Czym uszczelnić papę na dachu?

Budynki, które mają dachy z papy, mogą borykać się z problemem ich przeciekania. Gdy pojawiają się problemy w postaci zacieków, pęcherzy i pękania to najwyższy czas na podjęcie konkretnych działań. Obawa przed remontem dachu z papy jest zrozumiała. Czym uszczelnić papę na dachu? Odpowiadamy!

Spis treści:

  • Dlaczego papa przecieka?
  • Czym uszczelnić papę na dachu?

Z tego wpisu dowiesz się, dlaczego papa na dachu przecieka oraz poznasz sposoby na uszczelnienie dachu pokrytego papą. 

 

Dlaczego papa przecieka?

Papa na dachu może przeciekać z wielu powodów. Problemem, który najczęściej występuje przy pokryciu dachowym z papy, jest zawilgocenie podłoża. To właśnie ono jest przyczyną powstających pęcherzy, które w rezultacie prowadzą do uszkodzenia papy. W takim przypadku konieczna staje się perforacja, aby wilgoć mogła swobodnie odparować od podłoża. W miejscach, gdzie występują pęcherze, wykonuje się otwory. Na tak przygotowanym podłożu układa się papę wentylacyjną, a po niej termozgrzewalną. W przypadku, gdy na łączeniach papy powstają odspojenia trudno zlokalizować miejsce przecieku. Wtedy niestety konieczna staje się pełna renowacja dachu

 

Czym uszczelnić papę na dachu?

Aby uszczelnić lub naprawić dach pokryty papą nie trzeba zrywać starego pokrycia i na nowo układać nowego. Taka sytuacja wiązałaby się ze sporymi kosztami, a tego każdy woli uniknąć. Alternatywą i doskonałym rozwiązaniem pod względem kosztów jest zastosowanie powłoki uszczelniającej. Specjalistyczna powłoka powinna być produktem profesjonalnym. Musi być elastyczna, odporna na promieniowanie UV oraz warunki atmosferyczne. Najistotniejszym jest jednak fakt, że powłoka uszczelniająca musi być wodoszczelna. Po odpowiednim przygotowaniu dachu nie trzeba zrywać całego pokrycia, tylko na nie nałożyć izolację. Powłoki nie mają spoin i łączeń, co pozwala na zachowanie jednolitej powierzchni, która daje gwarancję wysokiej skuteczności i szczelności. Taką powłoką jest Hydronylon, który zapewnia ochronę dachów na wysokim poziomie. Jego zaletą jest fakt, że sprawdza się na dachu płaskim, a także na takim o skomplikowanym kształcie. Powłoka hydronylon jest bezpieczna dla środowiska i nie wymaga stosowania otwartego ognia. Płynne membrany dachowe mogą być nakładane pędzlem lub wałkiem, ale najlepszą metodą jest metoda natryskowa. Po wyschnięciu tworzy się elastyczna powłoka. Hydronylon wśród innych produktów wyróżnia się rozciągliwością, przyczepnością, wodoszczelnością, pamięcią kształtu oraz niską zawartością lotnych związków organicznych. Istotną sprawą przed wybraniem izolacji jest sprawdzenie, z jakiej papy jest nasze pokrycie dachowe. Może być to papa asfaltowa lub smołowa. Najłatwiej jest to określić po podgrzaniu. Ta asfaltowa jest bezzapachowa, a ta smołowa wydziela duszący zapach. To właśnie pokrycie asfaltowe może pozostać na dachu w przypadku zastosowania izolacji.

Skip to content