Czym uszczelnić papę na dachu?

 In Publikacje

Najczęściej wybieranym w Polsce materiałem dekarskim jest papa, szczególnie gdy chodzi o wykończenie dachów płaskich i budynków wielkopowierzchniowych. Dach pokryty papą jest popularny wśród inwestorów ze względu na swoją niską cenę, co niesie za sobą pewne konsekwencje. Podstawową wadą pokrycia dachu z papy, jest konieczność częstego przeprowadzania renowacji dachu – ze względu na dość niską żywotność i trwałość tego materiału. Często inwestorzy muszą przeznaczać dodatkowe środki, na regularną konserwację dachu z papy. W konsekwencji papa okazuje się być rozwiązaniem z podobnej półki cenowej, jak dach wykonany z trwalszych materiałów. Jeżeli doszło już do rozszczelnienia dachu z papy – czy to z powodu silnych wahań temperatury czy uszkodzeń mechanicznych – należy zadać sobie pytanie, czym uszczelnić dach pokryty papą?

Spis treści:

  • Czym uszczelnić dach z papy?
  • Czym zakleić dziury w papie na dachu?
  • Jak uszczelnić papę na dachu – praktyczne porady
  • Remont dachu z papy koszt
  • Naprawa dachu pokrytego papą – jak się za to zabrać?

We wpisie dowiesz się, czym uszczelnić dach z papy i czym zakleić dziury w papie na dachu. Przeczytasz praktyczne porady dotyczące uszczelnienia papy na dachu oraz dowiesz się, jaki jest koszt dachu z papy.

Czym uszczelnić dach z papy?

Nieszczelny dach z papy to popularny problem. Przeciekający dach  z papy jest przyczyną zawilgocenia pomieszczeń, uszkodzenia instalacji elektrycznych lub powstawania pleśni i grzybów na ścianach. Papa bitumiczna cechuje się słabą elastycznością, ulega niszczeniu pod wpływem promieniowania UV i pękaniu pod wpływem działania skrajnych zmian temperatury. Papa dość trudno poddaje się kształtowaniu w miejscach newralgicznych, takich jak połączenia kominów z dachem i wokół okien dachowych, gdzie pokrywy dachowe najszybciej ulegają przeciekaniu. Położenie nowej papy na stare pokrycie dachu, spowoduje dodatkowe jej obciążenie i nie rozwiąże na długo problemu nieszczelności. Prędzej czy później, problem przeciekania powróci. Zrywanie pokrywy dachowej i położenie nowej, wiąże się ze sporymi kosztami. Sprawdzoną alternatywą dla całkowitej wymiany pokrycia dachowego i zrywania uszkodzonej papy z powierzchni dachu, jest zastosowanie płynnej membrany dachowej. Żywotność dachu z papy nie zawsze jest taka jakbyśmy chcieli, jeżeli zastanawia się czym naprawic pape na dachu, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Czym zakleić dziury w papie na dachu?

Czy uszczelnić dach pokryty papą? Często stosowanym, budżetowym rozwiązaniem jest nałożenie nowej łaty z papy, na dziurę utworzoną w pokrywie dachu. Nie jest to najlepsze działanie, ponieważ nie rozwiązuje ono problemu na stałe. Stare warstwy papy znajdujące się pod nałożona łatą, mogą także ulegać procesom gnicia. Łaty dodatkowo obciążają konstrukcję dachu, a miarowe dokładanie nowych warstw papy, może prowadzić do konieczności całkowitego usunięcia pokrywy dachowej. Aby uniknąć kosztów renowacji dachu z papy łataniem wciąż od nowa warstwami papy, warto sięgnąć po lekką i trwałą płynną membranę dachową. Jest ona prosta w aplikacji, cechuje się lekkością i elastycznością. Bezszwowa powłoka skutecznie zabezpieczy dach z papy przed przeciekaniem. Płynna membrana dachowa zabezpiecza dach przed nagrzewaniem i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Dzięki płynnej formie aplikacji, łatwo dostaje się do trudno dostępnych miejsc, zabezpieczając je przed wodą.

Jak uszczelnić papę na dachu – praktyczne porady

Jednym z najistotniejszych etapów uszczelniania dachu z papy za pomocą płynnej membrany dachowej, jest poprawne przygotowanie podłoża. Powstałe na dachu z papy pęcherze należy rozciąć i wygładzić. Papę należy dokładnie oczyścić z luźnych elementów, odklejających się warstw materiału i pozbyć się wszelkich pokrywających dach pyłów i zanieczyszczeń. Dzięki temu, płynna membrana będzie lepiej trzymała się podłoża. Pokrywa dachowa z papy powinna zostać dokładnie wysuszona, a następnie pokryta warstwą siatki technicznej. Jej rolą jest utrwalenie i wzmocnienie hydronylonu. Siatkę rozkłada się na całej powierzchni dachu, z uwzględnieniem detali dachowych. Siatkę nakłada się z zachowaniem 5cm zapasu na jej brzegach. Na rozłożoną siatkę nakłada się odpowiednio dobrany podkład, który polepsza przyczepność powłoki uszczelniającej. Należy odczekać na dokładne wyschnięcie podkładu, z nałożeniem pierwszej warstwy płynnej membrany dachowej. Membranę można nakładać za pomocą wałka, pędzla lub sposobem natryskowym aż do uzyskania wymaganej powłoki. Zastanawiasz się jak naprawić przeciekający dach z papy? Do naprawy dachu warto wykorzystać uszczelniacz do papy na zimno.

Remont dachu z papy koszt za przeciekający dach z papy

Usługi dekarskie polegające na pokryciu dachu papą termozgrzewalną lub jej łatanie, to relatywnie niski koszt. Jeśli jednak uwzględnimy dość niską wytrzymałość papy na uszkodzenia, okaże się, że jej częste łatanie jest zabiegiem mało opłacalnym. Bardziej opłacalnym wyjściem jest inwestycja w jednorazowe uszczelnienie całej pokrywy dachowej, która zabezpieczy dach z papy na długie lata bezawaryjnego użytkowania. Dotyczy to szczególnie dachów starszych, na których występuje duża liczba spękań i rozległe uszkodzenia, wymagające już ponownego ułożenia papy. Aby zapobiec konieczności zrywania i wymiany dachu, warto zabezpieczyć go płynną membraną dachową sprawdzonej marki. Dach z papy uzyska warstwę zabezpieczającą ją przed działaniem czynników zewnętrznych i ochroni go przed nadmiernym nagrzewaniem, z którego najczęściej wynikają wszelkie nieszczelności materiału. Smarowanie dachu na zimno cena zależy głównie od koniecznego nakładu pracy.

Naprawa dachu pokrytego papą – jak się za to zabrać?

Dach to system składający się z wielu materiałów ułożonych razem. Pierwsza warstwa to poszycie drewniane, a następnie podkład papowy – zwany także papą – a następnie nakładające się na siebie gonty asfaltowe. Chociaż dachy są bardzo trwałe, silne wiatry i grad mogą czasami je uszkodzić. Właśnie w takich chwilach konieczna jest naprawa dachu pokrytego papą. Bez względu na przyczynę uszkodzenia dachu, musisz zakończyć pracę, zanim nadejdzie deszcz. Oczywiście, zachęcamy do kontaktu z profesjonalną ekipą, jeśli nie czujesz się na siłach.

Zobacz również inne wpisy na naszym blogu:

 

Sprawdź ofertę:

Skip to content