Dachy w budownictwie jednorodzinnym

 Kategoria Publikacje

Jeśli jesteśmy na etapie budowania czy projektowania domu, z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie ma jego dach. Dachy to konstrukcje wieńczące budynek. Wpływają na ostateczny wygląd domów oraz ich charakter. Podstawową funkcją dachów jest oczywiście ochrona wnętrza budynku przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych: opadami deszczu, śniegu, gradu, a także niekorzystną temperaturą. Co musimy uwzględnić przy budowie pokrycia dachowego w domu jednorodzinnym, aby cieszyć się solidną konstrukcją przez lata?

Dach a odpowiedni materiał

Współcześnie w budownictwie jednorodzinnym najczęściej wybiera się drewniane konstrukcje dachów. Jeśli chodzi o same więźby dachowe, przeważnie wykonywane są one z drzewa sosnowego. Jedynie mniejsze elementy konstrukcji, jak kołki, wkłady, klocki produkowane są z twardego drewna drzew liściastych – najlepiej dębu czy akacji. Podczas zakupu drewna na wykonanie konstrukcji, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy jest ono odpowiednio wysuszone. Co to oznacza w praktyce? Drewno nie powinno przekraczać 23% wilgotności. Zastosowane drewno musi być również odpowiednio zabezpieczone impregnatami. Ma to ogromne znaczenie, gdyż musi być odporne na działanie grzybów, wilgoci, ognia czy owadów. Jeśli planujemy wybudowanie poddasza użytkowego, dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią wysokość zastosowanych krokwi. Krokwie powinny być na tyle wysokie, aby bez trudu zmieścić między nimi wystarczającą ilość materiału ociepleniowego.

Rodzaje więźb dachowych

więźba dachowa - na niej opiera się konstrukcja dachuW zależności od tego, jak duży będzie nasz dom, a także od panujących warunków atmosferycznych, stosujemy różnorodne konstrukcje dachów. Najprostszą, a zarazem najtańszą więźbą dachową jest konstrukcja krokwiowa. Cechuje się ona tym, że zastosowane w konstrukcji dachu krokwie opierają się na murłatach. Z kolei murłaty mocuje się do murów śrubami kotwiącymi. W domach, w których szerokość budynku przekracza 6 metrów, konieczne jest zastosowanie innych konstrukcji. Jeśli chodzi o proste dachy dwuspadowe dla budynków o szerokości do 11 metrów, najlepszym wyborem będzie więźba krokwiowo-jętkowa. Od konstrukcji krokwiowej różni się tym, że więzary wzmacnia się dodatkowo poziomą belką, czyli jętką. W przypadku budynków szerszych niż 11 metrów, wybieramy konstrukcję płatwiowo-kleszczową.

Rodzaje dachów w domach jednorodzinnych

Projektant z pewnością powie, że najbardziej istotny jest podział dachów na dachy strome i dachy płaskie, to podstawowe konstrukcje dachów. Z kolei w zależności od kąta nachylenia będzie się zalecać inne materiały. Warto dodać, że z punktu widzenia materiałów wybranych do pokrycia dachu, najczęściej stosowanymi są: papy, dachówki ceramiczne lub cementowe, blachy dachowe, istotnym czynnikiem wyboru materiałów jest rozpiętość dachu. Coraz częściej można także zaobserwować wzrost zainteresowania materiałami proekologicznymi. To dlatego stosowane są również tzw. dachy zielone, strzechy czy dranice. Jakie dachy w domach jednorodzinnych sprawdzą się najlepiej? Każdy przypadek najlepiej rozpatrywać indywidualnie. Wtedy mamy pewność, że rozwiązanie jest dopasowane idealnie do potrzeb.

 

Polecane wpisy na blogu:

Skip to content