Jak pokryć dach papą?

 Kategoria Publikacje

Na wielu starych domach do dziś można zobaczyć pokrycia dachowe z papy. Nic w tym dziwnego, bowiem papa ma wielu zwolenników, którzy bardzo chętnie wymieniają starą papę na nową. Niegdyś krycie dachu papą sprawdzało się na dwóch rodzajach dachów – płaskich i spadzistych. Papa jest także stosowana jako warstwa, którą kładzie się pod właściwym pokryciem dachowym. Jak współcześnie podchodzić do krycia dachu papą?

Jak pokryć dach papą termozgrzewalną

Warto mieć na uwadze fakt, że papa termozgrzewalna jest gruba i posiada dużą gramaturę. Masa asfaltowa, która jest potrzebna do jej klejenia, jest zawarta w strukturze materiału. Dobrze położona papa termozgrzewalna wyróżnia się wysoką trwałością. Zanim rozpoczniemy układanie nowego pokrycia z papy termozgrzewalnej, trzeba początkowo ocenić aktualny stan dachu. Musimy również zastanowić się nad koniecznością wykonania wentylacji pokrycia dachowego.

Pierwszym krokiem jest dokonanie pomiarów połaci dachowej. Sprawdza się także osadzenie wpustów dachowych oraz wielkość spadków połaci dachu. Konieczne jest również określenie liczby przerw dylatacyjnych. Późniejszym etapem jest rozplanowanie rozłożenia pasów papy na powierzchni dachu.

Prace dekarskie wykonuje się w temperaturze nie mniejszej niż 0 stopni Celsjusza. Nie należy ich przeprowadzać na dachach o oblodzonej bądź wilgotnej powierzchni. Unikamy również prac podczas silnego wiatru czy opadów. Niestety prace wymagające zgrzewanie papy nie należą do łatwych i przyjemnych, między innymi ponieważ towarzyszy im otwarty ogień.

Jak pokryć dach drewniany papą

Przeważnie, aby wykonać hydroizolację na dachach drewnianych, stosuje się papy do mocowania mechanicznego. Można wybrać papy jednowarstwowe lub wybrać układ dwuwarstwowy. Łączniki mechaniczne znajdują się wzdłuż zakładu podłużnego. Z kolei w układzie dwuwarstwowym są przykrywane kolejnym brytem papy. Papa mocowana mechanicznie jest wtedy warstwą podkładową. Do wierzchniego krycia stosujemy papę zgrzewalną na osnowie z poliestrowej włókniny. Powinniśmy unikać pap o niskim współczynniku rozszerzalności względnej.

Jak pokryć dach drewniany papą termozgrzewalną

Podłoże drewniane musi być wykonane z desek, które posiadają odpowiednią grubość zapewniającą właściwą sztywność podłoża. Przeważnie stosowane są deski, których grubość waha się w granicach 20-32 centymetry. Poleca się układanie desek o szerokości 12-18 cm stroną dordzeniową do góry. Podłoże pod papę może być także wykonane z wodoodpornej odmiany płyty wiórowej lub sklejki drewnianej. Nie zaleca się bezpośredniego zgrzewania papy na drewniane podłoże ponieważ jest to materiał palny który bardzo szybko rozprzestrzenia ogień.

Jak wykonać pokrycie dachu papą

Na dachy, które są stabilne wymiarowo i nie podlegają sporym drganiom i osiadaniu, można z powodzeniem stosować każdy rodzaj papy. Na dachy, które są narażone na znaczne drgania i osiadanie, powinno stosować się papy na osnowie z włókniny poliestrowej. Ich parametr wydłużenia powinien wynosić ponad 40%.

Można łączyć papy z asfaltu modyfikowanego i oksydowanego. Możliwe jest również połączenie pap na różnych osnowach, lecz przynajmniej jedna z warstw powinna być wykonana z papy na osłonie z poliestrowej włókniny.

Jak dobrze pokryć dach papą

Warto wiedzieć, że papa dachowa najlepiej będzie się sprawdzać na dachach płaskich, jednak możliwe jest jej zamontowanie także na dachach skośnych. Musimy jednak pamiętać o zastosowaniu połączeń mechanicznych i specjalnych podkładek, którym zadaniem jest zabezpieczenie materiału przed rozerwaniem. Oprócz odpowiedniego zakupu, kluczowe znaczenie będzie mieć także umiejętny montaż. Papę montujemy wyłącznie na specjalnie przygotowanym suchym i czystym podłożu. Podczas montażu drugiej warstwy papy, musimy pamiętać o zachowaniu odległości. Zalecane jest przesunięcie o połowę szerokości. Należy również pamiętać, że kolejna warstwa papy dodatkowo obciąży dach o ponad 5kg/m2. W przypadku renowacji papy warto rozważyć inne opcje jak np. pokrycie szczelną i trwałą membraną dachową polskiej produkcji- HYDRONYLON®.

Jak pokryć dach z papy blachą

Jeśli pokrycie z papy jest w dobrym stanie, nie warto decydować się na jego zrywanie. Z powodzeniem można je zostawić i ułożyć na nim blachę, o ile pozwala na to stan więźby. Jeśli decydujemy się na ten wariant, nie musimy płacić za wywóz materiałów czy rozbiórkę, co pozwala na sporą oszczędność.

Krycie dachu papą na zimno – jak się za to zabrać?

Jeśli decydujemy się na krycie dachu papą na zimno, warto mieć na uwadze, że rządzą się tym zupełnie inne prawa niż w przypadku krycia na gorąco. Krycie dachu papą na zimno odbywa się przy pomocy lepików, które dodatkowo mają właściwości uszczelniające. Krycie dachu papą na zimno jest też najpopularniejszym rozwiązaniem. Nie znaczy to, że warto zabierać się za to samodzielnie. Podobnie, jak w przypadku innych czynności remontowych, warto powierzyć tę sprawę doświadczonej ekipie, dzięki czemu zaoszczędzimy czas.

Jak wykonać pokrycie dachowe?

Zastanawiasz się jak wykonać pokrycie dachowe, by wszystko przebiegło prawidłowo? Dach to znacznie więcej niż tylko dekoracyjny wierzchołek budynku. Dach zapewnia ochronę przed żywiołami i opadami atmosferycznymi, pomaga odprowadzać wodę z konstrukcji oraz zapewnia izolację, która pomaga utrzymać ciepło lub chłód wewnątrz budynku, w zależności od pory roku. Bez względu na rodzaj dachu, który chcesz zbudować, bezpieczeństwo zawsze powinno być priorytetem, ponieważ prace dekarskie mogą być niebezpieczne i zawsze należy używać sprzętu zabezpieczającego przed upadkiem. Jeśli nie wiesz jak wykonać pokrycie dachowe samodzielnie – zatrudnij profesjonalistów.

Kładzenie papy na lepik na zimno

Kładzenie papy na lepik na zimno najlepiej przeprowadzać, gdy temperatura waha się między pięcioma a trzydziestoma stopniami Celsjusza. Aby najłatwiej nakładać materiał, zalecamy trzymanie pojemników z lepikiem w temperaturze pokojowej. Kładzenie papy na lepik na zimno można nakładać na dachu, jednak wyłącznie na tekturze lub szklanym welonie.

Czym rozcieńczyć lepik na zimno?

Jeśli chcesz rozcieńczyć lepik, użyj benzyny lakowej, czyli białego spirytusu. To powinno załatwić sprawę. Nie polecamy innych środków, ponieważ mogą one wejść w niepożądaną reakcję. Już wiesz czym rozcieńczyć lepik na zimno, aby było bezpiecznie.

Zabezpieczenie dachu, czyli czym kryć dach?

Dach jest bardzo ważną częścią budynku. Nie tylko stanowi jego zwieńczenie, ale również chroni ludzi w nim mieszkających przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Jeśli chodzi o kwestię, czym kryć dach, na pewno warto odpowiednio go przygotować po to, używając dobrej papy, deskowania. Na dach świetnie nadaje się dachówka, ale i blacha ocynkowana sprawdza się doskonale. Ostateczny wybór z pewnością będzie zależał od naszego funduszu oraz efektu jaki chcemy uzyskać – dachówka jest nieco droższym pokryciem od blachy.

Czym kryć dach płaski – najlepsze sposoby

Dach skośny i jego wykończenie to sprawa dość prosta i każdemu znana – zazwyczaj na ostateczny produkt wybiera się dachówkę, blachodachówkę czy blachę. Jednak co w przypadku, kiedy pojawiają się pytania, czym kryć dach płaski? Często, jeśli chodzi o budynki takie jak bloki, kiedy na dachu płaskim nie ma żadnego tarasu, wykorzystuje się do ostatecznego pokrycia papę. Jednak papa tradycyjna może przeciekać. Warto więc wypróbować papę płynną, która tworzy jedną, ścisłą powlokę, bez żadnych dziur, zakładów, przez które mogłaby przeciekać woda.

Dach jednospadowy – warstwy

Dachy można podzielić na płaskie, jednospadowe, dwuspadowe i wielospadowe. Krycie każdego z nich może się nieco różnić. Jest to kwestia ich specyfiki. Dach dwuspadowy, jak sama nazwa mówi, ma dwa spady i kalenicę pośrodku, natomiast dach jednospadowy zazwyczaj z jednej strony ma wyższą ścianę, a z drugiej niższą i w ten sposób. Jednak, jak pokazuje rzeczywistość, znacznie częściej można spotkać dach dwuspadowy, aniżeli dach jednospadowy. Warstwy tego dachu na pewno są zawarte w projekcie, a w przypadku wątpliwości warto porozmawiać z fachowcem.

Zobacz również inne wpisy na naszym blogu:

Ważne linki
Skip to content