Deskowanie czy membrana?

Zanim zdecydujemy się na budowę dachu, konieczne jest dokonanie wyboru pomiędzy membraną a pełnym deskowaniem z papą na dachu. Trzeba zaznaczyć na wstępie, że to dwa zupełnie różne rozwiązania. Spełniają inne funkcje wstępnego krycia więźby dachowej. Deskowanie to jedna ze sprawdzonych, tradycyjnych metod. Składa się zarówno z desek, jak i papy na dach. Membrana jest stosowana w budownictwie dopiero od kilkunastu lat. Który materiał będzie lepszy, jeśli chodzi o wstępne krycie? Wyjaśniamy!

Spis treści:

  • Cechy membran dachowych
  • Deskowanie na dachu – czy warto?

 

Z wpisu dowiesz się, jakie cechy mają membrany dachowe oraz czy warto zdecydować się na pełne deskowanie.

 

Cechy membran dachowych

 

Osoby, które wybierają membrany dachowe, często jako zaletę wskazują właściwości wodoszczelne tego produktu. Jeżeli zdecydujemy się na membranę wysokiej jakości, będzie ona dobrze odprowadzać przecieki z głównego pokrycia dachowego. Jest skutecznym zabezpieczeniem dla termoizolacji. Co więcej, membrany są paroprzepuszczalne. Minimalizują ryzyko zawilgocenia termoizolacji, a jednocześnie efektywnie odprowadzają wilgoć z wnętrza budynku. 

 

Membrana chroni poddasze przed wiatrem. Ważne, aby układać membrany na zakładkę, która będzie wynosić minimum 10 centymetrów. Za wybraniem membrany dodatkowo przemawia cena.

 

Deskowanie na dachu – czy warto?

 

Deskowanie to sprawdzone rozwiązanie. Odpowiednio wzmacnia całą konstrukcję dachową, jednocześnie zabezpieczając ją przed uszkodzeniami. Nie trzeba natychmiast montować pokrycia głównego. Deskowanie z papą może poczekać nawet ponad rok na montaż dachówki lub blachodachówki. Zapewnia wodoszczelność i wiatroszczelność. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest duża uniwersalność, żywotność, odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. 

 

Deskowanie można zastosować na wszystkich rodzajach dachów. Nie ma znaczenia kształt czy nachylenie połaci. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że im bardziej będzie skomplikowana konstrukcja dachu, tym większe mogą nas spotkać trudności na etapie montażu deskowania.

 

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej. Oba mają swoje wady i zalety, dlatego warto je dobierać do indywidualnych potrzeb.

 

0
Skip to content