Co na dach?

 In Publikacje

Aktualna oferta rynkowa daje wiele możliwości wyboru nie tylko całej technologii budowy domu czy przestrzeni o charakterze przemysłowym. W branży, w której działa Proof-Tech, widzimy często, że inwestorzy – stojąc przed możliwością wyboru –rozważają różne opcje. Na tej dość długiej liście bezspoinowe pokrycia dachowe, czyli płynne membrany dachowe zdobywają z każdym rokiem coraz więcej zwolenników.

Nic dziwnego, to rodzaj inwestycji w bezpieczeństwo i spokój. Czy tanio znaczy ekonomicznie? I co tak naprawdę sprawia, że są rozwiązania dużo lepsze niż inne? Jak wybierać, gdy dopiero planujesz i budujesz? I czy papę zawsze musisz naprawiać, stosując kolejną jej warstwę? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu o tym, którym opcjom warto się przyjrzeć szczególnie blisko, gdy stoisz przed wyborem pokrycia dachu.

Co na dach ? – czynniki wyboru

Szereg czynników wpływa na to, jak długo pokrycie dachu będzie w miarę bezawaryjne. Oczywiście, jakość materiałów i wykonania są kluczowe – ale to jest argument naczelny i dotyczy wszystkich aspektów budowy. Współcześnie o wiele częściej pojawia się w tym kontekście temat związany z czynnikami zewnętrznymi. Zmiany klimatu powodują, że nieprzewidziane zjawiska pogodowe zdarzają się coraz częściej. Uporczywe ulewne deszcze, wiatr o huraganowej prędkości – kiedyś był to temat newsów w serwisach informacyjnych, dziś przytrafia się niemal w każdym zakątku kraju i to o wiele częściej.

Realnym problemem są też temperatury, szczególnie w mieście. Wybetonowane przestrzenie nagrzewają się do niebotycznych wartości. I jest to nie tylko uciążliwe, ale wręcz niebezpieczne. W blokach mieszkalnych i innych budynkach stawianych kilkadziesiąt lat temu dominującym rozwiązaniem była papa. I choć wydaje się, że to opcja tania, ilość napraw, jakich wymaga na przestrzeni lat sprawia, że zdecydowanie nie można jej uznać za rozwiązanie ekonomiczne. Natomiast w kontekście upałów, to również ona – czarna powłoka pokrywająca kilometry kwadratowe miejskiej przestrzeni – sprawia, że miasto kumuluje ciepło i staje się miejscem nieprzyjaznym dla zwierząt i ludzi.

Jakie pokrycie na nowy dach ?

Możliwość zdecydowania o kształcie inwestycji i wybór materiałów po dogłębnym zapoznaniu się z ich właściwościami to ogromny komfort. Można by powiedzieć, że właściwie nic nie ogranicza inwestora, ale w rzeczywistym świecie każdy przecież musi brać pod uwagę choćby czynnik ekonomiczny. To zresztą ciekawe zagadnienie, ale coraz więcej osób wprost mówi, że nie stać ich na najtańsze rozwiązania. Zdają sobie sprawę z tego, że drobna oszczędność teraz to prawdopodobnie konieczność szybkich napraw i renowacji. Pieniądze, czas i nerwy – a wszystko to trzeba będzie z pewnością zorganizować, gdy dach zacznie przeciekać.

Już na etapie projektu warto zacząć zastanawiać się, co sprawdzi się najlepiej na konkretnej konstrukcji. Czy na wybrany kształt dachu rzeczywiście będzie można zastosować dowolne pokrycie.

Płynne membrany dachowe są trwałą, bezspoinową, odporną na warunki atmosferyczne formą pokrycia. Bezkosztowe utrzymanie, jakość i bezpieczeństwo dla użytkowników i środowiska są naczelnymi argumentami, które przekonują kolejnych inwestorów.

Co na dach w czasie remontu ?

Podczas renowacji wachlarz wyboru nie jest już tak szeroki. W dodatku właściciel lub administrator budynku często musi kalkulować również fakt, czy remont powinien objąć jedynie naprawę fragmentów czy może kompleksową wymianę powłoki. I tu, jak zawsze w takich sytuacjach, wraca argument finansowy.

Dzięki kolejnym realizacjom Proof-Tech udowadnia, że nawet stare, zniszczone dachy można doprowadzić do porządku i skutecznie zabezpieczyć na kolejnych 20 lat – a może i dłużej. Zastosowanie bezszwowych membran dachowych nie wymaga zrywania starych warstw papy czy sztukowania kolejnych elementów w tych fragmentach, w których wystąpiła nieszczelność.

Często pojawia się też pytanie, jak skutecznie poradzić sobie z kłopotliwymi miejscami na dachu – instalacjami, np. dużą ilością anten skupionych w jednym miejscu, nierównościami czy choćby bliskością kominów. Cieszące się do niedawna dużą popularnością materiały hydroizolacyjne w rolkach. Wykonane solidnie, tylko w teorii zabezpieczają dach w pełni. Łączenie poszczególnych kawałków generuje ryzyko, że na spoinach wystąpią nieszczelności. A wraz z nimi – konieczność naprawy.

Membrany hydroizolacyjne aplikowane są w formie płynnej. Doskonale przylegają właściwie do każdego rodzaju powierzchni, wypełniają luki, szpary, nieszczelności w warstwie zastanej. Również nakładanie ich we wspomnianych powyżej miejscach takich jak łączniki czy instalacje nie stanowi problemu – płynna postać substancji umożliwia nałożenie jej pędzlem lub wałkiem, dokładnie tam, gdzie jest wymagana, by efektywnie zabezpieczyć cały dach.

 

Co na dach domu i na dach przemysłowy ?

Bezspoinowe pokrycia dachowe sprawdzają się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w przypadku architektury przemysłowej. Estetyczna, doskonale kryjąca, ale przede wszystkim zapewniająca skuteczną izolację płynna membrana dachowa wybierana jest coraz częściej. Nikomu nie zależy na tym, by krótko po zakończeniu budowy czy renowacji po raz kolejny martwić się, czy z dachem wszystko w porządku. Płynne membrany zapewniają oczywiście hydroizolacje, mogą być aplikowane na różnych konstrukcjach i kształtach dachów, a co ważne – zapewniają również skuteczną ochronę przed wysoką temperaturą i zabezpieczają przed migracją wody w głąb konstrukcji. Nie wymagają łączenia fragmentów ani w nietypowych miejscach na dachu, ani na dachach o ogromnej powierzchni, na przykład w przypadku magazynów czy centrów handlowych.

 

Płynna membrana dachowa

Proof-Tech oferuje profesjonalne technologie i produkty, które sprawdzą się na różnych powierzchniach – od papy, przez blachę, aż po płyty OSB czy beton. Jednym z kluczowych systemów w naszym katalogu jest tzw. zimny dach, szczególnie chętnie wybierany podczas remontów budynków mieszkalnych w skupiskach miejskich, ale również w przypadku budowy lub renowacji przestrzeni magazynowych, produkcyjnych i na dachach, na których mają być montowane panele fotowoltaiczne. Brak spoin to redukcja miejsc, w których wystąpią nie tylko przecieki, ale również zawilgocenia powodujące pleśń.

Jeśli stoisz przed wyborem dotyczącym materiałów na pokrycie dachowe i zależy Ci, aby skutecznie na lata zabezpieczyć dach domu czy firmy, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy i właściwościami systemów HYDRONYLON®. Martwisz się, że stare pokrycie dachowe jednak nie może zostać wykorzystane jako warstwa spodnia? Zleć nam ekspertyzę i przygotowanie tej powierzchni do aplikacji membrany. Postaw na wiedzę i doświadczenie ekspertów.

Nasze produkty na dach:

HYDRONYLON® – bezpoinowe membrany dachowe stosowane podłoża z papy, blachy i folii PVC

HYDRONYLON® PLUS – system płynnych membran hydroizolacyjnych dedykowany dachom z płyt OSB i betonu

HYDRONYLON® QLR ONE – zimny dach, technologia odporna na działanie wysokich temperatur. Idealna pod panele fotowoltaiczne i na dachy niedocieplone.

 

Polecane wpisy na blogu:

Skip to content