Kiedy dach wymaga naprawy, a kiedy wymiany?

 In Publikacje

Naturalne jest, że każdy dach po pewnym okresie użytkowania będzie wymagać drobnej renowacji lub wymiany. Musimy pamiętać, że stan dachu ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa domowników oraz samego budynku. Wszelkie usterki trzeba niezwłocznie usuwać. Jeśli dach nie spełnia norm bezpieczeństwa, konieczna jest jego całkowita wymiana. Przypominamy, że od 28 czerwca 2015 miała miejsce kluczowa zmiana prawa budowlanego. Od tego czasu, jeśli chcemy dokonać wymiany dachu bądź jego istotnego remontu, nie musimy się zwracać do rzeczoznawcy. Wcześniej oceniał on kondycję więźby i konstrukcji nośnej dachu. Do wymiany konstrukcji nie jest już także wymagane pozwolenie na budowę. Jeśli chcemy zmienić całe pokrycie dachowe, nie musimy zgłaszać tego w starostwie. To ogromne ułatwienia.

Ocena stanu dachu

Jeśli cokolwiek zbudzi nasze wątpliwości, musimy dokonać szczegółowych oględzin dachu. Wtedy będzie możliwe podjęcie decyzji co do tego, czy dach wymaga wymiany, czy jedynie renowacji. Możemy tę ocenę zlecić specjalistom, którzy doskonale wiedzą, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, a dzięki wiedzy i doświadczeniu ocenią szczelność dachu, stan konstrukcji, więźby czy pokrycia dachowego.

Renowacja czy wymiana?

Remontu możemy dokonać w przypadku dachów krytych papą. Doskonale w tym przypadku sprawdzi się Hydronylon. Jest to nowoczesna, 3-warstwowa membrana z pełnym zbrojeniem, którą pokrywamy całą powierzchnię dachu tworząc tym samych szczelną powłokę. Gdy mamy do czynienia z poddaszami nieużytkowymi, o ile jest dostęp do więźby, możemy ją naprawić bez konieczności wymiany całego dachu. Renowacja przeważnie dotyczy dachów pokrytych dachówką. Wtedy wystarczy wymiana jedynie tych elementów, które uległy zniszczeniu.

Czasami, niestety, remont nie jest wystarczający. By pozbyć się problemów z dachem, trzeba dokonać wymiany całego pokrycia dachowego. Wymiana dachu będzie koniecznością w przypadku konstrukcji, które są kryte blachodachówką lub gontem bitumicznym. Demontaż będzie również koniecznością wtedy, gdy mamy poddasze użytkowe i zależy nam na tym, aby dostać się do więźby w celu jej naprawy bądź odgrzybienia. Jeśli wymieniamy pokrycie dachowe, warto rozważyć zastosowanie blachodachówki. Jej atutem jest to, że jest lekka, więc nie obciąża starych konstrukcji. Łatwością montażu wyróżnia się przede wszystkim blachodachówka modułowa.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku budynków wpisanych do rejestru zabytków. Jeśli chcemy wymienić lub wyremontować dach, musimy uzyskać stosowne zezwolenia od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Konieczne jest także posiadanie specjalnych uprawnień przez osobę, która będzie dokonywać remontu bądź modernizacji. Bezwzględnie stosujemy się do zaleceń konserwatora.

Musimy pamiętać, że celem dachu jest ochrona budynku i lokatorów. Nie możemy bagatelizować nawet najdrobniejszych uszkodzeń, gdyż w niedługim czasie mogą one być przyczyną sporych problemów. Co roku dokonujemy przeglądu dachu i eliminujemy usterki na bieżąco. Dzięki temu będziemy mogli użytkować dach przez długie lata bez konieczności wymiany całego pokrycia.

Zobacz również inne wpisy na naszym blogu:

Sprawdź również ofertę:

Skip to content