Rodzaje i zastosowanie papy bitumicznej

 In Publikacje

Papa to popularny wielowarstwowy materiał do izolacji dachu. Jakość bitumu, zależy od rodzaju ropy naftowej wykorzystanej do jego produkcji i jej obróbki chemicznej. Wybierając odpowiedni typ papy bitumicznej, należy przeanalizować jakie zadania ma spełniać. Warto zapoznać się z różnymi odmianami papy, oraz jej późniejszą pielęgnacją i renowacją. Jakie papy wyróżniamy? Jak pielęgnować pokrycie z papy bitumicznej? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • Rodzaje i parametry papy bitumicznej
  • Jaką papę bitumiczną wybrać?
  • Pielęgnacja i renowacja dachu z papy

We wpisie przeczytasz jakie występują rodzaje papy bitumicznej, gdzie je zastosować oraz jaki rodzaj papy wybrać. Dowiesz się także, jak pielęgnować powierzchnię z papy i jak wygląda jej późniejsza renowacja.

 

Rodzaje i zastosowanie papy bitumicznej

Papy bitumiczne można pogrupować ze względu na: 

  • przeznaczenie, 
  • sposób montażu, 
  • rodzaj posypki,
  • rodzaj masy asfaltowej użytej do powlekania

Drugim podziałem jest podział na grupy ze względu na zastosowanie i rolę jaką ma spełniać papa.  Wyróżniamy poniższe papy:

  1. Papa podkładowa. Pokryte z wierzchu folią termotopliwa lub posypką piaskową. Ze względu na brak łupka w posypce, jest nieodporna na działanie promieni UV, więc nie może pełnić roli ostatecznego pokrycia.
  2. Papa wierzchniego krycia. Grubszy typ papy podkładowej, jej grubość wynosi 4-5 mm. Zawiera zabezpieczenie w postaci łupka mineralnego.
  3. Papa specjalna jednowarstwowa. Papa o grubości 5 mm, posiada trwałą osnowę z włókniny poliestrowej lub kompozytu poliestrowo-szklanego.
  4. Papa specjalna samoprzylepna. To bardzo łatwy w montażu typ papy, który nie wymaga mechanicznego mocowania przy użyciu palnika. 
  5. Papa specjalna przeciwkorzenna. Jest to typ pokrycia, który najczęściej stosuje się w systemach zielonego dachu (czyli pokrytych trawą lub inną roślinnością), oraz dachach odwróconych. W składzie zawiera środek chemiczny, który umożliwia korzeniom roślin przebicie się przez warstwę papy.
  6. Papa specjalna remontowa (samowentylująca), to papa wykorzystywana głównie w remontach pokryć bitumicznych. Jej główne zadanie, to montaż na starych zużytych pokryciach bitumicznych.
  7. Papa specjalna do izolacji przeciwwodnej fundamentów, służy do izolacji fundamentów i konstrukcji podziemnych. Jej najistotniejszym parametrem jest odporność na ciśnienie wody, która sięga nawet 300 kPa.

Wybierając papę bitumiczną, warto zwrócić uwagę na podstawowe parametry materiału. Będą to np. rodzaj osnowy, od której zależy zastosowanie papy na różnych podłożach; wytrzymałość na rozciąganie, które ma duże znaczenia dla pracownia konstrukcji budynku; giętkość w niskich temperaturach, która będzie istotna dla prac budowlanych odbywających się w okresie jesiennym. Warto sprawdzić trwałość papy na spływanie w wysokich temperaturach, co jest istotne podczas zabezpieczania dachów, oraz na rodzaj modyfikacji papy, który jest istotny przy dopasowaniu jej do podłoża i panującej temperatury otoczenia.

Papa bitumiczna modyfikowana SBS czy APP?

Skróty te oznaczają polimery, które zostały użyte jako dodatek do papy modyfikowanej. Papa bitumiczna SBS to papa termozgrzewalna, która jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem. Tego rodzaju papa termozgrzewalna dobrze znosi różnego rodzaju zaginanie ze wzgledu na „efekt pamięci”. Papy bitumiczne SBS mogą pochwalić się wytrzymałością w wysokim zakresie temperatur od -25 °C  do 100 °C. Papy termozgrzewalne APP w zakresie od -15°C do 130 °C. Ten rodzaj jest to papa wierzchniego krycia. Na papy podkładowe używa się innych rodzajów.

Jaką papę bitumiczną wybrać?

Większość reklamacji i problemów z położoną już papą bitumiczną, wynika w głównej mierze, ze źle dobranego rodzaju papy do podłoża i panujących warunków. Jeśli nie masz pewności, który typ papy najlepiej nadaje się na pokrycie dachowe twojej inwestycji, zasięgnij porady profesjonalistów. Zaoszczędzisz tym samym czas i pieniądze, które przeznaczone byłyby na przyszłe naprawy dachu. Ważne jest określenie wysokości budżetu. Na zagruntowane powierzchnie betonowe można kłaść papy dachowe oksydowane jak i modyfikowane elastomerami. Z kolei na powierzchnię drewnianą używa się papy podkładowej na osnowie z włókniny poliestrowej lub papy wierzchniego krycia. Na drewnianym podłożu nie należy kłaść papy oksydowanej na osnowie szklanej. Ocieplenia styropianowe, powinny być kryte papą samoprzylepną. Stare pokrycia dachowe powinny być kryte papami remontowymi.

 

Pielęgnacja i renowacja dachu z papy

Jeżeli na dachu z papy pojawiły się pęcherze i spękania, na powierzchni rosną mchy i rośliny, które powodują liczne nieszczelności pokrycia, należy wykonać renowacji dachu z papy. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie lekkiej i łatwej w aplikacji płynnej membrany. Hydronylon gwarantuje zlikwidowanie nieszczelności, obniżenie temperatury w budynku, zabezpieczenie powierzchni dachu przed promieniowaniem UV i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

 

Polecane wpisy na blogu:

Skip to content