Hydroizolacja – co to jest?

 In Publikacje

Budujesz lub remontujesz dom? Z pewnością wiesz, jak ważne są odpowiednie materiały, które bezpośrednio wpływają na kondycję i stan Twojego domu. Co więcej, decyzje co do wyboru materiałów budowlanych to długoletnia inwestycja, w końcu im lepsza jakość, tym dłużej będą one nam służyć. Sięgając po produkty warto wybierać te, które posiadają dodatkowe funkcje i właściwości, jak np. hydroizolacja. Dzięki niej zadbasz o prawidłową ochronę budynków.

 

Hydroizolacja

Nie jest tajemnicą, że wilgoć czy woda mogą niekorzystnie wpływać na kondycję i strukturę budynku., W końcu długotrwałe oddziaływanie wilgoci może skutecznie skrócić żywotność materiałów budowlanych użytych na etapie budowy czy remontu.

Jeśli szukasz sposobu na uporanie się z przenikaniem wody do wnętrza ścian, to hydroizolacja może doskonale się w tym zadaniu sprawdzić. Dobranie odpowiedniej do swoich potrzeb hydroizolacji sprawi, że z będziesz mógł cieszyć się czystością i higieną we wszystkich pomieszczeniach domu.

Na rynku dostępne są różne rodzaje hydroizolacji. Czy wiesz jakie? Najczęściej pojawiają się:

  • hydroizolacja pionowa,
  • hydroizolacja średnia,
  • hydroizolacja lekka,
  • hydroizolacja ciężka.

Jeśli zmagasz się z przenikaniem wilgoci, albo zmienne temperatury powietrza sprawiają, że budynek jest narażony na nieprzyjemne skutki obecności wilgoci, to musisz koniecznie zdecydować się na hydroizolację. Dzięki hydroizolacji zyskujesz pewność, że działanie warunków zewnętrznych już nie będzie tak bardzo utrudniało życia.

 

Hydroizolacja dachu

Niezależnie od tego, czy masz dach klasyczny czy płaski, z dachówki, blachy czy papy – jedno jest pewne – odpowiednia troska o te materiały i konstrukcję sprawi, że dach będzie służył przez więcej lat. Jeśli wilgoć to problem, z którym się zmagasz, to warto zastanowić się nad tym innowacyjnym i praktycznym rozwiązaniem.

Hydroizolacja pozwoli nie tylko na zabezpieczenie powierzchni dachu, ale także uchroni go przed pojawieniem się pęknięcia na płytkach i w okolicach ścian, czy komina.

Pamiętaj! Dach to element konstrukcji domu, który najbardziej narażony jest na niekorzystne warunki atmosferyczne. W związku z tym należy dołożyć największych starań, aby był on prawidłowo zabezpieczony. Przestrzeń dachu to również miejsce, które może charakteryzować się rozwojem mikroorganizmów. Dlatego duże znaczenie ma to, jak zaprojektujesz obrys budynku, dachu i jakich materiałów użyjesz.

Dzięki hydroizolacji uchronisz dach przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i wydłużysz jego żywotność.

 

Hydroizolacja betonu

O izolacji nie powinno się nigdy zapominać. Dlaczego? Ponieważ posiadanie hydroizolacji to zarówno pewnego rodzaju bezpieczeństwo, jak i wygoda i pewność, że żadne nieprzyjemne sytuacje (jak np. popękane płytki tarasu) nie będą cię dotyczyć.

Jeśli podłoże Twojego dachu, balkonu czy tarasu jest z betonu, to powinieneś skorzystać ze specjalnej hydroizolacji, która będzie dopasowana do tego materiału. Co więcej, taras czy balkon wystają poza obrys budynku dlatego tak ważne jest żeby zadbać o prawidłową hydroizolację.

W takiej sytuacji szczególna uwagę powinny przykuć możliwości, jakie dają hydroizolacje. Masz płytki podłogowe na balkonie? Zatem Izolacja przeciwwilgociowa to coś, co powinieneś mieć. Dzięki izolacji możesz zapobiec przedostaniu się wody do wnętrza płytek i co więcej uchroni konstrukcję balkonu.

Szczególną uwagę powinny również przykuć powierzchnia tarasu. Pamiętaj, że im większy balkon tym większa powinna być elastyczność użytych materiałów. Dlatego również myśląc o izolacji powinieneś sięgnąć po elastyczne hydroizolacje.

Dzięki temu praca i ruchy, które wykonuje podłoże nie będą stanowiły żądnego problemu i niebezpieczeństwa dla zastosowanych rozwiązań i ulepszeń.

 

Hydroizolacja bitumiczna

Zastanawiasz się, z czego powinny być wykonane dobrej jakości hydroizolacje? Jednym z materiałów, które wykorzystuje się przy produkcji specjalistycznych izolacji jest masa bitumiczna. Doskonale sprawdza się ona w roli izolacji wodochronnych na zewnątrz budynków.

Masa bitumiczna w hydroizolacji doskonale znajdzie się w miejscach stykania się z gruntem. Takie warunki nie będą stanowiły dla izolacji żadnego utrudnienia czy wyzwania. Mimo trudnych warunków, będzie ona świetnie i skutecznie pełniła swoją rolę.

Bardzo często izolacja wodochronna z masy bitumicznej wykorzystywana jest na etapie stawiania ław budynków czy ochronie fundamentów domu i budynku. Co więcej izolację można z powodzeniem wykorzystać zarówno w konstrukcjach pionowych, jak i poziomych.

Przeciwwodna właściwość sprawia, że po taką izolację można sięgnąć przy budowie

  • garaży,
  • piwnic,
  • balkonów,
  • tarasów.

To miejsca, gdzie obecność wody może skutecznie utrudnić prawidłowe funkcjonowanie i co ważniejsze – może skrócić żywotność tarasów i innych rozwiązań zastosowanych wokół domu.

 

Hydroizolacja elastyczna

Choć przeciwwilgociowa ochrona powinna być dodatkiem do każdej łazienki, to bardzo często wykorzystuje się ją także na zewnątrz budynków. Na pierwszy rzut oka strefy znajdujące się w okolicach wanny, umywalki czy brodzika prysznicowego są najbardziej narażone na działanie wilgoci, to warto pamiętać, że zewnętrze elementy domu również muszą być wspierane w tej walce.

I choć wokół wanny, czy w innych łazienkach zbiera się nierzadko woda na ścianach, to warto działać kompleksowo i utrudnić dostanie się wilgoci do wnętrza Twojego domu.

W tym celi warto skorzystać z ochrony elastycznej, która jako powłoka będzie skutecznie chronić konstrukcję domu przed szkodliwym działaniem wody, ale równocześnie będzie pracować razem z konstrukcją co wpłynie pozytywnie na jej żywotność.

 

Hydroizolacja dwuskładnikowa

Szukasz produktu do hydroizolacji balkonu? A może problem z wodą balkony Twoje również dotyczy? Nie wiesz co zrobić? Dobrym rozwiązaniem są hydroizolacje dwuskładnikowe, które chronią elementy domu w dwóch warstwach.

Co więcej, takie rozwiązanie gwarantuje, że ani w konstrukcji tarasu, łazienki czy dachu nie pojawią się nowe pęknięcia. A obecność wody nie będzie stanowiła żadnego problemu.

 

Polecane artykuły na blogu:

Skip to content