Jak pokryć dach papą?

Na wielu starych domach do dziś można zobaczyć pokrycia dachowe z papy. Nic w tym dziwnego, bowiem papa ma wielu zwolenników, którzy bardzo chętnie wymieniają starą papę na nową. Niegdyś krycie dachu papą sprawdzało się na dwóch rodzajach dachów – płaskich i spadzistych. Papa jest także stosowana jako warstwa, którą kładzie się pod właściwym pokryciem dachowym. Jak współcześnie podchodzić do krycia dachu papą?

Jak pokryć dach papą termozgrzewalną

Warto mieć na uwadze fakt, że papa termozgrzewalna jest gruba i posiada dużą gramaturę. Masa asfaltowa, która jest potrzebna do jej klejenia, jest zawarta w strukturze materiału. Dobrze położona papa termozgrzewalna wyróżnia się wysoką trwałością. Zanim rozpoczniemy układanie nowego pokrycia z papy termozgrzewalnej, trzeba początkowo ocenić aktualny stan dachu. Musimy również zastanowić się nad koniecznością wykonania wentylacji pokrycia dachowego.

Pierwszym krokiem jest dokonanie pomiarów połaci dachowej. Sprawdza się także osadzenie wpustów dachowych oraz wielkość spadków połaci dachu. Konieczne jest również określenie liczby przerw dylatacyjnych. Późniejszym etapem jest rozplanowanie rozłożenia pasów papy na powierzchni dachu.

Prace dekarskie wykonuje się w temperaturze nie mniejszej niż 0 stopni Celsjusza. Nie należy ich przeprowadzać na dachach o oblodzonej bądź wilgotnej powierzchni. Unikamy również prac podczas silnego wiatru czy opadów. Niestety prace wymagające zgrzewanie papy nie należą do łatwych i przyjemnych, między innymi ponieważ towarzyszy im otwarty ogień.

Jak pokryć dach drewniany papą

Przeważnie, aby wykonać hydroizolację na dachach drewnianych, stosuje się papy do mocowania mechanicznego. Można wybrać papy jednowarstwowe lub wybrać układ dwuwarstwowy. Łączniki mechaniczne znajdują się wzdłuż zakładu podłużnego. Z kolei w układzie dwuwarstwowym są przykrywane kolejnym brytem papy. Papa mocowana mechanicznie jest wtedy warstwą podkładową. Do wierzchniego krycia stosujemy papę zgrzewalną na osnowie z poliestrowej włókniny. Powinniśmy unikać pap o niskim współczynniku rozszerzalności względnej.

Jak pokryć dach drewniany papą termozgrzewalną

Podłoże drewniane musi być wykonane z desek, które posiadają odpowiednią grubość zapewniającą właściwą sztywność podłoża. Przeważnie stosowane są deski, których grubość waha się w granicach 20-32 centymetry. Poleca się układanie desek o szerokości 12-18 cm stroną dordzeniową do góry. Podłoże pod papę może być także wykonane z wodoodpornej odmiany płyty wiórowej lub sklejki drewnianej. Nie zaleca się bezpośredniego zgrzewania papy na drewniane podłoże ponieważ jest to materiał palny który bardzo szybko rozprzestrzenia ogień.

Jak wykonać pokrycie dachu papą

Na dachy, które są stabilne wymiarowo i nie podlegają sporym drganiom i osiadaniu, można z powodzeniem stosować każdy rodzaj papy. Na dachy, które są narażone na znaczne drgania i osiadanie, powinno stosować się papy na osnowie z włókniny poliestrowej. Ich parametr wydłużenia powinien wynosić ponad 40%.

Można łączyć papy z asfaltu modyfikowanego i oksydowanego. Możliwe jest również połączenie pap na różnych osnowach, lecz przynajmniej jedna z warstw powinna być wykonana z papy na osłonie z poliestrowej włókniny.

Jak dobrze pokryć dach papą

Warto wiedzieć, że papa dachowa najlepiej będzie się sprawdzać na dachach płaskich, jednak możliwe jest jej zamontowanie także na dachach skośnych. Musimy jednak pamiętać o zastosowaniu połączeń mechanicznych i specjalnych podkładek, którym zadaniem jest zabezpieczenie materiału przed rozerwaniem. Oprócz odpowiedniego zakupu, kluczowe znaczenie będzie mieć także umiejętny montaż. Papę montujemy wyłącznie na specjalnie przygotowanym suchym i czystym podłożu. Podczas montażu drugiej warstwy papy, musimy pamiętać o zachowaniu odległości. Zalecane jest przesunięcie o połowę szerokości. Należy również pamiętać, że kolejna warstwa papy dodatkowo obciąży dach o ponad 5kg/m2. W przypadku renowacji papy warto rozważyć inne opcje jak np. pokrycie szczelną i trwałą membraną dachową polskiej produkcji- HYDRONYLON®.

Jak pokryć dach z papy blachą

Jeśli pokrycie z papy jest w dobrym stanie, nie warto decydować się na jego zrywanie. Z powodzeniem można je zostawić i ułożyć na nim blachę, o ile pozwala na to stan więźby. Jeśli decydujemy się na ten wariant, nie musimy płacić za wywóz materiałów czy rozbiórkę, co pozwala na sporą oszczędność.

Krycie dachu papą na zimno – jak się za to zabrać?

Jeśli decydujemy się na krycie dachu papą na zimno, warto mieć na uwadze, że rządzą się tym zupełnie inne prawa niż w przypadku krycia na gorąco. Krycie dachu papą na zimno odbywa się przy pomocy lepików, które dodatkowo mają właściwości uszczelniające. Krycie dachu papą na zimno jest też najpopularniejszym rozwiązaniem. Nie znaczy to, że warto zabierać się za to samodzielnie. Podobnie, jak w przypadku innych czynności remontowych, warto powierzyć tę sprawę doświadczonej ekipie, dzięki czemu zaoszczędzimy czas.

Jak wykonać pokrycie dachowe?

Zastanawiasz się jak wykonać pokrycie dachowe, by wszystko przebiegło prawidłowo? Dach to znacznie więcej niż tylko dekoracyjny wierzchołek budynku. Dach zapewnia ochronę przed żywiołami i opadami atmosferycznymi, pomaga odprowadzać wodę z konstrukcji oraz zapewnia izolację, która pomaga utrzymać ciepło lub chłód wewnątrz budynku, w zależności od pory roku. Bez względu na rodzaj dachu, który chcesz zbudować, bezpieczeństwo zawsze powinno być priorytetem, ponieważ prace dekarskie mogą być niebezpieczne i zawsze należy używać sprzętu zabezpieczającego przed upadkiem. Jeśli nie wiesz jak wykonać pokrycie dachowe samodzielnie – zatrudnij profesjonalistów.

Skip to content