Jak położyć blachę na dach?

 Kategoria Publikacje

Prawidłowy montaż pokrycia dachowego z blachy ma ogromne znaczenie. Jak położyć blachę na dach? Kluczowa jest kolejność podejmowanych czynności. Blacha należy do najpopularniejszych materiałów stosowanych powszechnie do krycia dachów. Mogłoby się wydawać, że jej ułożenie nie sprawia większych trudności. Jest to jednak szereg działań, które wymagają specjalistycznej wiedzy, precyzji i doświadczenia. Znajomość poszczególnych etapów pozwoli uniknąć błędów.

Spis treści:

  • Jak położyć blachę na dach płaski?
  • Jak położyć blachę trapezową na dach?
  • Jak układać blachę na dachu?

Artykuł wyjaśnia, jak położyć blachę na dach płaski. Podpowiadamy, jak prawidłowo układać blachę na dachu, aby cieszyć się solidnie wykonanym pokryciem dachowym, które posłuży latami.

Jak położyć blachę na dach płaski?

Jak powszechnie wiadomo, na dachach płaskich sprawdzają się lekkie pokrycia. Unika się ciężkich dachówek ceramicznych czy cementowych. Dobrze sprawdzi się blacha dachowa, która stanowi odpowiednią barierę dla wody, która gromadzi się na dachu. Blachodachówkę można wykorzystać do pokrycia dachu, którego minimalny kąt nachylenia wynosi 9 stopni. Z kolei blacha trapezowa oraz płaska może być użyta przy kącie, który wynosi jedynie 3 stopnie. Blachy płaskie na dach stosuje się na sztywnym poszyciu z desek bądź płyt wiórowych. Takie działanie sprawia, że pokrycie dachowe jest szczelne i gwarantuje odpowiednią cyrkulację powietrza.

Jak położyć blachę trapezową na dach?

Ułożenie blachy trapezowej na dachu składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest montaż izolacji przeciwwilgociowej, czyli folii dachowych wstępnego krycia. Kolejno wykonuje się obróbki blacharskie. Należy je zainstalować przed położeniem blachy trapezowej. Następnym krokiem jest układanie blachy trapezowej. Robi się to na zakładkę, za pomocą specjalnych wkrętów. Ostatni etap to oczywiście wykończenie. Po zamontowaniu blachy, trzeba jeszcze zamontować elementy poprawiające funkcjonalność dachu. Należą do nich stopery przeciwśnieżne albo ławy, ławki kominiarskie, kominki wentylacyjne, a także system odgromowy.

Jak układać blachę na dachu?

Rodzaj blachodachówki dobieramy do dachu. Jeśli dach jest jednospadowy lub dwuspadowy bez wykuszy i lukarn, znacznie łatwiej, a zarazem szybciej, będzie ułożyć arkusze cięte na wymiar. Mogą być one bardzo długie – nawet do 12 metrów. Musimy jednak zadbać o właściwy transport na budowę i na dach, aby nie uszkodzić arkuszy.

W przypadku, gdy połać dachowa ma wiele załamań, trzeba będzie docinać arkusze na miejscu. Wiąże się to z dużymi stratami materiału, a także wydłuża pracę. Jak łatwo się domyślić, koszt wykonania dachu będzie wtedy wyższy. Wtedy warto zdecydować się na blachę w modułach lub panelach.

A to przełoży się na koszt wykonania dachu. W takim przypadku lepiej sprawdzi się blacha w modułach albo w panelach. Przycinanie ich na końcach połaci, przy kominie czy oknach dachowych będzie ograniczona do minimum. Wtedy, aby dopasować moduł do szerokości połaci, wystarczy go położyć pod ten wcześniej zamontowany o taką liczbę fal, jaka będzie potrzebna w danym miejscu.

Jak położyć blachę trapezową na dach?

Twoja konstrukcja więźby dachowej czeka na całkowite wykończenie blachą? Z pewnością zastanawiasz się, jak położyć blachę trapezową na dach w ten sposób, by całość prezentowała się naprawdę elegancko? Jest to czynność, która składa się z kilku etapów. Przede wszystkim konieczne jest ułożenie izolacji przeciwwilgociowej. Następnie trzeba nałożyć wszystkie obróbki blacharskie, a dopiero później kładzie się blachę na specjalną zakładkę. Przytwierdza się ją do łat specjalnymi wkrętami. Ostatnim etapem jest wykończenie, czyli montowanie komponentów ułatwiających późniejsze korzystanie z dachu.

Jak przykręcić blachę trapezową?

Wykończenie dachu to nie lada wyzwanie. Blacha trapezowa to świetny produkt, który może dać rewelacyjne efekty. Jak przykręcić blachę trapezową, aby prezentowała się dobrze, a przy okazji była trwała na lata, konieczne jest dokładne jej przykręcenie. Zanim do tego przystąpimy, koniecznością jest ułożenie konstrukcji więźby dachowej, a następnie rozłożenie membrany przeciwwilgociowej. Następnie przykręca się łaty oraz kontrłaty, aby na samym końcu przykręcić do nich blachę trapezową. Przykręcanie odbywa się przy pomocy wkrętarki oraz specjalnych wkrętów.

Zobacz również inne wpisy na naszym blogu:

Ważne linki
Skip to content