Papa czy membrana?

 In Publikacje

Wiele osób staje przed dylematem, co sprawdzi się lepiej – papa czy membrana dachowa? Trzeba pamiętać, że głównym zadaniem dachu jest przede wszystkim ochrona poddasza oraz całego budynku przed wilgocią oraz szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Same dachówki nie wystarczą, aby dach był odpowiednio trwały i bezpieczny. To dlatego tak ważna jest izolacja przed wodą. W tym celu coraz częściej wybiera się innowacyjne membrany dachowe, które wyróżniają się wysoką skutecznością. Czy jest to jednak rozwiązanie dla każdego?

Spis treści

  • Co lepsze – papa czy membrana?
  • Co na deskowanie – papa czy membrana?

Z artykułu dowiesz się, jakie zalety ma membrana dachowa i papa. Podpowiadamy dodatkowo, czy lepiej sprawdzi się papa, czy membrana, jakie są zalety i wady obu rozwiązań.

Co lepsze – papa czy membrana?

Membrana sprawdza się świetnie jako alternatywa dla papy. Przede wszystkim membrany są wykonane z lekkich materiałów – polipropylenu, poliestru bądź miękkiego i twardego polietylenu. Najczęściej są sprzedawane w dużych rolkach, które mają szerokość półtora metra, z kolei długość nawet do 50 metrów. Jak wygląda membrana dachowa? Z jednej strony jest paroprzepuszczalna, z kolei z drugiej idealnie chroni poddasze przed wnikaniem wilgoci. To dlatego membrany dachowe są uważane za idealny materiał do hydroizolacji.

Membrana dachowa gwarantuje bezpieczeństwo i trwałość poddasza. Co więcej, podnosi komfort jego użytkowania. Jeśli planujemy budowę domu z poddaszem mieszkalnym lub chcemy zaadaptować do tego celu strych, membrana dachowa może sprawdzić się idealnie. To także dobry wybór dla inwestorów, którzy cenią sobie ekologiczne rozwiązania.

Membrany chronią również poddasze przed wiatrem. Jeśli będą odpowiednio szczelnie położone, nie będzie trzeba się obawiać o podwiewanie wody deszczowej czy śniegu. Na poddaszu będzie także zdecydowanie cieplej, więc ograniczamy koszty ogrzewania, gdyż ciepło nie będzie uciekać przez nieszczelny dach. 

Co na deskowanie – papa czy membrana?

Rodzaj pokrycia nie ma znaczenia, jeśli chodzi o to, czy wybrać papę, czy membranę. Można je kłaść na wszystkich rodzajach dachu. W przypadku membrany trzeba pamiętać, że kąt nachylenia dachu musi być większy niż 20 stopni. Na płaskich dachach woda, zamiast spływać, może zalegać na membranie, co z kolei wpływa na pokrycie dachowe. Membranę można zamocować na dachu, na którym kładzie się dachówki różnego rodzaju, blachodachówkę, a także inne pokrycia. To dlatego jest ona uniwersalna i dopasowuje się do konkretnego dachu.

Nie musimy się obawiać o stan więźby dachowej. Jeśli membrana będzie dobrze położona, więźba jest chroniona przed negatywnym działaniem wilgoci. Trzeba pamiętać, że drewniane elementy więźby mogą być niewłaściwie zaimpregnowane, a co za tym idzie, spada ich odporność na czynniki zewnętrzne. Tak naprawdę niewiele wystarczy, aby w drewnie rozpoczęły się negatywne procesy niszczące, które osłabiają całą konstrukcję. To dlatego membrana stanowi świetną ochronę dla warstwy termoizolacyjnej. Wilgoć z powietrza nie dociera do powłoki ociepleniowej i nie powoduje jej niszczenia.

Zobacz również inne wpisy na naszym blogu:

Skip to content