jednak, aby uniknąć jakichkolwiek problemów z nieszczelnością, która może wystąpić z biegiem lat na dachu pokrytym blachodachówką, należy zadbać o nowoczesne metody hydroizolacji. Takie preparaty nakłada się na dach miejscowo lub też na całej jego powierzchni. Co jest w tym wypadku bardzo istotne, to fakt, by odpowiednio przygotować podłoże dachowe do takiego zabiegu. W tym celu należy najpierw usunąć niespójne powłoki i wszelkie naloty korozji.

 

Polecane wpisy na blogu:

Skip to content