Zabezpieczenie dachu przed zimą

 In Publikacje

Jeśli chcemy zadbać o komfort i bezpieczeństwo lokatorów, każdego roku musimy odpowiednio zabezpieczyć dach przed zimą. Niestety, ale faktem jest, że mroźne zimy, a zwłaszcza takie, gdzie mamy do czynienia z obfitymi opadami śniegu czy silnymi wiatrami, mogą wyrządzić bardzo wiele szkód. Na szczęście skutecznie możemy się przed tym ustrzec. Pamiętajmy jednak, że najlepiej to zadanie zlecić fachowcom. Doświadczeni specjaliści wiedzą, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Odpowiednia konserwacja

Dokonywanie corocznych przeglądów dachu pozwala na wczesne wykrycie rozszczelnień czy ubytków. Pamiętajmy, że nawet najdrobniejsze usterki należy naprawiać od razu. Zalegająca w ubytkach woda może doprowadzić do rozsadzenia szczeliny pod wpływem mrozu. Narazi nas to na naprawdę ogromne straty. Także rozszczelnienie połaci może powodować zawilgocenie poddasza, przecieki czy nawet uszkodzenia elewacji oraz ścian zewnętrznych budynku. Specjaliści dokładnie sprawdzają zarówno obróbki blacharskie, jak i silikon, którym je uszczelniono. W przypadku, gdy silikon popękał bądź wykruszył się, niezbędna jest jego wymiana. Renowacja i konserwacja dachu powinna także obejmować jego dokładne mycie. Firmy dekarskie posiadają specjalistyczne ciśnieniowe myjki, które skutecznie usuwają wszelkie zabrudzenia.

Konserwacja dachu będzie uzależniona od jego konstrukcji. Najlepszą praktyką jest zbadanie tych miejsc połaci, które są szczególnie narażone na osiadanie zanieczyszczeń, działanie wiatru czy zalegającego śniegu. Te punkty to przeważnie miejsca przecinania się połaci. Należą do nich rynny koszowe oraz punkty połączeń z elementami pionowymi (kominami, lukarnami, koszami czy oknami połaciowymi). W tych newralgicznych punktach będzie najczęściej dochodzić do przecieków czy rozszczelnień.

System rynnowy

By nasz dach stuprocentowo spełniał swoją funkcję, konieczne jest zadbanie o cały system odprowadzania wody. To dlatego rynny koniecznie muszą być czyste oraz drożne. Ich konserwacja ma niezwykle istotne znaczenie szczególnie po jesieni. To właśnie w tym okresie w rynnach mogą gromadzić się liście, gałęzie, igły czy piasek, które uniemożliwiają skuteczny odpływ wody. Jeśli rynny nie będą drożne, niestety, ale woda będzie spływała po ścianach. W ten sposób powoduje zawilgocenie, zagrzybienie, a także zmniejsza właściwości termoizolacyjne budynku. Najłatwiej jest wyczyścić rynny przy pomocy myjki ciśnieniowej. Bardzo ważne jest to, aby nie stosować ostrych metalowych narzędzi, które mogą uszkodzić elementy systemu rynnowego. Jeśli zadbamy o regularną konserwację dachu oraz samych rynien, zapewnimy sobie bezpieczeństwo i uchronimy nasze pokrycie dachowe przed naprawdę poważnymi uszkodzeniami. Dzięki wczesnemu wykryciu usterek, możemy szybko je wyeliminować, tym samym przedłużając żywotność naszego dachu.

Bez wątpienia zarówno opady, jak i zaleganie śniegu na dachu, silne wiatry, mrozy, szkodliwie działają na pokrycie dachowe i system rynnowy. Lepiej zapobiegać, zamiast później wydawać fortunę na wymianę dachu.

Skip to content