Co lepsze na dach papa czy membrana?

 Kategoria Publikacje

Papa czy membrana? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą cieszyć się solidnym, trwałym, a zarazem estetycznym pokryciem dachowym. Jak powszechnie wiadomo, najważniejszą rolą dachu jest ochrona budynku. Dach zabezpiecza przed wilgocią, niszczącym działaniem czynników zewnętrznych. To dlatego musi być bezpieczny, cechować się długą żywotnością, a jednocześnie idealnie pasować do danego budynku. Nic dziwnego, że zwracamy uwagę na istotny aspekt, jakim jest izolacja przed wodą. Coraz więcej osób decyduje się na płynne membrany dachowe o potwierdzonej skuteczności. Kiedy warto rozważyć ich zastosowanie? Kiedy membrana dachowa będzie najlepszym rozwiązaniem?

 

Spis treści:

  • Papa czy membrana – wady i zalety obu rozwiązań
  • Co lepsze na dach papa czy membrana – opinie

Z wpisu dowiesz się, czy lepiej jest wybrać papę, czy membranę na dach oraz jakie są plusy i minusy obu tych rozwiązań.

Papa czy membrana – wady i zalety obu rozwiązań

Membrana dachowa może być bardzo dobrym wyborem zamiast papy. Czym tak naprawdę są membrany dachowe? Wykonuje się je z lekkich materiałów. Najczęściej jest to poliester, polipropylen lub polietylen. Membrany dachowe sprzedaje się w dużych rolkach o szerokości półtora metra. Ich długość może wynosić do 50 metrów. To, co jest niezwykle istotne, to fakt, że membrana z jednej strony jest paroprzepuszczalna, a z drugiej chroni poddasze przed wnikaniem wilgoci do środka. To właśnie ta właściwość sprawia, że dachowe membrany dachowe są powszechnie uważane za doskonały materiał do hydroizolacji. 

Membrany dachowe zapewniają trwałość poddasza. Dodatkowym atutem jest to, że skutecznie je chronią, podnosząc komfort jego użytkowania. Zabezpieczają przed wiatrem, a jeśli będą prawidłowo położone, podwiewanie wody deszczowej lub śniegu z pewnością nie będzie problemem. Sprawdzą się szczególnie wtedy, gdy chcemy wybudować dom z poddaszem mieszkalnym. Na poddaszu będzie cieplej, co pozwala na ograniczenie kosztów ogrzewania. Membranę dachową można również zastosować w przypadku, gdy zależy nam na zaadaptowaniu strychu do tego celu. Co ważne, membrana jest rozwiązaniem ekologicznym. 

Co lepsze na dach papa czy membrana – opinie

Sam rodzaj pokrycia nie ma znaczenia, jeśli zastanawiamy się nad tym, czy wybrać papę, czy membranę dachową. Jedynie musimy pamiętać o tym, że w przypadku membrany kąt nachylenia dachu powinien wynosić więcej niż 20 stopni. Membrana jest wysoce uniwersalna, więc bez trudu dopasuje się do każdego rodzaju dachu. Nie trzeba także przejmować się stanem więźby dachowej. O ile membrana dachowa będzie odpowiednio położona, więźba będzie skutecznie chroniona przed skutkami wilgoci. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby drewniane elementy więźby były zaimpregnowane w prawidłowy sposób. Wtedy negatywne procesy niszczące, które mogą osłabić całą konstrukcję, nie będą zagrożeniem. Membrana będzie dobrą ochroną dla warstwy termoizolacyjnej, gdyż wilgoć nie będzie docierać do powłoki ociepleniowej. Co lepsze na dach papa czy membrana? Bez wątpienia warto rozważyć zastosowanie membrany dachowej.

Zobacz również inne wpisy na naszym blogu: jaka papa na dach z desek?

 

Sprawdź ofertę:

Skip to content