Hydroizolacja – zabezpieczenie tarasu na okres zimowy

 In Publikacje

Piękny taras, to wyjątkowa ozdoba każdej posesji. W sezonie wiosennym i letnim, umożliwia odpoczynek na świeżym powietrzu wraz z najbliższą rodziną i przyjaciółmi. Aby taras prezentował się schludnie i był bezpieczny do użytkowania, warto poświęcić czas na zadbanie o jego stan techniczny. Pękająca powierzchnia podłogi i ubytki materiału, mogą tworzyć się w czasie mniejszej eksploatacji tarasu – w sezonie jesienno-zimowym. Wszelkie uszkodzenia powierzchni tarasu, mogą być spowodowane działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Skrajne temperatury działające na betonową lub ceramiczną powierzchnię tarasu, powodują pękanie materiału. Dostająca się do spękań woda, może zamarzać przy ujemnych temperaturach i rozszerzać powstałe już ubytki. Co to jest hydroizolacja tarasu i dlaczego warto ją wykonać? Odpowiadamy jak zabezpieczyć taras.


Spis treści:

  • Co to jest hydroizolacja i dlaczego warto ją wykonać?
  • Na co zwracać uwagę podczas wykonywania hydroizolacji tarasu?
  • Jak zabezpieczyć taras za pomocą płynnej membrany?
  • Hydroizolacja tarasu i balkonu bez zrywania płytek

We wpisie dowiesz się, co to jest hydroizolacja tarasu i dlaczego warto ją wykonać, na co zwracać uwagę podczas wykonywania hydroizolacji tarasu, jak zabezpieczyć taras za pomocą płynnej membrany, oraz jak wykonać uszczelnianie balkonu i jak zabezpieczyć taras bez zrywania płytek.

Co to jest hydroizolacja i dlaczego warto ją wykonać?

Zalegający śnieg, deszcz i grad mogą wpływać bardzo negatywnie na stan tarasu i balkonu. Główną rolą hydroizolacji, jest zabezpieczenie powierzchni tarasu lub balkonu, przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci. W wypadku tarasów i balkonów wykonuje się zabezpieczenie przeciwwodne z uwagi na fakt, że ich nawierzchnie są narażone na bezpośredni kontakt z wodą. Zabezpieczenie płaszczyzny tarasu przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, jest istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia. Hydroizolacja powierzchni tarasu pozwala na zabezpieczenie konstrukcji budynku, przed przenikaniem wody do jego wnętrza. Powłoka ochronna płaszczyzny tarasu i balkonu chroni także materiały budowlane przed zniszczeniem. Hydroizolacja zabezpiecza materiał przed rozwojem grzybów i mchów, które przyczyniają się do trwałego zabrudzenia i pękania materiałów. Dlatego odpowiednie zabezpieczenie tarasu jest bardzo ważne.

Na co zwracać uwagę podczas wykonywania hydroizolacji tarasu?

Skuteczność zabezpieczenia powierzchni tarasu i balkonu jest ściśle uzależniona od właściwego doboru odpowiedniego rodzaju materiałów hydrolizujących. Jakie cechy produktu należy wziąć pod uwagę, aby zabezpieczenie tarasu było wykonane wzorowo? Przede wszystkim, warto uwzględnić rodzaj materiału z jakiego jest wykonana powierzchnia tarasu oraz wielkość jego powierzchni. Produkty hydroizolacje do pokrycia tarasu o dużych rozmiarach, powinny cechować się większą elastycznością, ze względu na większe naprężenia występujące na tego typu powierzchniach. Istotne jest także czy poniżej tarasu lub balkonu znajduje się pomieszczenie, czy jest to taras znajdujący się bezpośrednio na powierzchni gruntu.

Jak zabezpieczyć taras za pomocą płynnej membrany?

Pierwszym krokiem będzie przygotowanie powierzchni balkonu lub tarasu do czynności renowacyjnych. Polega ono na gruntownym oczyszczeniu podłoża i uzupełnieniu ubytków. Do tego celu warto zlecić profesjonalne czyszczenie powierzchni, za pomocą myjki ciśnieniowej. Gdy już pozbędziemy się luźnych elementów i wszelkich zanieczyszczeń, powierzchnię należy osuszyć i odtłuścić. Podłoże można zabezpieczyć gruntem. Na przygotowaną powierzchnię tarasu nanosi się także wzmacniającą włókninę, pozostawiając w miejscach łączenia, kilkucentymetrowy zapas. Po zlikwidowaniu wszelkich nierówności włókniny można przejść do nakładania płynnej membrany. Aplikacja hydronylonu może odbywać się natryskowo, za pomocą wałka lub pędzla. Płynna membrana na taras wypełni wszelkie rysy, przetarcia i nieszczelności, skutecznie zabezpieczając powierzchnię tarasu przed przeciekaniem.

Hydroizolacja tarasu i balkonu bez zrywania papy

Hydroizolacja balkonu i tarasu za pomocą płynnej membrany, to jeden z najlepszych sposób na rynku. Łatwa aplikacja produktu i jej bezspoinowy charakter, gwarantuje szybkie i efektywne wykonanie uszczelnienia. Hydroizolację można zastosować na wiele rodzajów podłoża, takich jak płyty OSB, beton lub papa. Elastyczna membrana na taras jaką tworzy po wyschnięciu hydronylon, pracuje wraz z powierzchnią tarasu, zapobiegając powstawaniu nowych spękań. Substancja jest przyjazna dla środowiska naturalnego, odporna na promieniowanie UV i cechuje się odpornością na kwaśne deszcze, grad i śnieg. Hydroizolacja to trwałe uszczelnienie i długoletnia ochrona powierzchni tarasu i balkonu, przed działaniem trudnych warunków atmosferycznych. Po wykonaniu hydroizolacji podłoża tarasu należy uważać na uszkodzenia mechaniczne, aby nie uszkodzić powłoki. Tylko w tym przypadku mogą pojawić się przecieki. Teraz już wiesz, jak zabezpieczyć taras!

 

Zobacz również inne wpisy na blogu:

Skip to content