Płaski dach – kiedy będzie dobrym wyborem?

 In Publikacje

Przez wiele lat to dachy skośne były wybierane do naszych domów. Dach płaski schodził na dalszy plan, gdyż konstrukcje tego typu kojarzyły się jako mało funkcjonalne, trudne w utrzymaniu i wykonaniu. Obecnie coraz więcej osób wybiera jednak nowoczesne dachy płaskie. Do wyboru są materiały dobrej jakości, a sam budynek prezentuje się po prostu efektownie. Kiedy dach płaski będzie dobrym wyborem?

Spis treści:

  • Zaplanowanie konstrukcji
  • Odpowiedni wybór materiałów na dach płaski 
  • Dach płaski a odwodnienie i wilgoć
  • Przegląd dachu płaskiego

Z wpisu dowiesz się, czy wybór dachu płaskiego zawsze jest dobrą decyzją, jak wybierać materiały na dach płaski oraz o jakich dodatkowych kwestiach trzeba pamiętać. 

Zaplanowanie konstrukcji

Pierwszym etapem jest odpowiednie zaprojektowanie pokrycia. Dzięki temu będzie on cieszył funkcjonalnością i trwałością przez lata. Jeśli jesteśmy na etapie planowania inwestycji, warto poznać nowe, sprawdzone rozwiązania. To dobry sposób na to, aby zaoszczędzić czas, pieniądze i nerwy. Wybór odpowiedniej konstrukcji nie powinien być obarczony strachem. Najlepiej, aby firma, która będzie zajmować się wykonaniem dachu, oferowała kompleksowe usługi. Dzięki temu warstwy dachu będą spójne i stworzą jedną, trwałą całość. Dobrze jest skorzystać dodatkowo z profesjonalnego doradztwa w zakresie wyboru materiałów, technologii. Rzetelna usługa doradcza pomoże w podjęciu świadomej decyzji. Nie zawsze wysoka cena daje nam gwarancję rzetelnego wykonania usługi. 

Odpowiedni wybór materiałów na dach płaski 

Dobre rozwiązanie na dach płaski to takie, które zagwarantuje ochronę zarówno w zakresie termoizolacji, jak i hydroizolacji. Powinno także odpowiadać za odpowiednio działający system odprowadzania wody. Inwestorzy wybierają pomiędzy systemami klejonymi, układami balastowymi, mocowanymi mechanicznie, odwróconymi lub dachami zielonymi. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Specjaliści zajmujący się budową dachów płaskich uwzględniają m.in. charakter budynku i geometrię, przeznaczenie, lokalizację, możliwości finansowe, aspekty architektoniczno-urbanistyczne. Znając budżet na dach płaski, znacznie łatwiej jest dobierać różne zestawienia materiałowe, np. papy, membrany, izolacje termiczne. 

Dach płaski a odwodnienie i wilgoć

Wiele osób, które decydują się na dach płaski, obawia się problemu z wilgocią i odwodnieniem. Współcześnie objawy te nie mają wiele wspólnego z prawdą. Jeśli warstwa paroizolacyjna będzie odpowiednio wykonana, skutecznie zapobiegnie to przedostaniu się wilgoci z wnętrza budynku do warstw izolacyjnych. Można ją wykonać z kilku rodzajów materiałów, np. papy samoprzylepnej z wkładką aluminiową czy popularnej papy termozgrzewalnej. Aby być pewnym szczelności pokrycia dachowego wierzchnią warstwę zaleca się pokryć sprawdzonym systemem hydroizolacyjnym jakim jest np. Hydronylon.

Istotną kwestią jest także odprowadzenie wody z dachu. To częsta bolączka inwestorów. Tutaj również do wyboru jest kilka rozwiązań. Można wybierać z szerokiej gamy akcesoriów do dachów płaskich, wpustów, dzięki którym woda zostanie skutecznie odprowadzona. Mogą to być wpusty dachowe lub attykowe, listwy dociskowe, odwodnienia awaryjne, przepusty kablowe, kosze ochronne. Spadek nie może być mniejszy niż 1% dla układów dwuwarstwowych z pap oraz 3% dla układów jednowarstwowych. W przypadku dachów płaskich z membrany EPDM musi wynosić minimum 1%. Decydując się na całościowe rozwiązania dla dachów płaskich, zapewniamy sobie gwarancję szczelnego dachu. 

Przegląd dachu płaskiego

Wybierając dachy płaskie, trzeba pamiętać o bardzo ważnej kwestii – przeglądzie. Dach płaski jest wystawiony na działanie wielu czynników, a jego powierzchnia może być narażona na rozmaite usterki. Stawiając na regularny przegląd konstrukcji przez specjalistę, zachowamy trwałość i funkcjonalność pokrycia. Profilaktyczne przeglądy dachów ochronią inwestora przed kosztownym remontem. Chcąc cieszyć się przez długie lata solidną, trwałą, estetyczną konstrukcją dachu płaskiego, trzeba pamiętać o regularnym przeglądzie. Szybko wychwycimy ewentualne usterki, a ich zlikwidowanie nie pochłonie dużego budżetu.

Polecane artykuły na blogu:

Skip to content