Deskowanie czy membrana?

Zanim zdecydujemy się na budowę dachu, konieczne jest dokonanie wyboru pomiędzy membraną a pełnym deskowaniem z papą na dachu. Trzeba zaznaczyć na wstępie, że to dwa zupełnie różne rozwiązania. Spełniają inne funkcje wstępnego krycia więźby dachowej. Deskowanie to jedna ze sprawdzonych, tradycyjnych metod. Składa się zarówno z desek, jak i papy na dach. Membrana jest stosowana w budownictwie dopiero od kilkunastu lat. Który materiał będzie lepszy, jeśli chodzi o wstępne krycie? Wyjaśniamy!

Spis treści:

  • Cechy membran dachowych
  • Deskowanie na dachu – czy warto?
  • Pełne deskowanie dachu – czy warto?
  • Dach bez deskowania – czy to dobry pomysł?
  • Pełne deskowanie dachu domu

 

Z wpisu dowiesz się, jakie cechy mają membrany dachowe oraz czy warto zdecydować się na pełne deskowanie.

 

Cechy membran dachowych

 

Osoby, które wybierają membrany dachowe, często jako zaletę wskazują właściwości wodoszczelne tego produktu. Jeżeli zdecydujemy się na membranę wysokiej jakości, będzie ona dobrze odprowadzać przecieki z głównego pokrycia dachowego. Jest skutecznym zabezpieczeniem dla termoizolacji. Co więcej, membrany są paroprzepuszczalne. Minimalizują ryzyko zawilgocenia termoizolacji, a jednocześnie efektywnie odprowadzają wilgoć z wnętrza budynku. 

 

Membrana chroni poddasze przed wiatrem. Ważne, aby układać membrany na zakładkę, która będzie wynosić minimum 10 centymetrów. Za wybraniem membrany dodatkowo przemawia cena.

 

Deskowanie na dachu – czy warto?

 

Deskowanie to sprawdzone rozwiązanie. Odpowiednio wzmacnia całą konstrukcję dachową, jednocześnie zabezpieczając ją przed uszkodzeniami. Nie trzeba natychmiast montować pokrycia głównego. Deskowanie z papą może poczekać nawet ponad rok na montaż dachówki lub blachodachówki. Zapewnia wodoszczelność i wiatroszczelność. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest duża uniwersalność, żywotność, odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. 

Pełne deskowanie dachu – czy warto?

Pełne deskowanie dachu jest wstępem do kładzenia papy, która wymaga zawsze pełnego deskowania dachu. Dzięki temu powstaje bardzo szczelna i sztywna konstrukcja, która może pracować jako pokrycie docelowe. Na to kładzie się dachówkę i dach gotowy. Pełne deskowanie dachu jest także pomocne, jeśli zależy nam na naprawdę solidnej konstrukcji dachu i nie żałujemy na to pieniędzy. W końcu, czasem lepiej zapłacić raz, niż rozdrabniać się podczas ciągłych napraw i wzmacniania dachu w nieskończoność. W tym celu najlepiej skontaktować się z wybraną firmą budowlaną.

Dach bez deskowania – czy to dobry pomysł?

Dach z deskowaniem czy dach bez deskowania? To pytanie pojawia się w głowach coraz większej liczby osób budujących domy, a także jest tematem do dyskusji i rodzących się mitów. Dlaczego dach bez deskowania nie jest tak dobry? Ponieważ deskowanie wzmacnia konstrukcję dachu, co daje dodatkowe bezpieczeństwo i długowieczność budynku. My jesteśmy za tym, by to robić. Należy mieć jednak na uwadze, że skomplikowane układy dachu, mogą deskowanie nieco utrudnić. Mimo to – warto podjąć ten trud i zapewnić sobie wiele lat spokoju.

 

Deskowanie można zastosować na wszystkich rodzajach dachów. Nie ma znaczenia kształt czy nachylenie połaci. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że im bardziej będzie skomplikowana konstrukcja dachu, tym większe mogą nas spotkać trudności na etapie montażu deskowania.

 

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej. Oba mają swoje wady i zalety, dlatego warto je dobierać do indywidualnych potrzeb.

Pełne deskowanie dachu domu

Zastanawiasz się jak przebiega pełne deskowanie dachu domu? Na początku warto zaznaczyć, że deskowanie to istotny element usztywnienia dachu. Wiąże się to z wyższymi kosztami budowy, jednak zapewnia spokój na dłużej. Pełne deskowanie dachu domu zapewnia doskonałe poszycie, co nazywane jest także kryciem wstępnym. Dach jest jedną z najistotniejszych części domu, zaraz po fundamentach, ponieważ gwarantuje dosłownie „dach nad głową” i schronienie. Przed przystąpieniem do działań, warto skontaktować się z wybranym cieślą.

Membrana dachowa na deskowanie – wodoszczelność i wzmocnienie

Konstrukcja dachu może przebiegać różnorodnie, a wszystko zależy od projektu, ostatecznej decyzji inwestora, jak i od fachowców. Zarówno deskowanie, jak i membrana to polecane elementy, które maja wiele zalet osobno, a razem? Deskowanie zabezpiecza konstrukcję przed uszkodzeniami, a ponadto daje czas inwestorom an zorganizowanie pokrycia. Membrana dachowa na deskowanie dodatkowo chroni termoizolację, jednocześnie pozwalając parze na swobodne opuszczenie wnętrza budynku. Dodatkowym atutem membrany jest fakt, że chroni poddasze przed nadmiernymi podmuchami wiatru.