Jak układać papę termozgrzewalną?

 In Publikacje

Stosowanie papy termozgrzewalnej jest popularnym, a zarazem sprawdzonym sposobem na pokrycie płaskich dachów. Metoda ta coraz częściej góruje nad tradycyjnymi papami. To, co przemawia za zastosowaniem papy termozgrzewalnej, to łatwość w układaniu, wytrzymałość, a także skuteczność tego typu powłoki. Co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na wybór termozgrzewalnej papy?

Spis treści:

 

  • Czym jest papa termozgrzewalna?
  • Wykonanie pokrycia papą termozgrzewalną

 

Z wpisu dowiesz się, co to jest termozgrzewalna papa oraz jak odpowiednio wykonać pokrycie dachowe przy jej użyciu.

Czym jest papa termozgrzewalna?

Papa termozgrzewalna jest odmianą tradycyjnej papy, która jest trwałym, a jednocześnie powszechnym pokryciem dachowym. To gruba masa asfaltowa o dużej gramaturze. Zgrzewalna papa jest obecnie jednym z najlepszych materiałów termoizolacyjnych. Dzięki niej dach odpowiednio chroni dom przed niskimi temperaturami, wilgocią czy wiatrem. Papa przeważnie jest pakowana w rolki, dzięki czemu jej układanie nie powinno sprawiać trudności na dachach płaskich.

Wykonanie pokrycia papą termozgrzewalną

 

Aby wykonać pokrycie dachowe z papy termozgrzewalnej, konieczne jest początkowe rozplanowanie położenia pasów papy na dachu. Dopiero później możemy rozpocząć prace. Zwracamy uwagę na temperaturę. Co istotne, kładzenie termozgrzewalnej papy nie może się odbywać w temperaturze niższej niż 0 stopni Celsjusza. Niekorzystny wpływ mogą mieć także złe warunki pogodowe jak np. opady śniegu, deszczu, lód, zawilgocenie. Początkowo trzeba zadbać o pokrycie wszelkich detali oraz elementów wystających. To dlatego rozpoczynamy od pokrywania m.in. kominów. Dopiero później możemy przystąpić do zasadniczego pokrycia naszego dachu płaskiego. Upewnij się, że posiadasz palnik i szpachelkę. Kolejne elementy łączymy ze sobą, podgrzewając wierzchnią warstwę papy termozgrzewalnej aż do momentu, gdy zobaczymy widoczne topnienie. Rozgrzane elementy precyzyjnie dociskamy szpachelką. Dzięki temu osiągniemy oczekiwaną szczelność. Nie jest to skomplikowany proces, jednak należy zachować czujność i staranność, aby efekt końcowy był zadowalający.

Zobacz również inne wpisy na naszym blogu: jaka papa na dach z desek?

 

Polecane wpisy na blogu:

Skip to content