Deskowanie czy membrana?
Czy warto deskować dach czy nie? Zanim zdecydujemy się na budowę dachu, konieczne jest dokonanie wyboru pomiędzy membraną a pełnym deskowaniem z papą na dachu. Trzeba zaznaczyć na wstępie, że to dwa zupełnie różne rozwiązania. Spełniają inne funkcje wstępnego krycia więźby dachowej. Deskowanie to jedna ze sprawdzonych, tradycyjnych metod. Składa się zarówno z desek, jak i papy na dach. Membrana jest stosowana w budownictwie dopiero od kilkunastu lat. Który materiał będzie lepszy, jeśli chodzi o wstępne krycie? Wyjaśniamy!
Spis treści:
- Cechy membran dachowych
- Deskowanie na dachu – czy warto deskować dach?
- Pełne deskowanie dachu – czy warto deskować dach?
- Dach bez deskowania – czy to dobry pomysł?
- Pełne deskowanie dachu domu
Z wpisu dowiesz się, jakie cechy mają membrany dachowe oraz czy warto zdecydować się na pełne deskowanie.
Cechy membran dachowych
Osoby, które wybierają membrany dachowe, często jako zaletę wskazują właściwości wodoszczelne tego produktu. Jeżeli zdecydujemy się na membranę wysokiej jakości, będzie ona dobrze odprowadzać przecieki z głównego pokrycia dachowego. Jest skutecznym zabezpieczeniem dla termoizolacji. Co więcej, membrany są paroprzepuszczalne. Minimalizują ryzyko zawilgocenia termoizolacji, a jednocześnie efektywnie odprowadzają wilgoć z wnętrza budynku.
Membrana chroni poddasze przed wiatrem. Ważne, aby układać membrany na zakładkę, która będzie wynosić minimum 10 centymetrów. Za wybraniem membrany dodatkowo przemawia cena.
Deskowanie na dachu – czy warto deskować dach?
Deskowanie pod dachówkę to sprawdzone rozwiązanie. Odpowiednio wzmacnia całą konstrukcję dachową, jednocześnie zabezpieczając ją przed uszkodzeniami. Nie trzeba natychmiast montować pokrycia głównego. Deskowanie z papą może poczekać nawet ponad rok na montaż dachówki lub blachodachówki. Zapewnia wodoszczelność i wiatroszczelność. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest duża uniwersalność, żywotność, odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Pełne deskowanie dachu – czy warto deskować dach?
Deskować dach czy nie? Pełne deskowanie dachu jest wstępem do kładzenia papy, która wymaga zawsze pełnego deskowania dachu. Dzięki temu powstaje bardzo szczelna i sztywna konstrukcja, która może pracować jako pokrycie docelowe. Na to kładzie się dachówkę i dach gotowy. Pełne deskowanie dachu jest także pomocne, jeśli zależy nam na naprawdę solidnej konstrukcji dachu i nie żałujemy na to pieniędzy. W końcu, czasem lepiej zapłacić raz, niż rozdrabniać się podczas ciągłych napraw i wzmacniania dachu w nieskończoność. W tym celu najlepiej skontaktować się z wybraną firmą budowlaną. Teraz już znacie odpowiedź na pytanie: deskowanie dachu czy warto?
Dach bez deskowania – czy to dobry pomysł?
Dach z deskowaniem czy dach bez deskowania? To pytanie pojawia się w głowach coraz większej liczby osób budujących domy, a także jest tematem do dyskusji i rodzących się mitów. Dlaczego dach bez deskowania nie jest tak dobry? Ponieważ deskowanie wzmacnia konstrukcję dachu, co daje dodatkowe bezpieczeństwo i długowieczność budynku. My jesteśmy za tym, by to robić. Należy mieć jednak na uwadze, że skomplikowane układy dachu, mogą deskowanie nieco utrudnić. Mimo to – warto podjąć ten trud i zapewnić sobie wiele lat spokoju.
Deskowanie można zastosować na wszystkich rodzajach dachów. Nie ma znaczenia kształt czy nachylenie połaci. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że im bardziej będzie skomplikowana konstrukcja dachu, tym większe mogą nas spotkać trudności na etapie montażu deskowania.
Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej. Oba mają swoje wady i zalety, dlatego warto je dobierać do indywidualnych potrzeb.
Pełne deskowanie dachu domu – deskować dach czy nie?
Zastanawiasz się jak przebiega pełne deskowanie dachu domu? Na początku warto zaznaczyć, że deskowanie to istotny element usztywnienia dachu. Wiąże się to z wyższymi kosztami budowy, jednak zapewnia spokój na dłużej. Pełne deskowanie dachu domu zapewnia doskonałe poszycie, co nazywane jest także kryciem wstępnym. Dach jest jedną z najistotniejszych części domu, zaraz po fundamentach, ponieważ gwarantuje dosłownie „dach nad głową” i schronienie. Przed przystąpieniem do działań, warto skontaktować się z wybranym cieślą.
Membrana dachowa na deskowanie – wodoszczelność i wzmocnienie
Konstrukcja dachu może przebiegać różnorodnie, a wszystko zależy od projektu, ostatecznej decyzji inwestora, jak i od fachowców. Zarówno deskowanie, jak i membrana to polecane elementy, które maja wiele zalet osobno, a razem? Deskowanie zabezpiecza konstrukcję przed uszkodzeniami, a ponadto daje czas inwestorom an zorganizowanie pokrycia. Membrana dachowa na deskowanie dodatkowo chroni termoizolację, jednocześnie pozwalając parze na swobodne opuszczenie wnętrza budynku. Dodatkowym atutem membrany jest fakt, że chroni poddasze przed nadmiernymi podmuchami wiatru.
Pełne deskowanie pod blachę
Stoisz przed wyborem pokrycia dachowego i zastanawiasz się, czy pełne deskowanie pod blachę jest konieczne? Otóż nie, zazwyczaj pod blachę nie robi się pełnego deskowania, ponieważ nie jest ono wymagane. Jeden arkusz blachy zazwyczaj ma większe wymiary, aniżeli jedna dachówka, dlatego deskowanie nie jest konieczne. Jest to spowodowane tym, że zazwyczaj blachę kładzie się na zakład, a przy okazji przymocowuje się do kontrłat w bardzo trwały sposób. Pozwala to na uzyskanie dobrej jakości dachu bez wielkiego nakładu pieniężnego.
Deskowanie dachu pod dachówkę
Planujesz dachówkę na swoim domu? Jeśli tak, z pewnością musisz postawić na pełne deskowanie dachu pod dachówkę. Deskowanie pod dachówkę jest sprawdzonym rozwiązaniem, na które można postawić i mieć gwarancję wzmocnionej konstrukcji. Dodatkowo, deskowanie pod dachówkę zabezpiecza całość przed uszkodzeniami. Nie trzeba więc od razu montować pokrycia, aby mieć pewność, że dach przetrwa deszcz, grad czy nadmierne słońce. Pełne deskowanie jest bardzo dobrym wyjście, dlatego jeśli tylko masz deski, koniecznie się na nie zdecyduj!
Czy deskować dach pod dachówkę?
Budowanie domu to nie taka łatwa sprawa, jak się często wydaje. Nie dość, że trzeba mieć w zanadrzu sporą kwotę, to dodatkowo na każdy kroku konieczne jest podejmowanie ważnych decyzji. Kiedy już stan surowy otwarty dobiega końca, ostatnim etapem jest dach. W tym przypadku pojawia się pytanie, czy deskować dach pod dachówkę? Otóż, najczęściej się deskuje, ponieważ dachówka to znacznie większy ciężar od blachy, a poza tym jedna dachówka ma dużo mniejsze wymiary, niż jeden arkusz blachy. Trzeba to również odpowiednio ułożyć, więc deskowanie zwykle jest rekomendowane.
Deskowanie dachu – czy warto?
Deskowanie od lat jest sprawdzonym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wykończenie dachu. Na czym polega deskowanie dachu? Czy warto podejmować się tego zadania? Oczywiście, że tak, o ile masz w zanadrzu dobrej jakości deski. Deskowanie pozwala wzmocnić konstrukcję dachową, scalić ją, a przy okazji doskonale zabezpieczyć przed uszkodzeniami. Decydując się na deskowanie, możesz chwilę dłużej zaczekać na pokrycie dachowe, ponieważ nic się nie stanie, kiedy będzie padał deszcz czy sypał śnieg. W przypadku samej membrany rozpiętej na krokwiach, mogłoby to mieć nieciekawe skutki.